Názor k článku Zpřísníme kontroly u EET, varuje Babiš. Podnikatelé podle něj stále podvádějí od ViR - No, pane "analytiku", kdyby na to přišlo, tak...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 1. 2017 23:47

    ViR

    No, pane "analytiku", kdyby na to přišlo, tak FS na to má příslušné útvary, ale ty jsou, zdá se, v klidu.

    Ale pokud skutečně zvládáte třeba i jen elementární analýzu, tak víte, že být OSVČ je výhodné zhruba v pásmu příjmu (daňového základu) od poloviny průměrné mzdy do nějakých 4/5 průměrné mzdy, a to zejména kvůli nižší administrativní zátěži, která m.j. souvisí i s možností uplatnění výdajových paušálů atd.

    Ovšem v okamžiku, kdy máte příjem z podnikání odpovídající (po odečtení výdajů) průměrné mzdě či vyšší, tak skoro jistě výdajový paušál už nepoužijete, ale vedete daňovou evidenci či účetnictví, jste plátcem DPH, posíláte kontrolní hlášení, teď k tomu eet a podobně. Tedy aministrativa je veliká a stejně potřebujete platit účetní.

    A ta účetní hladce spočte, že daňová kvóta (tj. součet daně a zákonného pojistného) takové OSVČ je vyšší než u s.r.o., u níž podílník je současně jednatel (s nízkou odměnou za výkon funkce), pracovník vykonávající produktivní práci (s výdělkem na hranici I. redukční hranice pro důchod), a kde si ten podílník ještě vezme zisk, samozřejmě řádně zdaněný. A ten rozdíl je už u příjmů odpovídajících průměrné mzdě vyšší, než jsou náklady na tu účetní.

    A pokud náhodou potřebujete investovat (což lze jen ze zisku, úvěru, či našetřených osobních peněz) tak máte jako s.r.o. hrubý zisk zatížený jen 17% DPPO a máte čistý, zatímco jako OSVČ bez pardonu odvedete 36,35 % složené kvóty (15% DPFO, 6,75 % ZP a 14,6 % SP ze základu daně). Tedy např. z 1 milionu hrubého zisku má s.r.o. na investice k dispozici 830 tis., ale OSVČ jen 636,5 tis. Kč, tedy skoro o čtvrtinu méně.

    Čili shrnuto, jakmile se živnostníkovi zvýší administrativa tak, že potřebuje účetní, a když má přitom současně daňový základ větší, než nějakých 300 tis. ročně, je často vhodné založit s.r.o. a změnit se z OSVČ na "zaměstnance" a současně příjemce příjmů z kapitálového majetku. A představa, že za vším stojí snaha přerušit historii kvůli EET a snaze "zamaskovat krácení daní" v minulosti je tak trochu zjednodušená.

    V takovém případě by totiž bylo lépe s živností nekončit, ale aktivity rozdělit na více subjektů (partnerka, potomek, ale i s.r.o.) s menším obratem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).