Všichni zde srovnávají odvody OSVČ proti mzdovým nákladům, ale skutečné odvody zaměstnanců jsou 4,5% zdravotní a 6,5% sociální, proti nim platí živnostník výrazně více. A prohlášení, že razantní zvýšení daní je k dobru OSVČ, ale na druhou stranu aby se takový živnostník zajistil ještě jinde, protože penza od státu nebude dostatečná má jisté trhliny.
Můžete mi říct, jak přesně na to ten zaměstnanec vydělává? Já celou dobu žiji, že zaměstnání je prodej svého času po kterou vykonávám různou práci za předem danou finanční odměnu bez ohledu na to, jestli firma vydělá nebo ne. Peníze vydělává či prodělává tedy až zaměstnavatel, tím, že dokáže produkty či služby firmou vytvořené prodat.
Zaměstnanec umí vyrobit, zaměstnavatel umí prodat. Jeden bez druhého chcípne hlady. Tak tady pořád nevtrďte, že jedině zaměstnavatel je ten, kde přiínáší něco dobrého a zaměstnaci jsou jen příživníci přisátí k jeho prsu (tedy aspoň z vašich příspěvků se mi zdá, že máte takový názor).
Zaměstnance nemám, vše dělám sám. To znamená že asi jsem ještě nechcípl hlady. Jo občas jsem uvažoval někoho zaměstnat, práci totiž občas odmítám ale abych byl pro někoho pak parazit a ještě to papírování s tím? ne děkuji. To radši odmítnu a práci dostane jiný živnostník, chcípne hlady tedy akorát zaměstnanec pokud má pocit, že je to jedině on, kdo umí používat ruce a hlavu k výrobě něčeho.
To, že sám nezaměstnávám neznamená, že se ve firmách nepohybuji i na řídících úrovních. Jediný důvod proč sám nemám firmu je ta, že se mi to nevyplatí ale i kdybych nebyl, už jen jako svč máte tolik zkušeností, že se k tomu většinou můžete vyjadřovat, on v tom totiž není až takový rozdíl, jak se z toho snažíte dělat když si člověk odmyslí to papírování.
Zaměstnavatel to ale naplatí ze svého, zaplatí to z rezerv, které se vytvoří tím, že v dobách, kdy se daří, nezaplatí zaměstnancům plnou hodnotu jimi podvedené práce. Případně, pokud se jedná o velkého zaměstnavatele s diverzifikovanou činností, může z práce odvedené jedněmi zaměstnanci dotovat ty, kteří zrovna práci nemají. Ale zase je to kvůli tomu, že těm, co zrovna práci mají, nezaplatí plnou hodnotu jimi odvedené práce. OSVĆ (pokud má rozum) si vytváří rezervy naprosto stejně. Pokud to nedělá jak jeden, tak druhý, tak zkrachují.
Zaměstnanec dostane zaplaceno za práci, kterou vykoná - nic na tom nemění, že se daří - jeho plat je stále stejný, právě tak jako počet odpracovaných hodin. Jestli si to představujete tak, že si zaměstnavatel v době, kdy se daří, nacpe do kasy část výdělku zaměstnance, tak se probuďte! Jen si zkuste praktikovat něco takového v malé firmě a budete rychle bez zaměstnanců! Moje sezóna trvá 7-9 měsíců - každý rok jinak podle počasí a počasí taky ovlivňuje možnost pracovat (zahrady) - takže si musím vydělat na zimu - nechcete mi tedy říct, kde mám brát ty rezervy? Vy nepodnikáte, a nikdy jste nepodnikal, že ne?
A to "vydělání si na zimu" snad není naprosto ekvivalentní pojmu "vytvoření si rezerv na zimu"?
Na jednu stranu tvrdíte, že zaměstnanec dostane zaplaceno za práci, kterou odvede, na druhou stranu trdíte, že ho platíte i když zrovna práce není. Neprotiřečíte si poněkud?
Můj zaměstnavate je dost otevřený co se týče výnosů a nákladů, a tak vím, že nemzdové náklady dělají asi 30% tržeb, mzdové náklady (tedy včetně všech odvodů) dělají také asi 30% tržeb a 40% je hrubý zisk zaměstnavatele. Opravdu si myslíte, že se z toho nedají dělat nějaké rezervy na horší dobu?
