Hlavní navigace

S fotovoltaikou dokáží firmy ušetřit až 70 % nákladů na elektřinu

Ilustrační obrázek Autor: Acetex
Ilustrační obrázek
V současné době, kdy se velmi intenzivně řeší další zdražování nákladů na energie, se mnohé firmy ptají, jak a kde ušetřit, aby pro ně nárůst cen nebyl zásadní, až likvidační. Jinak než vlastní výrobou elektřiny, která dokáže pokrýt převážnou část spotřeby, to možné nebude.
4. 12. 2023
MarketVoice Co je to?

Sdílet

Firemní fotovoltaické elektrárny v České republice na svůj opravdový boom sice ještě čekají, přesto už je patrný vysoký zájem ze strany firem o jejich instalace. A důvod je jednoznačný: Firmy, ale i různé komerční objekty či skladovací haly a hospodářské budovy mají na střechách nebo svých pozemcích dostatek místa pro umístění potřebné kapacity na výrobu energie pro vlastní spotřebu. S fotovoltaickou elektrárnou za spotřebovanou energii totiž platí až o 70 % méně.

Příkladem využití plochy haly pro instalaci fotovoltaické elektrárny je areál v Libochovicích. Jeho spolumajitel, Otakar Šašek, k tomu poznamenává: „Naše instalace by nám měla pokrýt minimálně 60 procent spotřeby celého areálu. Poslední faktura, kdy už do vyúčtování zasáhla fotovoltaika, byla o 60 procent nižší než v předchozích měsících.“ Celkový výkon elektrárny, kterou instalovala společnost Acetex, je 45,2 kWp. Kapacitu na její případné rozšíření areál ještě má.

Instalace elektráren s výkonem až do 10 MWp

Realizace fotovoltaiky v areálu v Libochovicích patří k těm menším. Do výkonu 50 kWp není potřeba stavební povolení ani registrace u Energetického regulačního úřadu. Většina firemních fotovoltaik ale výkon 50 kWp snadno přesáhne. Jedná se o komplexní projekty, u kterých nelze aplikovat jedno univerzální řešení, a proto se vše řeší na individuální bázi. Příkladem větší instalace od Acetexu je například fotovoltaická elektrárna s výkonem 203 kWp na areálu Hamr v pražských Záběhlicích, kde se nachází celoroční sportoviště a restaurace. Ještě větší firemní fotovoltaickou elektrárnu s instalovaným výkonem téměř 1 MWp (918 kWp) dodala společnost Acetex na střechy hal předního českého velkoobchodu s ovocem a zeleninou v Brně.

„Každá instalace větší fotovoltaické elektrárny pro firemní sektor je vždy něčím specifická a vyžaduje individuální přístup. Tím, že máme silný a zkušený tým jak certifikovaných montážních týmů, tak i revizních techniků, elektrikářů a projektantů, vždy dokážeme najít pro klienta odpovídající řešení,“ vysvětluje specifika firemních fotovoltaických elektráren René Milota, jednatel společnosti Acetex.

Osobní obhlídka objektu je základ

Celý proces přípravy začíná osobní prohlídkou objektu nebo pozemku, kde je plánovaná výstavba fotovoltaické elektrárny. Na základě získaných informací se zpracuje studie připojitelnosti. Právě při osobní konzultaci a obhlídce se také ujasní individuální požadavky klienta a specifické potřeby, stejně jako budoucí výkon elektrárny.

René Milota dodává: „S firemní instalací s výkonem nad 50 kWp je spojená řada administrativy, ať už to jsou studie proveditelnosti a připojitelnosti, včetně smlouvy s distributorem, anebo stavební povolení a registrace u Energetického regulačního úřadu, vyřízení dotace či dokumenty požární bezpečnosti. Veškeré podklady připravíme a vyřídíme na základě plné moci za klienta.“

Jak dlouho bude trvat instalace firemní fotovoltaiky, lze těžko paušalizovat, protože jsou rozdíly mezi instalací elektrárny s výkonem do 50 kWp a do 10 MWp. Co je ale jednotné, jsou instalované technologie: „My pro naše instalace používáme jen značkové a vysoce kvalitní komponenty, jako jsou AEG, Canadian Solar, Wattsonic, Solar Edge, Huawei či GoodWe. Zajišťujeme u nich i pozáruční servis, třeba u panelů AEG je produktová záruka 25 let,“ uzavírá jednatel Acetexu René Milota. 

Realizace v areálu Libochovice v číslech:

  • Panely Canadian Solar 545 Wp
  • Celkový počet panelů: 83
  • Střídač Huawei Sun 200–50 KTL
  • Celkový výkon elektrárny: 45,235 kWp
  • Wallboxy: Acetex EV Mate
  • Celkový počet wallboxů: 2
  • Výkon wallboxu: 22 kW
  • Výše dotace RES+ na fotovoltaiku: 400 000 Kč
  • Výše dotace NZÚ na wallboxy: 30 000 Kč
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).