Dobrý den,
můj manžel je úředník německého ministerstva financí v penzi. Tuto penzi pobírá z Německa, chodí mu tam na německý účet v bance, která vede účty úředníkům. Jediné trvalé bydliště má manžel v ČR, již cca 5 let. Zde má i cizinecký občanský průkaz, trvalý pobyt.
Daně z penze platil vždy v Německu. Za rok 2017 se ale objevil názor, že by měl platit daň z penze v zemi trvalého bydliště, tedy v ČR. Upozorňuji, že se nejedná o důchod (v Německu rente), ale o penzi (Pension), státní úředníci mají svůj speciální systém.
Prosím o odpověď, zda je to opravdu tak, že by manžel měl platit daň z penze v ČR, a jak by měl postupovat? Jako český důchodce?
Děkuji za odpověď.
Jana Herbst
Dobrý den,
Váš manžel je nepochybně český daňový rezident, a to z důvodu, že má v ČR bydliště (bydliště ve smyslu § 2 odst. 4 zákona o daních z příjmů). Daňovým rezidentem je zřejmě i dle jiných kritérií, podle nichž se daňové rezidentství určuje, a to jsou:
- doba pobytu na daném území přes 183 dní v roce,
- středisko životních zájmů.
Tzv. trvalé bydliště nebo místo trvalého pobytu - tedy údaj zapsaný v občanském průkazu, pasu atp., nehraje pro určení daňového rezidentství roli.
Faktem je, že tam, kde má fyzická osoba daňový domicil = kde je daňovým rezidentem, tam je povinna přiznávat své tzv. celosvětové příjmy, tedy v případě Vašeho manžela i příjmy z Německa.
Druhá věc je ovšem specifický typ příjmu, kterým je starobní důchod plynoucí z povinného (veřejného) důchodového pojištění. Takové důchody jsou v ČR osvobozeny (a to i důchody plynoucí z jiného než českého systému důchodového pojištění), a to dle § 4 odst. 1 písm. h) zákona o daních z příjmů. Osvobozené příjmy se ani neuvádějí do daňového přiznání. Podmínkou osvobození je, že:
- jde o "plnění ze zahraničního povinného pojištění stejného druhu" (stejného druhu jako v ČR, tedy z povinného veřejného pojištění), domnívám se, že tato podmínka bude splněna, ale abyste si byla 100% jistá, musela byste to zkonzultovat např. s metodikem české správy sociálního zabezpečení, a zároveň,
- důchod nepřesáhl v daném roce 36násobek minimální mzdy, která je platná k 1. lednu kalendářního roku; pro tok 2017 je relevantní minimální mzda 11 000 Kč, roční částka osvobozeného důchodu tedy činí 396 000 Kč. Důchod nad tuto hranici je nutno přiznat v daňovém přiznání jako "ostatní příjem", tj. příjem dle § 10 zákona o daních z příjmů (Příloha 2 DP).
Pokud je Váš manžel český daňový rezident, není podstatné, zda je "český důchodce" nebo "německý důchodce", ale platí pro něj výše uvedený postup odvíjející se od toho, zda je jeho starobní důchod osvobozen od daně z příjmů nebo ho musí (třeba i jen částečně) přiznat a zdanit. Lhůta pro podání daňového přiznání je je letos do 3. dubna, případně při zplnomocnění daňového poradce je o 3 měsíce delší.
V případě, že penze bude muset být zdaněna v ČR (a zároveň je zřejmě zdaňována v Německu), doporučuji konzultaci s daňovým poradcem, a to kvůli vyhnutí se dvojímu zdanění, tedy pro správnou aplikaci Smlouvy o zamezení dvojího zdanění uzavřené mezi ČSSR a SRN - zákon č. 18/1984 Sb. Jde o aplikaci Článků 18, resp. 19 a Čl. 23 této Smlouvy (dostupné např. zde: http://www.mfcr.cz/cs/legislativa/dvoji-zdaneni/prehled-platnych-smluv)
S pozdravem a přáním pěkného dne