Dobrý deň,
ako daňový rezident ČR podávam daňové priznanie za rok 2020 výlučne za príjmy zo závislej činnosti. Syn (19r) ukončil minulý rok záverečnou skúškou SOU a od septembra nastúpil na denné štúdium maturitnej nadstavby. Súčasne sa od 9/2020 registroval ako OSVČ. Jeho celkové príjmy za 4 mes. dosiahli len 4687,- Kč. Moja otázka je, za aké obdobie mám nárok na daňové zvýhodnenie - 6mes do ukončenia SOU,8 vrátane prázdnin alebo 12 plných mesiacov ako za študenta s nízkym príjmom? Považuje sa OSVČ za samostatne zárobkovo činnú osobu bez ohľadu na výšku príjmu?
Ďakujem vopred za odpoveď a prajem pekný deň,
Eva
Dobrý den,
domnívám se, že za rok 2020 můžete na syna uplatnit celou roční částku daňového zvýhodnění (samozřejmě při splnění všech dalších podmínek stanovených zákonem o daních z příjmů).
Pro uplatnění daňového zvýhodnění je důležité, že zletilé dítě se musí "soustavně připravovat na budoucí povolání", což se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře (zákon č. 117/1995 Sb.). V souladu s ustanovením § 13 odst. 2 písm. c) tohoto zákona platí, že za "soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání na střední škole" se obecně považuje také doba školních prázdnin navazujících na ukončení studia (ukončením studia se přitom v souladu s § 72 odst. 2 školského zákona, tj. zákona č. 561/2004 Sb., rozumí úspěšné složení závěrečné zkoušky). Z tohoto obecného pravidla existuje výjimka v tom smyslu, že dobu školních prázdnin nelze považovat za soustavnou přípravu, pokud dítě vykonávalo po celý kalendářní měsíc výdělečnou činnost nebo mělo po celý měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci nebo došlo po celý měsíc ke kombinaci uvedeného (tedy například po část měsíce dítě vykonávalo výdělečnou činnost a po druhou část pobíralo podporu). Ze zadání dotazu rozumím, že Váš syn vykonával výdělečnou činnost až od měsíce září (jako OSVČ). Pokud tedy v průběhu prázdnin nepracoval ve smyslu § 10 zákona o státní sociální podpoře ani nepobíral podporu v nezaměstnanosti či v rekvalifikaci, lze i dobu navazujících školních prázdnin považovat za "soustavnou přípravu".
Ve Vašem případě je dále relevantní ustanovení § 12 odst. 1 písm. a) zákona o státní sociální podpoře. Podle zde uvedeného pravidla se za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání považuje studium na středních školách, a to s výjimkou dálkového, distančního, večerního nebo kombinovaného studia, je-li dítě v době takového studia výdělečně činno (nebo má-li nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo rekvalifikaci). Jinými slovy to znamená, že výdělečná činnost dítěte se zkoumá jen v případě, že se jedná o studium "dálkové". S ohledem na skutečnost, že zmiňujete, že syn studuje denní formou, není jeho případná výdělečná činnost stejně jako výše příjmu relevantní.
Děkuji Vám za Váš dotaz, přeji Vám hezký den a synovi úspěšné studium.
S pozdravem