Spořicí a úroková kalkulačka 2024: spočítejte si výnos spoření

Žádný člověk, který má nějaké příjmy nebo generuje zisk, by neměl nechávat ležet své prostředky jen tak na běžném účtu. Peníze kvůli inflaci neustále ztrácí na hodnotě, a ačkoliv spoření tuto ztrátu zcela nepokryje, poskytne alespoň její částečnou kompenzaci v podobě úroků. Spoření v bance je alternativou především pro ty z vás, kteří se bojí investic. Pomocí naší kalkulačky můžete zjistit, jaký výnos vám spoření může za určité období přinést.

Spořicí účet - kalkulačka

Pro výpočet úroků vám snadno poslouží naše kalkulačka spoření, díky které zjistíte míru zhodnocení vašich uložených prostředků. Abyste se dopátrali správného výsledku, je potřeba pravdivě vyplnit výši počátečního a měsíčního vkladu, úrokovou sazbu, kterou vám v rámci spořicího účtu banka poskytuje, dobu, po níž nebudete s penězi nijak manipulovat (délku spoření), a informaci o tom, v jaké frekvenci jsou uložené prostředky úročeny. Po vyplnění údajů pak stačí už jen kliknout na tlačítko Spočítat.
nápověda
Zadejte částku, kterou chcete vložit jako první vklad.
nápověda
Zadejte částku, kterou chcete pravidelně vkládat každý měsíc.
nápověda
Zadejte úrokovou sazbu, kterou vám banka nebo záložna nabízí.
Délka spoření
nápověda
Zadejte dobu v letech, po kterou nebudete se vkladem nijak nakládat.
nápověda
Vyberte si frekvenci úročení, buď měsíční, nebo roční.

K čemu slouží spořicí účet

Spořicí účet je produktem banky nebo družstevní záložny, jehož účelem je uložení a zhodnocení prostředků klienta. Má vlastní číslo, na které je možné zasílat peníze buď v pravidelných intervalech, nárazově, nebo na něj pouze zaslat jednorázový vklad, který se vám bude v průběhu let úročit. Některé společnosti vyžadují, aby byl při zřízení účtu tento počáteční vklad na účet zaslán, jinde je rozhodnutí, zda si tam hned na začátku vložíte nějaké prostředky, zcela na vás.

Tento typ účtu je určen pro klienty, kteří mají k dispozici finanční prostředky, které v dohledné době nemají v plánu použít. Aby tyto prostředky zbytečně neztrácely na hodnotě na běžném účtu, je výhodné uložit je na spoření, kde jsou v pravidelném intervalu úročeny, čímž dochází k jejich zhodnocení. Spořit si však člověk může i v případě, že má nízké příjmy. Postačí, když si každý měsíc na spořicí účet uložíte pár stovek korun. Díky pravidelnému úročení pak můžete mít za pár let naspořenou zajímavou částku.

Formy spořicích účtů

Spořicí účet může být založen ve dvou formách v závislosti na nastavené výpovědní lhůtě, a to následovně:

  1. Spořicí účet s výpovědní lhůtou – takový produkt má stanovenou výpovědní lhůtu, která může trvat několik dnů, týdnů, ale také měsíců. Ve chvíli, kdy klient použije naspořené prostředky před koncem výpovědní lhůty, může po něm banka požadovat sankční poplatky.
  2. Spořicí účet bez výpovědní lhůty –  u tohoto typu je možné vybírat peníze, kdykoliv je potřeba, aniž by klient musel hradit jakékoliv poplatky.

Hlavní výhody spoření

Tím nejdůležitějším benefitem spořicího účtu je bezpochyby zhodnocení uložených peněz v čase. Ačkoliv výše úroků na těchto účtech nedosáhne na výši inflace, je to stále lepší, než nechávat znehodnocovat své volné prostředky na běžném účtu nebo dokonce v hotovosti někde v sejfu. Navíc se za zřízení tohoto produktu ve většině případů neplatí žádné poplatky.

