Podle Václava Klause vyšší zdanění ekonomické problémy neřeší, ale prohlubuje je. Tak se vyjádřil ve svém posledním projevu v roli prezidenta při příležitosti výročí vzniku Československa.
Čtěte také: Připravte se, vyšší daně se dotknou prakticky všech
Východisko je ve snižování nákladů
Jestliže vláda hodlá ukončit politiku zadlužování, měla by se pustit i do nepopulárních škrtů v mandatorních výdajích. Podle názoru prezidenta nepřináší efekt hledání zdrojů pro jejich financování ve vyšším zdanění firem a jednotlivců. Ekonomické problémy to jen prohlubuje. I když v poslední době stále mluvíme o úsporných opatřeních, naše žití na dluh pokračuje a narůstá. Nevyhneme se nezbytnosti očistit státní finance a snížit náklady na celkový chod státu na všech jeho úrovních a náš složitý a drahý státní aparát redukovat,
uvedl Václav Klaus.
Přesto by lidé dle jeho mínění neměli i přes některé potíže hodnotit současnou situaci pesimisticky a propadat lhostejnosti. Nespokojenost obyvatel, kterých se dotýká nynější hospodářská stagnace a v principu správná a chvályhodná snaha vlády stabilizovat veřejné finance, nezpůsobili ti, kteří jim nyní něco berou, ale ti, kteří jim předtím nezodpovědně dávali. To platí pro bývalé levicové vlády i ty, které se pokládaly za středopravé. Upozornil prezident Václav Klaus.
Poznámka: Mandatorní výdaje jsou zákony stanovené výdaje státu na sociální systém.
O balíčku se bude hlasovat ve středu
Ve středu 31. října 2012 se bude hlasovat o vládním stabilizačním balíčku, s nímž vláda spojila důvěru. Balíček měl zvýšit daň z přidané hodnoty, zavést solidární daň pro vysoko-příjmové poplatníky, upravit nárok na některé daňové slevy, zrušit takzvané stropy zdravotního pojistného a další.
Původně se počítalo se zvýšením obou sazeb DPH o jeden procentní bod. Aktuální kompromisní návrh premiéra Petra Nečase kalkuluje se zachováním základní sazby daně na 20 procentech a s růstem snížené sazby ze 14 na 15 procent. Navržený státní rozpočet by tak přišel o deset miliard korun. Podle náměstka ministra financí Ladislava Minčiče však musí návrh rozpočtu vycházet z toho, co je právně zakotveno v zákoně. A to je DPH ve výši 17,5 procent. Je otázkou, zda se zákonodárci stihnou na dalších změnách dohodnout. Jak uvedl Ladislav Minčič v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce, on sám příliš šancí na ukončení legislativního procesu do konce listopadu nevidí.
Čtěte také: Jaké sazby budou platit v roce 2013? Tipujte s námi