Vlákno názorů k článku Zrušme minimální mzdu a reformujme zákoník práce od mamčaRBK - Minimální mzda chrání některé zaměstnace. Jsou oblasti, kde...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 8. 2. 2009 16:17

    mamčaRBK
    Minimální mzda chrání některé zaměstnace. Jsou oblasti, kde musí být stanovená jistá minimální hranice mzdy. Jsou případy, kdy zaměstnannec z neznalosti věci přistoupí a přistoupil by na nižší mzdu, na "papírově" kratší pracovní dobu apod. Jestliže onemocní, je evidovaný na úřadu práce nebo musí jít do invalidního důchodu, je pro něho nižší než minimální mzda likvidační, protože výpočet příslušných dávek vychází ze mzdy. Souhlasím s minimální mzdou, protože rozhodně víc lidí chrání než kolik lidí ji zneužívá - kvalita nebo cena jeho práce je nižší než 48,10 Kč hrubého za odpracovanou hodinu nebo 8.000,- za měsíc práce. Již za tuto minimální mzdu se nevyplatí dojíždět za prací - doprava je velice drahá. Vím, o čem mluvím. Jsem ze Šluknovského výběžku. Neumím si představit, že někdo bude pracovat za nižší mzdu a dojíždět do práce. Stejným finančním problémem jsou kratší pracovní úvazky. Jsou jistě vítaným přivýdělkem v místě bydliště, ale mimo velká města se slušně placenými příležitostmi nemohou přinést pro zaměstnance žádný větší užitek. Když od čistého platu odečtu náklady na hlídání dětí a dopravu, výsledek je k ničemu.
  • 8. 2. 2009 16:24

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Takze nez pracovat za mensi mzdu nez "minimalni" je podle vas lepsi sedet doma a pobirat podporu, na kterou vam vydelavaji jini? Ne, tohle nechci sponzorovat.
  • 8. 2. 2009 16:35

    mamčaRBK
    Ne, není to lepší, ale není to řešení. Jistě, možná přechodné. Ale dlouhodobější? Nedělám si iluze o ničem a vím, jak to chodí. "Malý " zaměstnavatel vám nedá nic, co nemusí. Vždy najde někoho, kdo bude dělat za méně na černo, bez papírů.
  • 8. 2. 2009 16:38

    Obyvatel (neregistrovaný)
    Tak vidite, ze to nejen nic neresi, ale problem naopak zhorsuje. Az se vyplati mit "legalniho" zamestnance, budou to lide tak delat. Dokud pulku jeho mzdy bude krast stat a nenabizet za to adekvatni sluzby, nic se nezmeni.
  • 8. 2. 2009 17:52

    Standa (neregistrovaný)
    Pokud někdo zneužije neznalosti nebo slabšího postavení smluvního partnera, má být smlouva neplatná.

    Pokud by toto bylo zakotveno do našeho práva, chránilo by to zaměstnance mnohem silněji, než nějaká vymyšlená minimální mzda.

    Jsem malý podnikatel (lhostejno zda OSVČ nebo S.R.O.) a potřeboval bych na pár dní v měsíci zaměstnat administrativní sílu, která by řešila blbosti okoro papírování pro úřady, sám to už nezvládám. Nejsem ale schopen platit měsíční mzdu, ani toho pracovníka nepotřebuji zaměstnat na celých 22 dní. Jsem schopen uvolnit 7.000 Kč měsíčně.

    Sousedka je nezaměstnaná, rád jí těch 7.000 měsíčně dám, ona mi bude dělat tu práci, kterou potřebuji, např. 1 den v týdnu, tj. na den práce by si vydělala asi 1750,-.

    Myslíte, že to jde legálně? Podle našich zákonů nikoli:
    1) zaměstnat - nelze
    2) aby si zařizovala ŽL se jí nevyplatí, z 7000,- by 3310,- zaplatila na odvodech

    Závěr?

    Dám jí na ruku 5000,- je to sice nedaňový výdaj (nemám doklad), ale oba jsme spokojení. Stát nedostane na přímých daních ani korunu.

