Pro úvěr nemusíte jen do banky. Znáte férové firemní financování finGOOD?

Ilustrační obrázek Autor: Depositphotos
Ilustrační obrázek
Společnost finGOOD poskytuje podnikatelské úvěry pomocí P2B (peer-to-bussines) crowdfundingu. Tento moderní způsob financování umožňuje podnikatelům nebo společnostem čerpat peníze formou podnikatelského úvěru s mnoha výhodami.
9. 11. 2021
MarketVoice Co je to?

Sdílet

FinGOOD.cz je crowdfundingová investiční platforma, které se za poslední rok podařilo dostat mezi tuzemské investiční jedničky. Počet jejich investorů přesahuje 3800 a nyní navíc společnost získala 41,5 milionů pro svůj další rozvoj a připravuje se také na expanzi na zahraniční trhy.

Jestliže na jedné straně stojí investoři, musí být na druhé straně investice, do kterých půjde vkládat peníze. Společnost proto nabízí firmám podnikatelské úvěry právě pomocí P2B crowfundingu. V textu detailně rozebíráme, jak mohou firmy o takový úvěr žádat i co musí splnit.

O co se jedná?

Jedná se o bezúčelový úvěr získaný prostřednictvím crowdfundingové platformy finGOOD.cz, který se parametrově příliš neliší od bankovních úvěrů. Ovšem jeho nespornou je individuální posouzení, které na podnikání nahlíží mnohem osobnější optikou, než tomu bývá v bankovním sektoru.

K dalším plusům tohoto financování patří také silná marketingová podpora a oslovení široké základny investorů a zároveň potencionálních zákazníků. FinGOOD.cz není banka a žadatelé se s nimi o plánech a záměrech mohou bavit otevřeně. Navíc investoři, kteří se na úvěr skládají, vždy ocení maximum informací, kam jimi investované prostředky míří a díky takové transparentnost žadatelé mohou oslovit více investorů. 

„Hlavní výhodou, kterou u nás klienti získají je opravdu individuální posouzení. Vyhnete se bankovnímu scoringu, které často neférově zaškatulkuje vaše podnikání,“ zdůrazňuje Vít Endler, CEO finGOOD.cz. 

Pro koho je úvěr určen?

Tento úvěr je určený malým a středním firmám a podnikatelům s minimálně jednoletou historií. Často na finGOOD míří společnosti, které mají speciální požadavek na financování a crowdfunding je doplňkem k běžnému financování v bance. 

„Potřebuji třeba nakoupit materiál nebo zásoby za výhodnou cenu a s bankou to budou řešit klidně 3 měsíce … To je už zkrátka pozdě.“ uvádí na příkladu Adam Wróbel, Business Development Manager finGOOD

Úvěr je bezúčelový, ale nejčastěji ho tedy možné využít například na zmíněný nákup materiálu nebo skladových zásob, na provozní financování, akviziční kapitál, ale také k expanzi do nového odvětví nebo na nový trh. Tohoto financování na finGOOD využilo už téměř  100 klientů, kteří získali financování v celkové výši blížící se 300 mil. korun. 

Co musí žadatelé splnit?

Každá společnost musí splnit několik základních parametrů. V současné době finGOOD poskytuje úvěry právnickým osobám s minimálně roční uzavřenou historii podnikání,  je tedy nutné předložit nejméně jedno daňové přiznání.

„Potřebujeme se podívat na firemní výkazy a pak jde o individuální podklady které jsou potřebné ke správnému vyhodnocení,“ doplňuje Wróbel. Také je důležité mít jasnou vizi a byznys plán, protože v crowdfundingu rozhoduje transparentnost a je žádoucí poskytnout investorům ucelené informace.

Jak to dále funguje?

Zájemce o úvěr zanechá společnosti své kontakty na webu nezpujdetedobanky.cz a do 24 hodin jej kontaktuje úvěrový specialista. Ten zajistí hladký průběh vyhodnocení žádosti. Po vyhodnocení společnosti nebo podnikateli doporučí úrokovou sazbu, za kterou může svou poptávku zveřejnit. Tu mají možnost buď přijmout, nebo sami navýšit a rychleji získat požadované prostředky. Splatnost úvěru je maximálně do 48 měsíců a finGOOD aktuálně nabízíme tři druhy splácení: klasické anuitní, flexibilní a balonové.

Jaké jsou zkušenosti?

FinGOOD má za sebou mnoho spokojených klientů napříč odvětvími, od developerských nebo výrobních společností, pivovaru, nebo prodejce kol. 

Společnosti Rybka Stavby se naskytla jedinečná možnost výstavby bytového domu. Při jednání v bance její majitel David Rybka narážel na zdlouhavost a nekonečné papírování a než by padlo konečné rozhodnutí, byl by celý projekt byl dokončen. „Na finGOOD jsem se obrátil, protože už jsem měl s nimi výbornou zkušenost z předchozích projektů a věděl jsem, že zde nebudu ztrácet drahocenný čas,“ doplňuje. 

Marek Skubida, majitel společnosti M&M Skubida Trade velmi ocenil rychlost vyřízení všech náležitostí a profesionální přístup celého týmu, který podle něj nelze srovnat s neosobním jednáním s bankou. Získaný kapitál mu velmi pomohl v překotném růstu společnosti, který potřeboval ufinancovat. 

„Investoři se na platformě finGOOD složili na náš úvěr během jednoho dne, takže jsme částku mohli obratem načerpat a použít na potřebnou investici. Do bankovních škatulek jsme se nevešli, ale ve finGOODu se zajímali o podstatu našeho podnikání a vyšli nám vstříc,“ uzavírá Tomáš Krs, jednatel společnosti KPS Automobile. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).