Přiznání k dani z příjmu fyzických osob

Dobrý den,
manžel od roku 2018 neuplatňoval slevu na dceru z důvodu invalidního důchodu. Je možné uplatnit zpětně?
Dcera studuje na VŠ, potvrzení od školy za předchozí roky mám.
Já jsem zaměstnána, mám potvrzení od zaměstnavatele za roky 2018 i 2019.
Jaký druh přiznání mám podat/dodatečné jsem na stránkách daňové správy nenašla/ a kde mám uvést přeplatek na dani z ročního zúčtování, který je na potvrzení od zaměstnavatele?
Děkuji

Věra
4. 3. 2021 13:52

Odpověď

Dobrý den,

pokud Váš manžel splňoval podmínky pro uplatnění daňového zvýhodnění na Vaši dceru, je možné podat daňová přiznání za dotčená období, tj. za roky 2018 a 2019 a daňové zvýhodnění uplatnit. Tato daňová přiznání je možné podat i za situace, že zaměstnavatelem bylo provedeno tzv. roční zúčtování záloh. K podání daňových přiznání bude manžel potřebovat mimo jiné tzv. potvrzení o zdanitelných příjmech od zaměstnavatele, kde zaměstnavatel výsledek ročního zúčtování vyčíslí, tj. uvede částku případného přeplatku na dani, který Vašemu manželovi vracel.

Co se týče typu daňového přiznání, je podle mého názoru nutné dojít k závěru, že ze zákona tato skutečnost jednoznačně nevyplývá. Může se teoreticky jednat buď o řádné daňové přiznání, nebo o dodatečné daňové přiznání. Obecně platí, že první přiznání podané za dané zdaňovací období se označuje jako řádné (a to i tehdy, je-li podáno po lhůtě). Pokud by ale manžel podával takové, tj. řádné, daňové přiznání, hrozí mu vznik tzv. pokuty za opožděné tvrzení daně v souladu s § 250 daňového řádu (zákon č. 280/2009 Sb.). Právní předpisy však podle mého názoru nevylučují, aby bylo v uvedeném případě podáno přiznání dodatečné. Doporučoval bych tedy, aby manžel podal nejdříve dodatečné daňové přiznání a bude-li správcem daně účinně odmítnuto, tak aby podal daňové přiznání řádné, nicméně tam je třeba s největší pravděpodobností počítat se sankcí.

Pro oba typy daňového přiznání se využívá jednotný formulář dostupný (pro jednotlivé roky) na stránkách finanční správy - viz https://www.financnisprava.cz/cs/danove-tiskopisy/databaze-aktualnich-danovych-tiskopisu. Typ daňového přiznání se poté označuje na straně 1 nahoře na "řádku" č. 03. V případě, že se rozhodnete pro podání dodatečného daňového přiznání, musíte na zvláštní příloze uvést důvod pro jeho podání, kterým je dodatečné uplatnění daňového zvýhodnění na dítě a z toho vyplývající změna daně původně stanovené při ročním zúčtování záloh. Stejně tak budete uvádět datum zjištění důvodů pro podání dodatečného daňového přiznání, přičemž od tohoto dne se odvíjí lhůta pro podání přiznání - dodatečné daňové přiznání se podává do konce následujícího měsíce.

Případný přeplatek z ročního zúčtování záloh, který byl manželovi vrácen, se zohledňuje na řádku č. 84 daňového přiznání. Na tomto řádku se standardně uvádějí zálohy na daň, které zaměstnavatel srazil zaměstnanci, přičemž se snižují o částku přeplatku vráceného při ročním zúčtování.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem

Ing. Jan Molín, Ph.D. (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).