Názor k článku Zrušme poslední vlny #EET, u řemeslníků a spol. nemá evidence smysl od Džejn - Vy jste si sice pořídil auto, ale tu...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 4. 2017 14:28

    Džejn (neregistrovaný)

    Vy jste si sice pořídil auto, ale tu práci Vám zadává zaměstnavatel, že? Daně si počítáte sám nebo Vám je počítá mzdová účetní? Pracovní oblečení a nářadí (nebo v kanceláři počítač, stůl, židli...) Vám také pořídil zaměstnavatel, nebo si toto všechno vozíte vlastní? Zkuste si spočítat kolik tohle všechno zaměstnavatele stojí. A většinu z toho zaměstnavatel musel zaplatit ještě dřív než z toho má nějaký zisk z Vaší práce. Vy prostě jen přijedete do zaměstnání, máte všechno nachystané, uděláte si svou práci a jedete zase domů. A když pro Vás zaměstnavatel práci nemá, je to jeho problém, stejně Vám musí mzdu zaplatit. Pojištění platíte jen ze skutečně vydělaných peněz, tedy platí ho za Vás z Vaší mzdy zaměstnavatel a je za to také zodpovědný, takže Vy můžete být v klidu a nemusíte se o nic starat. Když si potřebujete něco zařídit nebo si chcete odpočinout, zajet k moři (nebo třeba na týden na chatu), tak si vezmete dovolenou (podle zákona jí máte 20 dnů za rok a hodně zaměstnavatelů přidává ještě dalších 5 dnů) a zaměstnavatel Vám ji proplatí. Pokud jste nemocný, dostanete nemocenskou, stačí jen doručit do práce neschopenku, o nic dalšího se starat nemusíte. Není to sice nic moc, ale pořád je to lepší než vůbec nic.
    Živnostník si ale nejdřív musí práci sehnat, nakoupit potřebné stroje, nářadí a další vybavení (k čemuž někdy je i to auto potřeba, protože tahat vlakem 2 kufry nářadí a kolem krku mít 100 metrů kabelu není úplně ideální, nehledě na to že v autě má i další nářadí které nepotřebuje pokaždé, ale občas se může hodit), po práci si místo k televizi sedne k počítači, udělá účetnictví, vymáhá nezaplacené faktury, domlouvá další zakázky, jednou za měsíc zaplatí minimálně 4 tisíce na povinné zdravotní a sociální pojištění (ano, i když třeba vůbec nic nevydělal, ty 4 tisíce prostě zaplatit musí), 5x ročně zaplatí silniční daň (když už má to auto, že ano), jednou ročně vyplní přiznání k silniční dani a přiznání k dani z příjmu, přehled na sociální pojištění, přehled na zdravotní pojištění a u všeho uhradí nedoplatky které mu vyšly. Pracuje pořád, dovolenou nemá a pokud si nějaké volno na odpočinek udělá, musí jiný den pracovat o to víc anebo vydělá méně peněz. To samé pokud je nemocný, takže většinou pracuje i s horečkou protože zůstat v posteli si nemůže dovolit. Pokud by si každý měsíc platil nemocenské pojištění, dostal by sice
    nějakou nemocenskou dávku, ale až od 15. dne nemoci a bylo by opravdu jen pár korun.
    A to nepíšu o plátci DPH, ten má k tomu ještě spoustu dalších povinností, které většinou sám nezvládne a musí si najmout účetní nebo aspoň asistentku na zpracovávání přiznání a kontrolních hlášení.
    Zkusila jsem si obojí, být zaměstnancem i živnostníkem. Být zaměstnancem je rozhodně pohodlnější, člověk se nemusí o nic starat, jen aby byl včas v práci a odpracoval si to co má. Ale vadilo mi být zavřená celý den v kanceláři když je venku krásně a navíc jsem se po většinu roku dostala ven jen za tmy - ráno i večer. Proto za největší výhodu živnostníka považuji to, že si většinou můžu určit kdy budu pracovat. Takže když je přes den pěkně, jdu ven a u práce potom sedím večer až do noci. Nevýhoda je, že mám jako živnostník mnohem víc povinností a je mnohem víc situací, kde můžu něco udělat špatně.
    Takže pokud si myslíte, že jsou na tom podnikatelé lépe, zkuste podnikat, jen do toho, budu Vám držet palce!

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).