Zajimavy clanek na tema, ktere zrovna resim. Muj danovy poradce dospel na zaklade stejnych argumentu k presne opacnemu zaveru - ze mimoradne zrychlene odpisovani vozidla uvedeneho porizeneho v cervnu 2010 a uvedeneho do provozu v cervenci mozne je.
V takovem pripade totiz je splnen §30a odst. 2 (porizeni do 30.6.2010) i §30a odst. 3 (odpisovani nasledujici mesic, odkdy je mozne) a prodleva ktera vznika neni spekulativni ale mimo vliv poplatnika.
Nemohla by se k tomu pani Jana Vitkova z MIVO vyjadrit? Ten zaver clanku "Mimořádně rychlé daňové odpisy majetku lze tedy využít pouze u majetku prokazatelně uvedeného do užívání do 30. 6. 2010" je nazorem danoveho poradce nebo jej vyvodila autorka clanku?
pohled na tuto problematiku zřejmě nebude jednotný. Stejný názor ale najdete například v publikacích Verlag Dashofer, cituji: Podle znění zákona o daních z příjmů jsou mimořádné odpisy určeny pro majetek pořízený prvním vlastníkem v období od 1. ledna 2009 do 30. června 2010. Pořízením se pro tyto účely rozumí uvedení majetku do užívání.
Dále cituji ze zápisu jednání MF a Koordinačního výboru KDP: Podmínku v § 30a odst. 3 ZDP lze chápat jako povinnost zahájit odpisování a vyloučit tak možnost mimořádné odpisy „spekulativně“ odložit do budoucích zdaňovacích období.
Stanovisko Ministerstva financí:
Jednoznačným záměrem úpravy bylo umožnit mimořádné odpisy pouze u hmotného majetku, který ve vymezeném období splňuje definici § 26 odst. 10 ZDP. (§ 26 odst. 10 ZDP stanoví, že hmotným majetkem se stávají věci uvedené do stavu způsobilého obvyklému užívání, kterým se rozumí dokončení věci a splnění technických funkcí a povinností stanovených zvláštními právními předpisy pro užívání.)