přitom náprava je jednoduchá:
1) razantně snížit povinné odvody z mezd, které zhruba zdvojnásobují cenu práce - pokud si někdo nedovede spočítat, že zaměstnanec neodvádějící třeba i žádné pojistné je pro stát levnější než nezaměstnanec požírající dávky a konzumující služby obludného úřadu, měl by si zopáknout aritmetiku ze základní školy.
2) zavést editační povinnost všech úřadů státní správy, aby podnikatel měl šanci mít jistotu že koná účetně/úředně správně
3) zrušit ustanovení v PDU, že nepřijatá platba platba je zdanitelným příjmem v okamžiku fakturace, a nepřijaté DPH musí potenciální příjemce státu odvést za dlužníka - kdyby se recipročně zavedla daňová neuznatelnost a DPH neodečitatelnost neuhrazených závazků, hodně by se zpřehlednilo kdo je špatný a kdo hodný
4) zrušit všechny podpory montovnám, které zde stejně jen zaměstnávají cizince, a na základě daňových prázdnin (případně účetních operací s mateřskými koncerny) neplatí nikdy žádné daně. když už nějakou dotaci na vznk pracovního místa - tedy jasnou, nárokovou, jednotným číslem, a všem. sto tisíc živnostníků vytvoří každý jedno pracovní místo daleko levněji.
je to lepší - ale najděte mi odběratele, aby vám na to přistoupil.
stát to nesmí dělat vůbec, úřadu se nechce, velké podniky mají přímo v obchodních podmínkách odloženou splatnost faktury (tedy vaše duzp před jejich splatností), a odběratel zejména v případě že již předem nemá v úmyslu zaplatit (zaplatit včas) o takovém dokladu vůbec neuvažuje.
každou takovou transakci musí pak zaúčtovat šesti doklady namísto dvěma, a půlka účetních to vůbec neumí zaúčtovat správně.
Mně to nepřijde tak neobvyklé. Když registruji domény a hostingy, také mi nejprve v prostém mailu přijde výzva k platbě a teprve po zaplacení v PDF daňový doklad.
Ale sám nejsem plátce DPH, tak nemám praktické zkušenosti s reakcemi odběratelů.
Souhlasím s tím, že odvádět daň z přidané hodnoty před úhradou pohledávky od odběratele je nemravné. Také nemožnost zrušit fakturu a odvod DPH v případě, že odběratel nemá vůbec v úmyslu fakturu zaplatit nebo doplatit je problematická.
Ne, špatně! Živnostenský zákon zrušit bez náhrady! Stát není diktátor, aby občanům povoloval podnikání! Živnostníci jsou totéž, jako autoři, kteří také nemusí žádat stát o povolení vykonávat autorskou činnost.
v USA a Anglii žádné rakousko-uherské živnostenské zákony nemají a lidé podnikají (sole traders - contractors), zahajují podnikání bez formalit!
Podnikání bez bariér a bez povolenek!
(Výjimkou samozřejmě jsou profese, které má stát důvod regulovat: advokáti, lékaři, bankovnictví, pojišťovnictví, apod.).
Proč by ale měl učitel angličtiny, překladatel, webdesignér, konzultant, lektor atd. žádát stát o povolení? Proč by měli být pod dozorem úředníků nějakého nesmyslného úřadu (ŽÚ)???
Nezbyva nez souhlasit, ale tohle samozrejme v tehle zemi nemuze obstat.
Jeste k tomu clanku, ze ziv.zakon komplikuje "vstup do podnikani". Ja si myslim, ze komplikuje spise vlastni prubeh podnikani, diky trvale nejistote jestli jsem zase nezapomnel na nejakou kravinu, za kterou mi nekdo udeli po nekolika letech likvidacni pokutu. To je dle meho nazoru vyrazne horsi problem, nez soucasne papirovani nutne k ziskani zbytecneho ZL.
Minimální mzda chrání některé zaměstnace. Jsou oblasti, kde musí být stanovená jistá minimální hranice mzdy. Jsou případy, kdy zaměstnannec z neznalosti věci přistoupí a přistoupil by na nižší mzdu, na "papírově" kratší pracovní dobu apod. Jestliže onemocní, je evidovaný na úřadu práce nebo musí jít do invalidního důchodu, je pro něho nižší než minimální mzda likvidační, protože výpočet příslušných dávek vychází ze mzdy. Souhlasím s minimální mzdou, protože rozhodně víc lidí chrání než kolik lidí ji zneužívá - kvalita nebo cena jeho práce je nižší než 48,10 Kč hrubého za odpracovanou hodinu nebo 8.000,- za měsíc práce. Již za tuto minimální mzdu se nevyplatí dojíždět za prací - doprava je velice drahá. Vím, o čem mluvím. Jsem ze Šluknovského výběžku. Neumím si představit, že někdo bude pracovat za nižší mzdu a dojíždět do práce. Stejným finančním problémem jsou kratší pracovní úvazky. Jsou jistě vítaným přivýdělkem v místě bydliště, ale mimo velká města se slušně placenými příležitostmi nemohou přinést pro zaměstnance žádný větší užitek. Když od čistého platu odečtu náklady na hlídání dětí a dopravu, výsledek je k ničemu.
Takze nez pracovat za mensi mzdu nez "minimalni" je podle vas lepsi sedet doma a pobirat podporu, na kterou vam vydelavaji jini? Ne, tohle nechci sponzorovat.
Ne, není to lepší, ale není to řešení. Jistě, možná přechodné. Ale dlouhodobější? Nedělám si iluze o ničem a vím, jak to chodí. "Malý " zaměstnavatel vám nedá nic, co nemusí. Vždy najde někoho, kdo bude dělat za méně na černo, bez papírů.
