daňové přiznání

Dobrý den,
obracím se na Vás s žádostí o radu.
V roce 2017 jsem byla zaměstnána na HPP v nemocnici v ČR, kde jsem skončila dnem 31.8., poté jsem byla vedená na ÚP do 22.9. a poté jsem odletěla do Anglie, kde jsem byla zaměstnána přes agenturu a odváděla tudíž i daň z příjmů. 18.12. jsem se vrátila do Čech, ale na ÚP jsem se nepřihlásila, neb jsem hned z kraje nového roku odjela zpět do Anglie.
Můj dotaz se týká daňového přiznání za rok 2017. Nevím, jestli a jak musím sama daňové přiznání podat, nechci mít nějaké nedořešené závazky vůči státu ČR.
Děkuji za Vaši radu a pomoc.
S pozdravem
Adéla L.

Adéla
25. 2. 2018 12:56

Odpověď

Dobrý den,

první podstatnou otázkou je ve Vašem případě, kde budete (pro rok 2017) považována za daňového rezidenta. Na základě poskytnutých údajů se domnívám, že budete českým daňovým rezidentem.

Daňovým rezidentem můžete být pouze v jednom státě, v ostatních jste potom považována za daňového nerezidenta. Kritériem pro určení rezidentství je nejčastěji bydliště, dále pak délka pobytu (více či méně než 183 dní v roce), případně pak "středisko životních zájmů".

Budete-li tedy pro rok 2017 „českým daňovými rezidentem“, bude v českém daňovém přiznání uvádět své "celosvětové příjmy", tj. veškeré příjmy, ať plynou odkudkoliv. V ostatních státech, tedy ve Vašem případě ve Velké Británii, budete daňovým nerezidentem a musíte tam danit pouze příjmy plynoucí z daného území (tedy z Velké Británie).

Pokud jste v Anglii měla pouze příjmy ze závislé činnosti, zřejmě zdanění administroval Váš zaměstnavatel. Informujte se u něj o případných dalších povinnostech v Anglii, rozhodně tam ovšem nebudete přiznávat příjmy dosažené v ČR. Od zahraničního zaměstnavatele budete pro české daňové přiznání potřebovat potvrzení o příjmech (nebo od zahraničního finančního úřadu).

Rovněž tak potřebujete potvrzení o příjmech od českého zaměstnavatele. Zahraniční i české příjmy uvedete v daňovém přiznání. Ovšem příjmy zdaněné v Anglii budou z českého základu daně vyloučeny, to znamená, že je do přiznání uvést musíte, ale fakticky z nich daň z příjmů v ČR platit nebudete. Tento postup vyplývá z ustanovení § 38f odst. 4 zákona o daních z příjmů. Předpokládám, že Váš zaměstnavatel byl britským daňovým rezidentem.

Dále v přiznání uvedete případné nároky na slevy na dani a odpočty od základu daně.

Pokud jste pobírala podporu v nezaměstnanosti, tak ta se do přiznání neuvádí, jde o příjem osvobozený od daně z příjmů.

Jestliže jste měla pouze v dotazu uváděné příjmy, je pravděpodobné, že Vám vyjde přeplatek na dani, o jehož vrácení můžete požádat přímo skrze formulář daňového přiznání. Bude Vám vrácen cca do konce dubna.

Daňové přiznání se letos podává do pondělí 2. dubna. Pokud využijete služeb daňového poradce, který za Vás na základě plné moci přiznání podá (plná moc musí být finančnímu úřadu doručena do 2. 4.), lhůta se prodlužuje o 3 měsíce.

Přiznání podáváte finančnímu úřadu dle Vašeho bydliště.

S pozdravem

Ing. Jan Molín, Ph.D. (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).