OSVČ vedlejší činnost - paušální výdaje na auto

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na paušální výdaje na auto u OSVČ vedlejší činnost.

S manželem jsme oba zaměstnaní a zároveň jsme oba OSVČ vedlejší činnost - naše výrobky prodáváme především přes e-shop v ČR. Zatím jsme se vždy s našimi hrubými zisky vešli do limitu pro platbu sociálního pojištění - zatím nechceme tento limit překročit, protože se nám toto pojištění platí ze zaměstnání. Hledám tedy způsob jak co nejvíce optimalizovat daňové výdaje. Je možné abychom si ve výdajích uplatňovali paušální výdaje na auto? A jaké to má prosím podmínky? Předpokládám, že se musí platit silniční daň. Auto ke své činnosti určitě využíváme, ale například já používám staré auto napsané na mého otce. Je nutné přepisovat auto přímo na mé jméno nebo by to šlo vyřešit například nějakou dohodou o bezplatném užívání vozidla??? Co všechno je potřeba dodržet, abychom si tyto výdaje mohly uplatnit?

Děkuji za odpověď, AP

Adéla
6. 3. 2022 21:34

Odpověď

Dobrý den,

podmínky pro uplatnění tzv. paušálního výdaje na dopravu upravuje ustanovení § 24 odst. 2 písm. zt) zákona o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb.). Jeho výše činí 5 tis. Kč na jedno auto za každý celý kalendářní měsíc zdaňovacího období, ve kterém poplatník využíval příslušné silniční motorové vozidlo k dosažení, zajištění nebo udržení zdanitelných příjmů (tedy pro zdaňovanou činnost). Pokud je vozidlo užíváno ke zdaňované činnosti pouze zčásti (tedy je například užíváno současně i pro soukromou potřebu), je možné uplatnit částku 4 tis. Kč za každý celý kalendářní měsíc.

Podmínkou pro uplatnění paušálního výdaje na dopravu je, že daný poplatník auto nepřenechal (ani po část příslušného kalendářního měsíce) k užívání jiné osobě. K tomu doplňuji, že za přenechání silničního motorového vozidla k užívání jiné osobě se ale nepovažuje uskutečnění pracovní cesty silničním motorovým vozidlem spolupracující osobou nebo zaměstnancem, který silniční motorové vozidlo nevyužívá i pro soukromé účely.

Platí dále, že paušální výdaj na dopravu je možné uplatnit nejvýše za 3 vlastní silniční motorová vozidla zahrnutá nebo nezahrnutá do obchodního majetku nebo v nájmu. Z této věty vyplývá důležitá podmínka, kterou je to, že poplatník musí být buď vlastníkem auta, nebo se musí jednat o vozidlo v nájmu. Znamená to tedy, že pokud by byla s Vaším otcem uzavřena zmíněná dohoda o bezplatném užívání vozidla, paušální výdaj na dopravu by nebylo možné uplatnit. Pokud by vlastnické právo k autu přešlo na Vás (například byste auto od tatínka koupila, nebo by Vám ho daroval), platí pravidlo, že v měsíci pořízení vozidla lze uplatnit poměrnou část paušálního výdaje.

Doplňuji dále, že využívá-li se k činnosti auto, které je ve společném jmění manželů, mohou si manželé v úhrnu uplatnit paušální výdaj na dopravu nejvýše 5 000 Kč měsíčně (za jedno auto).

Z hlediska silniční daně (podle stávajících platných právních předpisů) platí, že osobní vozidla používaná k podnikání silniční dani podléhají, a to bez ohledu, jakým způsobem jsou uplatňovány na toto auto výdaje pro účely stanovení základu daně z příjmů.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem

Ing. Jan Molín, Ph.D. (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).