Dobrý den, chtěl bych prosím zeptat, splňuji podmínku 2 létého bydliště v nemovistosti před prodejem, tedy alepoň jednu zákonnou podmínku osvobození od daně z příjmu při prodeji nemovitosti.
Je nutné vždy podat daňové přiznání v nemž bude zahrnut přijem z prodeje na FÚ? Nebo automaticky platí, že pokud splňuji podmínku, podávat přiznání nemusím. Jedná se mi o to, zda je nutné obdržet nějaké rozhodnutí úřadu ( na základě vyplnění a podání formuláře na FÚ), že je podmínka osvobození opravdu splněna. Děkuji za odpověď, Ulman
Dobrý den,
pokud je příjem osvobozen dle § 4 zákona o daních z příjmů, neuvádí se do daňového přiznání.
Výjimkou, která toto pravidlo poněkud modifikuje, je situace dle § 38v ZDPř. Podle tohoto ustanovení se musí správci daně oznamovat (nikoliv podávat daňové přiznání) přijetí částky vyšší než 5 mil. Kč. Tato oznamovací povinnost se ovšem nevztahuje na údaje, které si může správce daně zjistit z rejstříků, do kterých má přístup. Mezi tyto rejstříky patří i katastr nemovitostí.
Pokud tedy šlo o standardní prodej nemovité věci, který provází změna zápisu v katastru nemovitostí, oznamovací povinnost se na Vás nevztahuje, a to i kdyby přijatý osvobozený příjem přesáhl částku 5 mil. Kč.
Celé dotčené ustanovení § 38v zákona o daních z příjmů zní takto:
"§ 38v Oznámení o osvobozených příjmech fyzických osob
(1) Pokud poplatník daně z příjmů fyzických osob obdrží příjem, který je od daně z příjmů fyzických osob osvobozen a je vyšší než 5000000 Kč, je povinen oznámit správci daně tuto skutečnost do konce lhůty pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, ve kterém příjem obdržel.
(2) V oznámení podle odstavce 1 poplatník uvede
a) výši příjmu,
b) popis okolností nabytí příjmu,
c) datum, kdy příjem vznikl.
(3) Odstavec 1 se nevztahuje na příjem, o němž může údaje podle odstavce 2 správce daně zjistit z rejstříků či evidencí, do kterých má přístup a které zveřejní na úřední desce a způsobem umožňujícím dálkový přístup.
(4) Zjistí-li správce daně nesplnění povinnosti podle odstavce 1, vyzve poplatníka k jejímu dodatečnému splnění a stanoví mu k tomu náhradní lhůtu.
(5) Jde-li o příjem plynoucí do společného jmění manželů, oznámí správci daně skutečnost podle odstavce 1 jeden z manželů.
Tato oznamovací povinnost se vztahuje na osvobozené příjmy fyzických osob přijaté po 1. 1. 2015. Před tímto datem žádná taková povinnost zákonem dána nebyla. Lhůta pro oznámení je shodná se lhůtou pro podání daňového přiznání za zdaňovací období, ve kterém poplatník příjem obdržel, tedy zpravidla do 1. dubna (v případě plné moci udělené daňovému poradci nebo advokátovi do 1. července) následujícího kalendářního roku. Lhůta pro oznámení platí i u poplatníků, kteří povinnost podávat daňové přiznání nemají. Nesplnění této oznamovací povinnosti může být sankcionováno pokutou až do 15 % neoznámeného osvobozeného příjmu.
Omlouváme se za prodlevu s odpovědí na Váš dotaz.
S pozdravem