Neprotiřečím - protože ty rezervy mám na živobytí v zimě a skládají se z ceny mé práce a mých marží - což ještě musím zdanit - takže jsou to moje peníze, ze kterých platím ty zaměstnance, když se nedaří a platím je proto, že spolu už děláme řadu let a jsme sehraní = nechci o ně přijít. Nemám tržby - vydělávám hlavně prací - své hlavy a rukama zaměstnanců a svýma - protože pracuju s nimi - asi tak. A protože přestalo konečně pršet, tak jedu vydělávat :)
Jak to napsat slušně, abych po tom, co jsem si výjimečně založil účet, hned nedostal ban. Vašim názorem dáváte jasně najevo, že nevíte o čem je řeč. Uklízečka, která uklízí kanceláře a šatny, vytváří svou činností pro zaměstnavatele nějaký příjem jako jiný zaměstnanec co stojí u pásu nebo u nějaké mašiny? Co třeba vrátní, taky vytváří nějakou hodnotu vyjádřenou v korunách? Napadlo Vás, že jsou i profese nevýrobní povahy? Těchto lidí je sice méně, než těch co hodnoty vytváří, ale taky jsou potřební. Budete dál tvrdit, že to co zaměstnavatel pracovníkům z nevýrobní sféry doplácí na odvodech, vydělal zaměstnanec? Evidentně jste nikdy nezaměstnával, protože byste tohle nikdy nenapsal.
Takže polopatě.
Je firma. Ta zaměstnává mnoho zaměstnanců výrobní i nevýrobní povahy. Jejich společným úsilím vzniknou produkty, které se prodají a tak vznikne příjem firmy. Ten se rozdělí do mnoha krabiček, mezi nimi jsou i mzdy a odvody zaměstnavatele. Ale všechny ty krabičky plní všichni ti zaměstnanci svým společným úsilím, žádné další prachy do nich zaměstnavatel nepřisypává (pokud není padlý na hlavu).
Když mi někdo tvrdí, že odvody zaměstnavatele platí zaměstnavatel ze svého, tak ve mě vyvolává představu, že zaměstanavatel po nocích hákuje v dolech, aby na ty odvody vydělal. Jenže tak to přece není. Na ty odvody vydělávájí zase jenom zaměstnanci firmy, nikdo jiný.
Mě když někdo tvrdí, že si na ty odvody vydělává zaměstnanec, tak pak nechápu, proč když skončí firma ve ztrátě nepřechází dluhy na ty zaměstnance... to je jako by jste říkal, že taxikáři vydělává auto nebo programátorovi počítač. Auto se samo řídit neumí, ale taxíkář by se asi uživil i bez auta. Počítač se sám zpravidla nevyvine, ale programátor by se zase uživil bez něj. Tak se trochu zamyslete nad tím řetězcem, kdo koho platí a komu co platí. Nebo si počítač platí elektřinu a automobil si sám bez práce taxíkáře dojede natankovat a ještě to zaplatí?
Oni ti zaměstnanci jsou prostě jako ten automobil.
Náborový příspěvek - koupě (za tohle k vám půjde)
STK, Silniční daň apod - odvody zaměstnavatele (pokud ho chcete musíte to státu platit)
Palivo a údržba - mzda na živobytí automobilu (víc nepotřebuje za tohle je ochotné pracovat)
15. 8. 2019, 11:28 editováno autorem komentáře
Proc by mely dluhy zamestnavatele prechazet na zamestnance? Je to normalni smluvni vztah. Kde bere zamestnavatel penize a komu dluzi nemusi zamestnance zajimat. Bohuzel tady mame spoustu svazujicich zakonu, ktere znevyhodnuji zamestnavatele, ale to nic nemeni na principu toho vztahu. To je jak chtit v obchode zbozi zadarmo, protoze me pred obchodem okradli.
Jehovista 11:48
Jenže pokud zaměstnavatel jde do insolvence, přebírá firmu správce, který pak rozhoduje o financích na základě svého uvážení a bývá téměř pravidlem, že uspokojí všechny věřitele a naposled zaměstnance - pokud na ně něco zbude. Zpravidla to dopadne tak, že zaměstnanci jsou rádi, když dostanou aspoň poslední výplatu - většinou ani to ne. Takže jestli má či nemá zaměstnavatel dluhy, se bohužel zaměstnanců přímo týká. Na principu vztahu to skutečně nemění nic - to máte pravdu, ale to je v tu chvíli těm zaměstnancům pendrek platné.
Nevím, jestli má insolvenční správce zákonem daný přesný postup v jakém pořadí má uspokojovat věřitele - ovšem na prvním místě bývá celkem logicky stát, pak dodavatelé a na zaměstnance už obvykle zbude proklatě málo. Tento postup je bohužel, co tak slyším, poměrně častý. Ovšem já mám tyto informace jen zprostředkovaně.
