Dotaz:
Manželka společníka poskytla jeho společnosti pěněžitou zápůjčku v roce 2019 a to na základě smlouvy o zápůjčce ( zapůjčitel : FO manželka, vydlužitel spol. s.r.o. ve které je manžel jediný společník) . Ve smlouvě je mimo stanovený úrok ve výši 2,5% uvedeno, že zápůjčka bude splatná do konce roku 2020. Ještě co se týče úroku, tak úrok je splatný až po splacení celé poskytnuté zápůjčky. Do konce roku 2020 byla splacená však pouze část zápůjčky a byl podepsán dodatek ke smlouvě , že splatnost dlužné částky se prodlužuje do 31.12.2021.
V listopadu 2021 došlo k zaplacení zbývající dlužné částky a dle smlouvy zapůjčitel (manželka) vyčíslí úroky za období 2019-2021. Tyto úroky společnost zaplatí taktéž do 31.12.2021.
Poprosila bych o zodpovězení 2 otázek:
1. Musí manželka v roce 2021 zdanit přijaté úroky z poskytnuté zápůjčky v rámci § 8) zákona o dani z příjmu? Manželka má pouze příjmy ze závislé činnosti. Osvobozená je částka do 6.000,- Kč. Výše úroků však bude daleko vyšší. To znamená že manželka by musela podat DPFO za rok 2021 ?
Ještě jedna důležitá informace: Manželka si peníze půjčila z banky, aby společnosti půjčila finanční prostředky. Může si uplatnit nějaké výdaje ve smyslu, že musela taky platit úroky bance?
2. Jak to bude nákladově se zaplacenými úroky u společnosti s.r.o.? Předpokládám, že úroky budou daňově uznatelným nákladem. Avšak nejsem si jistá, zda-li v průběhu let 2019 a 2020 neměla společnost účtovat do nákladů přes dohadnou položku poměrnou část úroků. Bohužel tomu tak nebylo. Tzn. že v roce 2021, kdy společnost zaplatí úroky za celé období by měla v rámci DPPO vyčlenit z daňově uznatelných nákladů poměrnou část úroků za období 2019-2020?
Děkuji za brzkou odpověď
Lenka Kudlová
Vážená paní Kudlová,
svoje odpovědi si dovoluji očíslovat tak, aby bylo zřejmé, kterých otázek se týkají:
1.
Úroky, které manželka v roce 2021 od vydlužitele obdrží, jsou pro ni příjmem podle § 8 zákona o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb). Platí současně, že tento příjem se zdaňuje v daňovém přiznání.
Budou-li tedy úrokové příjmy činit více než 6 tis. Kč, pak manželce vznikne ve smyslu ustanovení § 38g odst. 2 zákona o daních z příjmů povinnost podat daňové přiznání, ve kterém bude úrokové příjmy uvádět. Pro úplnost doplňuji, že ve formuláři přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2021 se příjmy z kapitálového majetku podle § 8 zákona o daních z příjmů uvádějí na řádku č. 38.
Ve Vaší věci je současně relevantní ustanovení § 8 odst. 5 in fine zákona o daních z příjmů. Podle tam uvedených pravidel platí, že u "příjmu ze zápůjčky nebo úvěru je výdajem zaplacený úrok z částek použitých na poskytnutí zápůjčky nebo úvěru, a to až do výše příjmu". Znamená to tedy, že dílčím základem daně, který bude uveden na řádku č. 38 daňového přiznání, bude kladný rozdíl mezi úrokem přijatým od vydlužitele (z manželkou poskytnuté zápůjčky) a úrokem zaplaceným bance z úvěru, který byl použit na poskytnutí zápůjčky společnosti manžela.
2.
Úroky z přijaté zápůjčky na straně společnosti jsou obecně daňově uznatelným nákladem. Pro jejich daňové uplatnění je však stanovena řada tzv. testů - například test kapitalizace podle § 25 odst. 1 písm. w) zákona o daních z příjmů. Dalším testem, který se u úrokových nákladů aplikuje (a který je pro Vaši věc zásadní), je test zaplacení, který vyplývá z ustanovení § 24 odst. 2 písm. zi) zákona o daních z příjmů. Podstatou tohoto pravidla je, že úroky ze zápůjček v případě, kdy věřitelem je fyzická osoba, která nevede účetnictví, jsou daňově uznatelným nákladem jen tehdy, pokud byly zaplaceny.
Znamená to tedy, že pro vydlužitele se tak jako tak bude jednat o daňově uplatnitelnou položku až v roce 2021 (samozřejmě při splnění všech dalších podmínek - testů), tedy v roce, kdy budou úroky zaplaceny. Nicméně to nic nemění na skutečnosti, že o úrocích mělo být účtováno již v letech minulých (2019 a 2020). Pokud o úrokových nákladech (a souvisejícím závazku - dluhu) účtováno nebylo a jedná se z pohledu dané účetní jednotky o významnou částku, měla by se taková chyba opravit postupem pro opravu chyb (účtováním proti jinému výsledku hospodaření minulých let). K tomu si dovoluji odkázat mj. na interpretace Národní účetní rady č. I-29 a I-30 - interpretace jsou dostupné na webových stránkách www.nur.cz.
Přeji Vám hezký den.
S pozdravem