Tak vidite, ze to nejen nic neresi, ale problem naopak zhorsuje. Az se vyplati mit "legalniho" zamestnance, budou to lide tak delat. Dokud pulku jeho mzdy bude krast stat a nenabizet za to adekvatni sluzby, nic se nezmeni.
Pokud někdo zneužije neznalosti nebo slabšího postavení smluvního partnera, má být smlouva neplatná.
Pokud by toto bylo zakotveno do našeho práva, chránilo by to zaměstnance mnohem silněji, než nějaká vymyšlená minimální mzda.
Jsem malý podnikatel (lhostejno zda OSVČ nebo S.R.O.) a potřeboval bych na pár dní v měsíci zaměstnat administrativní sílu, která by řešila blbosti okoro papírování pro úřady, sám to už nezvládám. Nejsem ale schopen platit měsíční mzdu, ani toho pracovníka nepotřebuji zaměstnat na celých 22 dní. Jsem schopen uvolnit 7.000 Kč měsíčně.
Sousedka je nezaměstnaná, rád jí těch 7.000 měsíčně dám, ona mi bude dělat tu práci, kterou potřebuji, např. 1 den v týdnu, tj. na den práce by si vydělala asi 1750,-.
Myslíte, že to jde legálně? Podle našich zákonů nikoli:
1) zaměstnat - nelze
2) aby si zařizovala ŽL se jí nevyplatí, z 7000,- by 3310,- zaplatila na odvodech
Závěr?
Dám jí na ruku 5000,- je to sice nedaňový výdaj (nemám doklad), ale oba jsme spokojení. Stát nedostane na přímých daních ani korunu.
to teda dosti kecáte.
nezastávám se nenažraného státu, ale legální řešení vaší situace existuje hned dvojí:
1) částečný pracovní úvazek - naprosto legální
2) dohoda - žádné odvody, daní se jen srážkovou daní, při podpisu "prohlášení" ani to ne; nevím ovšem jak to je v koincidenci s nezaměstnaností
DPP má hodinová omezení ale nemá omezení na hodinovou mzdu - takže může pro vás někdo pracovat hodinu týdně v hodinové mzdě 1.200 Kč/hod, a libovolné další množství času trávit na vašem pracovišti ze záliby a zdarma.
Náročnost: nejméně jednou za rok spočítat hodiny, zaplatit. Pak buď odvést srážkovou daň a nebo vypočítat nulovou dpfo podle "prohlášení". Dvacet minut za rok? Pokud vyplácíte odměnu každý měsíc, tak dvě hodiny ročně. tedy dva až 14 formulářů ročně.
Částečný pracovní úvazek je prostě zaměstnanecký poměr na méně než 8,5 hodiny denně. V ustanovení § 81 odst. 1 zákoníku práce se praví „Pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn“. Z toho tedy vyplývá, že zaměstnavatel může pracovní dobu upravit nebo zkrátit. Neni problém mít pracovní úvazek 0,5 rozvržený na 5x4 nebo 3x7 hodin týdně. Naopak, mámy na mateřské co potřebují vyzvedávat děti ze školky nebo nemají babičku na plný úvazek vám za takovou možnost utrají ruce.
Jestli jste OSVC a naberete zamestnance, je z vas mala organizace. Takze se pripravte na kontrolu z financaku a povinnost uchovavat duchodove papiry dalsich 50 let.
vy asi nebudete moc chytrá. opravdu si myslíte, že zaměstnavatel dá někomu mzdu, na kterou si nevydělá, jen proto že je taková mzda stanovena státem? opravdu? opravdu si to myslíte????
mýlíte se. zaměstnanec který si svým přínosem pro zaměstnavatele nevydělá ani na minimální mzdu, se stane NEZAMĚSTNATELNÝM.
na venkovském krámku budou místo tří prodavaček jen dvě, zedník bude dělat na švarce, úklid bude dělat ukrajinka bez papírů, technik si protáhne o pár hodin pracovní dobu, a účetní dostane tech pár stovek hotově pod rukou.
a ten kdo by chtěl dělat, bude na to čumět a brát podporu - a divit se že neni práce. no za dvacku měsíčně té práce tolik neni. za dvanáct by bylo - ale pokud z toho chce hodný socialistický stát půlku, tak nezbyde ani na minimální mzdu. takže pracovat nesmíte. jste spokojenější?
prosím, zdržte se jakýchkoli urážlivých formulací směrem k našim čtenářům. Opovrhování inteligencí jiných lidí ostatně nesvědčí o inteligenci samotné. V tom se jistě shodneme.
omlouvám se pane hovorka, pani je asi chytrá. každý přece ví, že hodnota nevzniká prací, ale lze jí přikázat zákonem. v takovém případě by bylo nejchytřejší, kdyby hodný stát nakázal zákonem minimální mzdu padesát litrů měsíčně, a všichni by byli hepy.
děkuji za upozornění na nedostatky v mé inteligenci, vidím že ne vždy se to dá dohonit prostou aritmetikou.
Podvodník si vždy najde cestu, jak obrat negramotné nádeníky. Viz případ Crystalexu, který zaměstnancům potvrdil výplatu odstupného, které však nedostali a nyní nemají nárok na sociální dávky...
Gaunery minimální mzdou nezastavíte, těm musíte napráskat, jinak to příště udělají znovu.
Napadá mě kompromisní řešení: zrušit měsíční minimální mzdu a stanovit pouze hodinovou minimální mzdu. Pak si může zaměstnavatel zcela flexibilně najímat pracovníky na kolik hodin denně potřebuje.