Protože to rozdělení příjmu do krabiček je hlavní zodpovědností zaměstnavatele. Pokud si zaměstnavatel přihraje příliš mnoho do krabičky "můj vejvar" a kvůli tomu firma zkrachuje, proč by se měl zaměstnanec podílet na dluhu?
Právě to rozdělování do krabiček, rozhodování, co se nechám na horší časy, co se spotřebuje hned, kolik se dá třeba na mimořádné odměny a co mu přijde do kapsy, je jedna z povinností zaměstnavatele. Pokud to dělá špatně, tak proč by měli na to doplácet zaměstnanci?
A jen tak mimochodem, pokud zaměstnavatel považuje krabičku "odvody za zaměstnance" za součást krabičky "můj vejvar" (neboli pokud tvrdí, že odvody platí ze svého), tak to je pro mě varování, že takový zaměstnavatel nemá v obsahu a významu těch krabiček jasno a směřuje šupem do krachu.
Ale on je platí ze svého, stejně jako ze svého platí zaměstnance. Někde výše vám to krásně někdo napsal. Ne každý zaměstnanec produkuje hodnoty, dost zaměstnanců se jen stará o ty zaměstnance co je dělají. Jinými slovy podnikatel si najímá zaměstnance především proto, aby za něj tu práci někdo vykonal, ale co budou ti lidi dělat minimálně rámcově většinou jde z jeho hlavy, on to předá nějakému manažerovi a ten to dál deleguje.
Jinými slovy zaměstnání je pouze a jen o tom, že si spočítáte za kolik peněz jste ochotni tu práci nechat někomu jinému. Kupujete si pouze čas lidí, ne jejich hodnoty. Hodnoty si maximálně kupujete když pro vás někdo vykonává kreativní práci ale u lidí na pásu si fakt žádnou "individuální hodnotu" nekupujete.
Tzn posuzujme to dle většiny, pokud zaměstnanec nedělá nic v čem by nešel takřka okamžitě nahradit jiným člověkem, pak se evidentně nepodílí na žádné přidané hodnotě ale pouze svůj čas mění za peníze, stejně jako vozidlo taxikáře a s tím že vy jako zaměstnavatel chcete koupit něčí práci, vám stát napálí vysokohorskou přirážku.
Dejte zaměstnance na hromadu, sami nic nezačnou vyrábět ani to neprodají, tzn i když by uměli to co umí, bude jím to bez toho řídícího člena k ničemu. Většinou se mezi sebou totiž ani nebudou schopni domluvit na založení družstva natož něco někam dotáhnout :)
Hodnotu tedy vždy tvoří ten, kdo dokáže dát jednotlivé komponenty dohromady aby fungovali.
15. 8. 2019, 13:12 editováno autorem komentáře
Obě skupiny se potřebují navzájem. Nebo neznáš lidi, kteří sice vymyslí, ale sami myšlenku nedokáží zhmotnit, protože jim chybí zase jiné dovednosti? Třeba manuální zručnost? Sice chodíš do firem, ale připomínáš mi typického Pepíčka, který je odborníkem na...školství, protože přece chodil do školy. Na zdravotnictví, protože občas zajde k doktorovi. Na různé sporty, protože je sleduje v bedně.
Asi se neshodneme, co znamená "platit ze svého", tedy jaké je definice vlastnicví. Podle mě člověk je vlastník něčeho, pokud to může zničit, aniž by to pro něj mělo nějaké právní důsledky.
Z tohoto pohledu příjem firmy není vlastnictvím zaměstnavatele, protože on to nemůže všechno utratit za děvky, drogy a chlast, aniž by skončil v kriminále. Jeho je jenom ta část příjmu firmy, kterou může beztrestně za děvky, drogy a chlast utratit. A z tohoto pohledu zaměstnavatel neplatí zaměstnance ani odvody ze svého, ale z té části příjmu firmy, která mu fakticky nepatří.
Pavel 85...13:43
No dobře, ale v situaci, kdy z objektivních příčin zaměstnanec v daném měsíci nevydělá svou superhrubou mzdu - například loni bylo sucho skoro tři měsíce vkuse a mnohde byl i zákaz zalévání, takže realizace zahrad byla nemožná a přesto zaměstnanec musí dostat mzdu a státu musíte odvést, co jeho jest. Takže pak podle vás platí zaměstnavatel toto všechno z čeho? ( a neuvádějte rezervy - to už jsme tu probrali - nicméně stačí takové dva roky po sobě a máte problém i s rezervami...)