Schválení směrnice NIS2 v prosinci 2022 předznamenalo nutnost budoucí proměny českých zákonů o kybernetické bezpečnosti; k tomu nyní dochází a nejpozději na začátku příštího roku se budou muset podniky přizpůsobit nové situaci. Firmy, kterých se novela týká, budou mít povinnost se od ledna 2025 nahlásit NÚKIBu a poté mají ještě rok na zavedení „odpovídajících bezpečnostních opatření“, jak je úřad nazývá. Ale pozor, NIS2 není GDPR – je potřeba učinit skutečná technická opatření a rok tak uplyne jak voda.
Obzvlášť nebezpečné je vyčkávat v případě, že se váš podnik informačními technologiemi primárně nezabývá – pokud se vás totiž novela týká, budete muset implementovat celou řadu nových procesů, které pravděpodobně nemáte nastavené a zabere vám to ještě víc času a peněz.
Týká se vás NIS2? Na nic nečekejte
Novela zároveň počítá s tím, že standardy bezpečnosti budou muset splňovat i firmy v dodavatelském řetězci, což je mnoho dalších subjektů, jichž se novela nepřímo dotkne. Jak říká externí konzultant Českých Radiokomunikací a specialista na kybernetickou bezpečnost Martin Půlpán, „spousta podniků vyčkává s implementací změn až do přijetí zákona, jenže to už je poměrně pozdě“ – právě například proto, že se nové situaci budou muset přizpůsobit i někteří dodavatelé.
Že nová pravidla nejsou jen tak na oko podtrhuje i fakt, že se směrnice NIS2 týká také managementu firem. Řídící orgány „musí být schopny identifikovat a vyhodnocovat opatření pro řízení rizik kybernetické bezpečnosti,“ píše na svých stránkách NÚKIB a popisuje, že se členové správních orgánů společností musí pravidelně vzdělávat a školit, aby mohli pravidla dodržovat. „Součinnost s managementem je v tomto případě nezastupitelná,“ potvrzuje Půlpán a dodává, že management by měl být součástí řízení kybernetické bezpečnosti i řízení souvisejících rizik. Velký rozhovor s Martinem Pulpánem na téma NIS2 si můžete přečíst zde.
A jaké budou nové povinnosti pro podniky?
To záleží. Co se týče skutečných bezpečnostních opatření, jsou dva „stupně“, pod které spadají různé firmy. Jisté je, že se zákon o kybernetické bezpečnosti nově dotkne vícero subjektů, a to vlivem rozšíření regulovaných odvětví. Ty úplně nejzákladnější povinnosti platí pro oba stupně a představují:
- Ohlášení regulované služby.
- Hlášení kontaktních a dalších údajů.
- Stanovení rozsahu řízení kybernetické bezpečnosti.
- Zavádění bezpečnostních opatření (vyšší nebo nižší).
- Zabezpečení dodavatelského řetězce
- Hlášení kybernetických bezpečnostních incidentů.
- Informování zákazníků o incidentech a hrozbách.
- Provádění protiopatření vydaných NÚKIBem.
- A dále dvě opatření týkající se strategicky významných služeb.
Nižší režim povinností novely ZaKB
- Zajišťění a řízení kybernetické bezpečnosti
- Povinnosti a odpovědnost vrcholového vedení
- Řízení rizik
- Bezpečnost lidských zdrojů
- Řízení kontinuity
- Řízení přístupu
- Řízení identit a jejich oprávnění
- Detekce a logování kybernetických incidentů
- Řešení kybernetických bezpečnostních incidentů
- Bezpečnost komunikačních sítí
- Aplikační bezpečnost
- Šifrování dat a kryptografické algoritmy
Vyšší režim povinností novely ZaKB – Organizační opatření
- Systém řízení bezpečnosti informací
- Povinnosti pro vrcholové vedení
- Bezpečnostní role KB (manažer, architekt a auditor) a garanti aktiv
- Řízení bezpečnostní politiky a bezpečnostní dokumentace
- Řízení aktiv
- Řízení rizik
- Řízení dodavatelů
- Bezpečnost lidských zdrojů
- Řízení změn
- Akvizice, vývoj a údržba
- Řízení přístupu
- Zvládání kybernetických bezpečnostních událostí a incidentů
- Řízení kontinuity činností
- Audit kybernetické bezpečnosti
Vyšší režim povinností novely ZaKB – Technická opatření
- Fyzická bezpečnost
- Bezpečnost komunikačních sítí
- Správa a ověřování identit
- Řízení přístupových oprávnění
- Detekce kybernetických bezpečnostních událostí
- Zaznamenávání událostí
- Vyhodnocování kybernetických bezpečnostních událostí
- Aplikační bezpečnost
- Kryptografické algoritmy
- Zajišťování dostupnosti regulované služby
- Zabezpečení průmyslových, řídící a obdobná specifických aktiv
Jak se s NIS2 poprat?
Pokud vaše firma tápe v tom, jak vše včas a bezproblémově zajistit, vězte, že nejste sami. Není ale nač čekat, kybernetických expertů je na trhu velmi málo a při očekávaném zvýšení poptávky půjde jen těžko najít volného odborníka, který vám s implementací potřebných procesů pomůže.
Velmi užitečným partnerem pro malé a střední podniky mohou v tomto případě být České Radiokomunikace. Poradí s možností čerpání dotací na provezení analýz zajištění kybernetické bezpečnosti a provést umí i samotné analýzy, tedy potřebnou základní analýzu, GAP analýzu či analýzu rizik.
Nabídnout ale mohou i skenování známých zranitelností, penetrační testy, službu sdíleného odborníka na kybernetickou bezpečnost, pokročilou analýzu provozu a další komplexní služby, které mohou firmám ušetřit čas, peníze a především zajistit, že se za rok a něco neocitnou v legislativních problémech. Podobné služby dokáží České Radiokomunikace nabídnout také finančním institucím, kterých se týká obdobná nová směrnice – DORA.