    (Výše popsané je fiktivní příklad.)
  • 9. 2. 2009 10:49

    jezevec (neregistrovaný)
    to teda dosti kecáte.
    nezastávám se nenažraného státu, ale legální řešení vaší situace existuje hned dvojí:
    1) částečný pracovní úvazek - naprosto legální
    2) dohoda - žádné odvody, daní se jen srážkovou daní, při podpisu "prohlášení" ani to ne; nevím ovšem jak to je v koincidenci s nezaměstnaností
  • 9. 2. 2009 11:09

    Standa (neregistrovaný)
    DPP má hodinová omezení a je administrativně a početně poměrně náročná, pokud chcete dělat vše podle zákona.

    Co myslíte "částečným pracovním úvazkem"? DPČ? To není zrovna řešením takových situací, má totiž pevná pravidla.
  • 9. 2. 2009 11:23

    jezevec (neregistrovaný)
    DPP má hodinová omezení ale nemá omezení na hodinovou mzdu - takže může pro vás někdo pracovat hodinu týdně v hodinové mzdě 1.200 Kč/hod, a libovolné další množství času trávit na vašem pracovišti ze záliby a zdarma.
    Náročnost: nejméně jednou za rok spočítat hodiny, zaplatit. Pak buď odvést srážkovou daň a nebo vypočítat nulovou dpfo podle "prohlášení". Dvacet minut za rok? Pokud vyplácíte odměnu každý měsíc, tak dvě hodiny ročně. tedy dva až 14 formulářů ročně.

    Částečný pracovní úvazek je prostě zaměstnanecký poměr na méně než 8,5 hodiny denně. V ustanovení § 81 odst. 1 zákoníku práce se praví „Pracovní dobu rozvrhuje zaměstnavatel a určí začátek a konec směn“. Z toho tedy vyplývá, že zaměstnavatel může pracovní dobu upravit nebo zkrátit. Neni problém mít pracovní úvazek 0,5 rozvržený na 5x4 nebo 3x7 hodin týdně. Naopak, mámy na mateřské co potřebují vyzvedávat děti ze školky nebo nemají babičku na plný úvazek vám za takovou možnost utrají ruce.
  • 11. 2. 2009 15:57

    AX (neregistrovaný)
    Jestli jste OSVC a naberete zamestnance, je z vas mala organizace. Takze se pripravte na kontrolu z financaku a povinnost uchovavat duchodove papiry dalsich 50 let.
  • 9. 2. 2009 11:01

    jezevec (neregistrovaný)
    vy asi nebudete moc chytrá. opravdu si myslíte, že zaměstnavatel dá někomu mzdu, na kterou si nevydělá, jen proto že je taková mzda stanovena státem? opravdu? opravdu si to myslíte????
    mýlíte se. zaměstnanec který si svým přínosem pro zaměstnavatele nevydělá ani na minimální mzdu, se stane NEZAMĚSTNATELNÝM.
    na venkovském krámku budou místo tří prodavaček jen dvě, zedník bude dělat na švarce, úklid bude dělat ukrajinka bez papírů, technik si protáhne o pár hodin pracovní dobu, a účetní dostane tech pár stovek hotově pod rukou.
    a ten kdo by chtěl dělat, bude na to čumět a brát podporu - a divit se že neni práce. no za dvacku měsíčně té práce tolik neni. za dvanáct by bylo - ale pokud z toho chce hodný socialistický stát půlku, tak nezbyde ani na minimální mzdu. takže pracovat nesmíte. jste spokojenější?
  • 9. 2. 2009 11:16

    Michael Hovorka, šéfredaktor
    Vážený pane,

    prosím, zdržte se jakýchkoli urážlivých formulací směrem k našim čtenářům. Opovrhování inteligencí jiných lidí ostatně nesvědčí o inteligenci samotné. V tom se jistě shodneme.

    Michael Hovorka
    šéfredaktor
  • 9. 2. 2009 20:08

    jezevec (neregistrovaný)
    omlouvám se pane hovorka, pani je asi chytrá. každý přece ví, že hodnota nevzniká prací, ale lze jí přikázat zákonem. v takovém případě by bylo nejchytřejší, kdyby hodný stát nakázal zákonem minimální mzdu padesát litrů měsíčně, a všichni by byli hepy.
    děkuji za upozornění na nedostatky v mé inteligenci, vidím že ne vždy se to dá dohonit prostou aritmetikou.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).