Společnost a daň z příjmu

Dobrý den,

jsme dva OSVČ, kteří spolupracují a nejsme plátci DPH. Pokud uzavřeme smlouvu o společnosti, jak bude potom vypadat naše spolupráce? Bude výsledkem to, že všechny zakázky budou moci být fakturovány pouze na jednoho společníka (na všech fakturách bude jedno IČ), budeme moci mít jeden bankovní účet, limit pro přihlášení k DPH bude 2 mil. Kč (pro každého 1 mil. Kč), budeme do částky 2 mil. Kč uplatňovat paušální výdaje (pro každého to je 1 mil. Kč) a na konci roku si jen do daňového přiznání obrat rozpůlíme? Chápu to dobře? Děkuji za odpověď

GeoNBK
22. 1. 2018 16:45

Odpověď

Dobrý den,

zřejmě Vám jde o uzavření smlouvy o společnosti ve smyslu § 2716 a násl. nového občanského zákoníku. Stejně jako u občanského zákoníku účinného do konce roku 2013 (dle kterého fungovala "sdružení bez právní subjektivity") u "společnosti" dle NOZ platí, že nemá právní osobnost, do právních vztahů tedy vždy může vstupovat jen konkrétní společník, ten může uzavírat svým jménem smlouvy, uzavírat pracovněprávní vztahy atd.

"Společnost" ve smyslu § 2716 NOZ v žádném případě není právnickou osobou. Společnost nemůže být vlastníkem majetku.

Vlastnické vztahy k majetku, který společníci do společnosti poskytnou, a k majetku získanému společnou činností, jsou upraveny v § 2719 NOZ, resp. § 2728 NOZ: Peněžní prostředky a další věci poskytnuté společnosti se stávají buď spoluvlastnictvím společníků, kteří vklady poskytli, nebo (jde-li o nezuživatelné věci) mají ostatní společníci právo věc bezplatně užívat. Viz § 2719 NOZ:

"(1) Peněžní prostředky a zuživatelné věci, jakož i věci určené podle druhu vložené do společnosti, se stávají spoluvlastnictvím společníků, kteří vklady přispěli; jiné věci se stávají jejich spoluvlastnictvím jen tehdy, byly-li oceněny penězi. Spoluvlastnické podíly společníků se určí poměrem hodnot majetku, který každý společník do společnosti vložil.

(2) K jinému předmětu vkladu nabývají společníci právo bezplatného požívání."

Takže například peněžní prostředky vložené společníkem budou tvořit jeho podíl na společnosti (stávají se podílovým spoluvlastnictvím), ale věci jednotlivě určené jako osobní automobil (určené společníkem k naplňování účelu společnosti) zůstávají nadále ve vlastnictví daného společníka, přičemž ostatní jej mají právo bezplatně užívat.

Jeden ze společníků může být pověřen správou společného majetku, k tomu může být užíván jeho běžný účet, na který poplynou příjmy generované v rámci činnosti společnosti. Na konci roku budou příjmy rozděleny podle ve smlouvě dohodnutého klíče, resp. dle poměru majetků vložených do společnosti. Na druhou stranu jsou možné varianty, kdy správu majetkových hodnot ve společnosti provádí buď všichni společníci, popřípadě pověřená třetí osoba.

Základem je tedy právní dokument - smlouva mezi společníky. Již z řečeného je zřejmé, že ustavení společnosti je primárně právní záležitostí, ve smlouvě by se měla pečlivě upravit práva a povinnosti společníků a zejména majetkové vklady a nároky společníků vázané na výsledek činnosti společnosti.

Z řečeného vyplývá, že zakázky mohou být fakturovány na jednoho společníka, pokud dle smlouvy bude tento společník oním „pověřeným společníkem“ ke správě společného majetku. Bude se fakturovat pod jeho IČ, případně DIČ.

Obvykle je jeden společník pověřen vedením daňové evidence, ten potom musí po skončení zdaňovacího období (kalendářního roku) rozdělit příjmy a výdaje vynaložené na jejich dosažení, zajištění a udržení beze zbytku na jednotlivé společníky.

