A ona účetní ručí za zaplacenou daň? To se opravdu ptám, protože já žiji pouze v tom, že učetní pouze ručí za to, že daně spočítala správně a pokud by vznikly pokuty tak to jde z jejího pojištění. Ale tu daň musíte zaplatit vy a stát tu daň bude taky po vás vymáhat, nebude ji vymáhat po té účetní. Tak přestaňte demogogizovat. Daně prostě platí ten, po kom jsou ty daně vymáhané, je naprosto irelevantní jestli se ta daň pak napíše na něčí RČ.
Ale chápu ten rozdíl, jenže vy nechápete proč jsou ty zaměstnanci zdaněni tak složitě. Jedna věc je totiž jak to celé zabalíte, nazvete a počítáte. Druhá věc je co je tím záměrem a proč jsou ty "daně" na zaměstnance tak vysoké ve většině států, zatím co zdanění firem jako takových je poměrně nízké proti tomu. No je to jednoduše proto, že odjakživa se firmy snaží vyhnout zisku aby nedanili, tak státy nemají moc jak poznat, že firma má velké příjmy, přišli ale na to, že čím lépe se firmě daří, tím zpravidla větší má platy a tím více má zaměstnanců, tak se začalo zavádět tohle zdanění pracovního místa. Zdanění práce je totiž reálně nízké viz osvč, nebo různé další způsoby práce mimo závislou činnost. Takže buď můžete hrát s vládami tuhle hru o tom, jak se jedná o zdanění práce a nebo se na to podíváte logicky, historicky a zjistíte, že o nějakého zaměstnance vůbec nejde a hraje v tom především bílého koně.
Takže ano, poplatník je ten na koho se to napíše, plátce je ten kdo to musí zaplatit ale nic to nemění na tom, že fakticky jsou to peníze plátce a o peníze plátce jde státu. Ono totiž, když ten plátce půjde a najme si agenturu, tak ty peníze odvézt nemusí, nebo když si najme osvč... to je ale nelegální, a proč je to nelegální? No protože by se právě jednalo optimalizaci daní firmy. Tak si přestaňte lhát do kapes, že zde platí zaměstnanci nějaké horentní daně, oni platí jen těch pár korun, co můžou nějak ovlivnit svými slevami, dětmi ale ta větší část co odvádí plátce za sebe, je čisté zdanění firmy a když to zaměstnanec považuje za své peníze, tak mi to přijde právě jako neznalosti problematiky zdanění firem.
Myslenkovy experiment: Zrusi se hruba mzda, zamestnanec bude mit na vyplatnici akorat superhrubou a z toho zaplati sam vsechny odvody ve stejne vysi jako dnes(aby s tim nemel praci, bude to za nej delat zamestnavatel). Zamestnavatel vysoli stejne penez jako dnes, CSSZ dostane stejne penez jako dnes, zdravotni pojistovna dostane stejne jako dnes, ministerstvo financi dostane stejne jako dnes a zamestnanec dostane stejne jako dnes. ABSOLUTNE NIC SE NEZMENILO a najednou zamestnanec podle vas plati dane(pred tim neplatil). Zkuste to chvili povalet v hlave, nespechejte.
Pochopte, ze zamestnavateli je jedno kam ty penize jdou. Ten najme zamestnance a je mu ochotny dat za jeho praci X penez. Zamestnanec obdrzi Y a rozdil shrabne stat. Jsou to tedy penize, o ktere stat obral zamestnance.
Nebudeme se tady bavit o nějaké hypotetické situaci jak by bylo kdyby bylo, bavíme se tu o realitě. Státy živí firmy a podnikatelé, nikdo jiný. Zdanění závislé práce je jen způsob jistého pravidelného výběru daní spolu se systémem spravedlivějšího rozdělování důchodů (na základě výše platu se odhaduje zásluhovost společnosti). Tedy státy tohle nezmění ze dvou důvodů
1) přišli by o velké zdroje příjmů, protože pokud nebudou danit pracovní místa, které nemají možnost si odečítat náklady atp., tak se vždy najde způsob, jak daně snížit.
2) bez zdanění závislé práce by měl stát komplikovaný výpočet důchodu, protože nebude vědět jak se kdo snažil. Jak ale víte, důchody ani zdaleka neodpovídají tomu, kolik "celkem" se na rč člověka odvede, a to je právě i z důvodu bodu prvního, že se jedná z větší části o zdanění firmy.