Dobry den,
Chtel bych se zeptat, za jakych podminek lze odecist financni dar soukrome osobe od zakladu dane poplatnika. Vim o §15 odst. 1 daňového zákona, ale potreboval bych to nejak prelozit.
Rad bych v kratkosti popsal situaci. Zemrel muj synovec, zanechal po sobe pritelkyni (nebyli svoji), ktera ma epilepsii a pobira invalidni duchod 2. stupne, a take pulrocni dceru. A take hypoteku, atd. Slecna ma jiz za ucelem nejake pomoci zalozen transparentni ucet, ale jako rodina premyslime, jak ji co nejefektivneji pomahat dlouhodobe.
Proto se chci zeptat, jestli takova moznost (odecist nasi pomoc z dani) vubec existuje a za jakych podminek. Nekde jsem nasel, ze "bezuplatne" plneni znamena, ze nelze poskytnout finance, ale konkretni vec, ale dle meho skromneho nazoru bezuplatne plneni neznamena nepenezni. Dale, dar by sel smerovat jak slecne v invalidnim duchodu, tak nezletile dceri. Ale musi to byt na nejakou konkretni vec, vzdelani, atd.? Moje -nejjednodussi - predstava by byla posilat jim mesice napr. 2000Kc proste proto, aby nebyly v hmotne nouzi, a pak to v rocnim uctovani odecist z dani. Jako skolkovne, nebo hypoteka...
Predem dekuji.
S pozdravem
Libor Sollar
Vážený pane Sollare,
máte pravdu, že ustanovení § 15 odst. 1 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů, je jedinou cestou, jakou by bylo možné o Vámi poskytnutou podporu snížit základ daně. Zároveň přiznávám, že zmíněné ustanovení je poněkud komplikované, a to mimo jiné proto, že obecně řeší poskytování tzv. bezúplatných plnění (darů) jak právnickým osobám, tak i fyzickým osobám.
Jde-li o možnost snížit si základ daně o dar poskytnutý konkrétní fyzické osobě, stávající právní úprava toto umožňuje jen v případě, že je splněna kombinace "předepsaného" příjemce daru a účelu poskytnutí daru.
Aby bylo možné ve Vašem případě uplatnit dar jako položku snižující základ daně, musí být dar (bezúplatné plnění) poskytnut fyzické osobě s bydlištěm na území České republiky, která je poživatelem invalidního důchodu (popř. byla poživatelem invalidního důchodu ke dni přiznání starobního důchodu), nebo fyzické osobě, která je nezletilým dítětem závislým na péči jiné osoby (podle zákona o sociálních službách), a to za následujícím účelem:
a) na zdravotnické prostředky nehrazené ze zdravotního pojištění, popř. na zvláštní pomůcky podle zákona upravujícího poskytování dávek osobám se zdravotním postižením (které nejsou hrazeny příspěvkem ze státního rozpočtu), nebo
b) na majetek usnadňující výše uvedeným osobám vzdělání nebo zařazení do zaměstnání.
Jinak co se týče formy "bezúplatného plnění", zákon nepředepisuje, že by se muselo jednat jen o nepeněžní plnění. Může se tedy jednat i o poskytnutí daru ve formě finančních prostředků, jen musí být dodržen předepsaný účel a příjemce daru.
Současně platí, že existují zákonné limity, tedy úhrnná hodnota darů za rok musí činit alespoň 1 tis. Kč, resp. 2 % ze základu daně (stačí splnit nižší z těchto částek), maximálně lze potom odečíst 15 % ze základu daně, resp. pro roky 2020 a 2021 přechodně až 30 % ze základu daně.
Přeji Vám hezký den.
S pozdravem