Podíl na příjmech a výdajích dosažených společnou činností převedený na jednotlivé společníky se zahrne do daňové evidence společníků, a tudíž do základu daně z příjmů. V případě společníků – fyzických osob musíme přitom respektovat § 12 zákona o daních z příjmů, kde je stanoveno, že pokud nejsou společné výdaje související se společnými příjmy ze společnosti rozděleny mezi poplatníky stejně jako společné příjmy, mohou poplatníci uplatnit výdaje pouze v prokázané výši, což znamená, že nelze uplatnit paušální výdaje. Takže například: pokud společník A má 60% podíl na příjmech a stejný podíl na výdajích a společník B má 40% podíl na příjmech a stejný podíl na výdajích, potom každý z nich může zvolit, za bude uplatňovat tyto skutečné výdaje nebo výdaje paušální.

Po skončení zdaňovacího období se tedy příjmy/výnosy a k nim přináležející výdaje/náklady rozdělí podle ve smlouvě dohodnutého poměru. (Smlouva by měla stanovit, v jakém poměru se společníci podílí na majetku získaném společnou činností. Jestliže to smlouva nestanoví, má se za to, že jejich podíly jsou stejné.) Příslušný základ daně tedy každý společník zdaní ve svém daňovém přiznání, údaje se uvedou do Přílohy č. 1 DP. Do stejné přílohy se do části „F“ uvádějí též údaje o ostatních společnících společnosti.

K dani z přidané hodnoty:

Obrat dosažený fakturujícím společníkem (obrat ve smyslu § 4a zákona o DPH) bude rozdělován v poměru dle smlouvy mezi společníky (poměr rozdělování příjmů), není tedy (pro účely DPH) obratem výhradně tohoto společníka. Nicméně společníci si svůj podíl na obratu musí sledovat a připočítávat k němu i obrat dosahovaný svými činnostmi mimo společnost (jsou-li takové), a po překročení částky 1 mil. Kč za 12 měsíců po sobě jdoucích, se společník stane ze zákona plátcem DPH.

Od 1. 7. 2017 si testuje každý ze společníků svůj obrat sám, to mj. znamená, že není ovlivněn obratem dalších společníků. Od tohoto data je rovněž možné, aby v jedné společnosti byli jak plátci DPH, tak neplátci.

V souvislosti s uplatňováním DPH je nutno upozornit, že novelou účinnou od 1. 7. 2017 došlo k zásadní systémové změně při uplatňování DPH u společnosti bez právní osobnosti. Novelou jsou zrušena veškerá zvláštní pravidla uplatňování DPH pro sdružení/společ¬nos­t. Zákon sice umožňuje přechodné období, kdy mohou být uplatňována „stará“ pravidla, ale to definitivně skončí 31. 12. 2018.

Od 1. 1. 2019 musí každý ze společníků (plátců DPH) fakturovat zvlášť a samostatně si plnit povinnosti vůči finančnímu úřadu. Na druhou stranu, pravidla pro rozdělování příjmů a výdajů daná zákonem o daních z příjmů se nijak nezměnila.

Ohledně uplatňování DPH doporučujeme prostudovat si informaci Generálního finančního ředitelství, jejímž předmětem jsou dopady uvedené novely pro plátce DPH.
Viz http://www.financnisprava.cz/assets/cs/prilohy/d-seznam-dani/2017_Info-GFR-k-uplatneni-DPH-u-spolecniku-spolecnosti-od-0107.pdf

Pokud tedy za společnost bude dosahován vyšší obrat s předpokladem povinného plátcovství DPH, je otázkou, zda má smlouva o společnosti smysl, zda by tento model nebyl příliš komplikovaný. Nabízí se varianty založit s.r.o. nebo v.o.s.

Podnikání s užitím institutu společnosti dle § 2716 NOZ má mnoho specifik, pokud tuto variantu zvolíte, doporučujeme k uzavření smlouvy přizvat právníka a ohledně daňových dopadů se poradit s daňovým poradcem.

Ing. Jan Molín, Ph.D. (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).