Další výhodou spoření je vysoká likvidita uložených financí. Pokud nastane situace, kdy znenadání potřebujete naspořené prostředky použít, máte možnost je okamžitě převést na svůj běžný účet. Stejně to platí i naopak. To znamená, kdykoliv máte nějaké peníze navíc, je možné zaslat je na spořicí účet, a to klidně několikrát během dne. Je potřeba dát si jen pozor na to, zda nemá společnost, která účet vede, nastavenou nějakou limitní částku, která musí vždy na tomto účtu zůstat.

Každý spořicí účet je kromě toho ze zákona pojištěn, a to až do výše 100 000 EUR. Jedná se tak o bezpečné uložení vašich finančních prostředků. Na rozdíl od investičních produktů máte v rámci spoření jistotu, že o své peníze nepřijdete, jelikož nepodléhají rizikům, která jsou spojená s poskytnutím těchto prostředků třetím stranám.

Výše úroků na spořicím účtu

Sazbu úroků na spořicích účtech si stanovují banky samy, takže se vždy liší v závislosti na tom, u které společnosti máte produkt sjednaný. Nejvyšší úroky v druhé polovině roku 2022 dosáhly až na 6 procent. Ty je však možné získat pouze za relativně komplikovaných podmínek. Obvykle se výše úroku v současné době pohybuje kolem 3 až 4 procent (nebo maximálně 5 procent).

Je pochopitelné, že klienti vybírají spořicí produkty především na základě úrokové sazby. Čím vyšší je úrok, tím výraznější je zhodnocení vašich prostředků. Avšak vždy je potřeba mít na paměti, že tyto úroky mohou být podmíněny určitými nastavenými pravidly. Navíc je ještě potřeba počítat také s tzv. pásmovým úročením, což znamená, že při překročení určitého limitu na spořicím účtu se úroková sazba může snížit.

Základní typy úročení

Úročení se dělí na dva základní typy. Prvním z nich je úročení jednoduché, které se využívá nejčastěji při krátkodobějším uložení peněz (většinou do jednoho roku). Druhým typem je úročení složené. Při něm dochází na konci každého úrokovacího období k přičtení úroku k hodnotě kapitálu a výsledná částka se pak dále úročí. Složené úročení se využívá jak u spořicích, tak u investičních produktů. V případě, že úrokovací dobu netvoří celé roky, ale například rok a půl, se aplikuje tzv. úročení kombinované.

Co je spořicí účet?
Spořicí účet je bankovní produkt nebo služba družstevní záložny. Jeho cílem je přitom uložit a zúročit vaše prostředky. Díky spoření dochází k pravidelnému zhodnocování vašich peněz. Pakliže byste své volné prostředky nechávali uložené pouze na běžném účtu, docházelo by každý rok vlivem inflace ke snižování jejich hodnoty.
Pro koho je spořicí účet vhodný?
Spoření si zakládají především osoby, které mají k dispozici finance, jež v dohledné době nebudou na nic potřebovat. Stejně tak je ale spořicí účet vhodný také pro klienty, kteří mají nižší příjmy, ale mohou si každý měsíc dovolit dát stranou alespoň pár stovek korun. Některé banky nevyžadují pro založení spořicího účtu počáteční vklad, takže můžete začít zcela od nuly.
Jaké jsou výhody spoření?
Díky uložení peněz na spořicím účtu docílíte zvýšení jejich hodnoty. Zhodnocení sice není takové, aby zcela pokrylo inflaci, ale jedná se o dobrou alternativu pro osoby, jež nechtějí své peníze nijak investovat. Peníze ze spořicích účtů jsou ve většině případů ihned k dispozici, takže si je můžete kdykoliv převést na běžný účet. Kromě toho se jedná o bezpečný produkt, který je ze zákona pojištěn až do výše 100 000 EUR.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).