Změny ve zdravotním pojištění od roku 2025 v oblasti zaměstnávání

5. 12. 2024
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com, podle licence: Rights Managed
Dochází k několika parametrickým změnám u zdravotního pojištění. Mění se vyměřovací základ, vznik zaměstnání u dohod i lhůty pro hlášení zaměstnání.

Každoročně se mění parametrické údaje. Zdaleka nejde jen o minimální vyměřovací základ zaměstnanců a osob bez zdanitelných příjmů. Příští rok se zřejmě zvýší také započitatelný příjem pro vznik zaměstnání u dohod o provedení práce. Současně se prodlouží lhůty pro plnění oznamovacích povinností.

Co se dozvíte v článku
  1. Minimální vyměřovací základ zaměstnanců a OBZP
  2. Vyměřovací základ pro platbu pojistného státem
  3. Vyšší započitatelný příjem
  4. Kdy zaměstnání z pohledu zdravotního pojištění nevzniká
  5. Delší lhůta hlášení o vzniku zaměstnání u dohod

Minimální vyměřovací základ zaměstnanců a OBZP

U zaměstnanců a osob bez zdanitelných příjmů (OBZP) se minimální vyměřovací základ odvíjí od aktuální minimální mzdy. Sazby minimální mzdy byly vyhlášeny sdělením Ministerstva práce a sociálních věcí ČR s číslem 286/2024 Sb. Pro stanovenou týdenní pracovní dobu 40 hodin je měsíční minimální mzda 20 800 Kč. Pod pojmem minimální mzda ve smyslu zákonů pro veřejné zdravotní pojištění se vždy rozumí částka minimální mzdy bez ohledu na délku pracovního úvazku, zařazení zaměstnance, odpracovanou dobu atd.

Minimálním vyměřovacím základem u zaměstnance a OBZP je tedy stanovená minimální mzda 20 800 Kč a minimální pojistné činí 2808 Kč.

Seriál: Mzdy a HR
ikonka

Zajímá vás toto téma? Chcete se o něm dozvědět víc?

Objednejte si upozornění na nově vydané články do vašeho mailu. Žádný článek vám tak neuteče.

Autor článku

Dagmar je redaktorkou Podnikatel.cz a ve svých článcích se zaměřuje na oblast mzdového účetnictví a personalistiky. Mzdové účetní pravidelně školí a poskytuje rady v odborné poradně.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).