Pracující důchodce

Dobrý den, od 9.2. t.r. pobírám starobní důchod a zároveň pracuji v závislé činnosti. K tomu mám příjmy z pronájmu dle § 9. Mění se nějak moje daně a sociální a zdravotní pojištění oproti tomu, když jsem měl příjmy ze závislé činnosti a z pronájmu? Mgr Jan Mandaus.

Jan
20. 2. 2018 8:28

Odpověď

Dobrý den pane Mandausi,

skutečnost, že jste začal pobírat starobní důchod, nemá zřejmě na odvody pojistného ze závislé činnosti, žádný vliv. Výjimkou by bylo, kdybyste pracoval za mzdu nižší než minimální. Potom byste (na rozdíl od situace, kdy jste starobní důchod nepobíral, tedy nebyl jste tzv. „státním pojištěncem“) nemusel doplácet zdravotní pojištění do jeho minimální měsíční částky.

Zásadní by statut poživatele starobního důchodu byl v případě, jestliže byste dosahoval příjmů z podnikání a jiné samostatné činnosti (§ 7 zákona o daních z příjmů, dále též „ZDPř“). V tom případě plynou fyzické osobě výhody ze statutu „státního pojištěnce“ pro účely zdravotního pojištění, resp. výhody ze statutu „OSVČ vedlejší“ pro účely pojistného na sociální zabezpečení.

Příjmy z nájmu daněné dle § 9 zákona o daních z příjmů (stejně jako dosud) ani v roce 2018 nepodléhají odvodům pojistného. Fakt, že jste se stal starobním důchodcem, tedy zde nehraje žádnou roli.

Pokud jde o daň z příjmů – statut poživatele starobního důchodu neznamená žádné výhody, ale ani nevýhody. Máte nadále nárok na všechny zákonem zakotvené slevy na dani, odpočty od základu daně atd., platí pro Vás stejné sazby daně. Od zdaňovacího období 2015 mohou všichni starobní důchodci uplatnit i základní slevu na poplatníka ve výši 24 840 Kč.

Nutno však podotknout, že samotný starobní důchod je od daně z příjmů osvobozen dle § 4 odst. 1 písm. h) ZDPř do výše 36násobku minimální mzdy ve výši účinné k 1. dni kalendářního roku.
Pro rok 2018 to tedy bude částka 36 x 12 200 Kč, tj. 439 200 Kč. Není ovšem obvyklé, že by tato částka byla důchody plynoucími z českého systému důchodového pojištění překračována.

Dříve uplatňované omezující ustanovení § 4 odst. 3 ZDPř, které znemožňovalo osvobození starobních důchodů u poplatníků, jejich příjmy dle ustanovení § 6 až § 9 ZDPř přesáhly 840 000 Kč za rok, bylo zrušeno, a to nálezem Ústavního soudu ze dne 28. 6. 2016 (nález č. 271/2016 Sb.).

S pozdravem

Ing. Jan Molín, Ph.D. (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).