Firma 1 (s.r.o.) v roce 2016 pořídila auto, zaplatila část ceny ze svých prostředků a na zbytek uzavřela úvěrovou smlouvu s bankou. Splácela úvěr, auto odepisovala ve svém účetnictví, což výslovně stanoví úvěrová smlouva. Při nákupu vozu také vznikl odpočet DPH, který firma 1 uplatnila ve svém DP k DPH. V současné době firma 2 (s.r.o.) převzala dluh vůči bance a byl uzavřen dodatek k původní úvěrové smlouvě, vystaven nový splátková kalendář na úhradu zbývajících splátek úvěru vůči bance. Dodatek také říká, že veškerá práva z ÚS přecházejí na nového dlužníka a banka souhlasí se změnou dlužníka. Jak se bude řešit převzetí vozu účetně? Firma 1 by měla vyvést z majetku a přestat odepisovat? Bude nový dlužník firma 2 pokračovat v odepisování vozu nebo začne odepisovat od začátku? Jak se bude řešit DPH?
Děkuji. Lapišová
Dobrý den paní Lapišová,
Váš dotaz se týká jak daně z příjmů, tak DPH. Ale v prvé řadě je třeba vycházet ze smluvních podkladů, které definují, co se stalo (co smluvní strany dohodly).
Pokud ze smlouvy vyplývá, že se mění vlastník vozu, mohlo by dojít k uskutečnění zdanitelného plnění (a tedy k povinnosti odvést DPH na výstupu), ovšem pouze v situaci, kdy jde o plnění úplatné. Zda jsou „úplatou“ splátky, k jejichž úhradě se za původního dlužníka zavázal nový dlužní (firma 2), je otázkou, na kterou bez prostudování dané smlouvy nelze odpovědět (dle Vašeho popisu to spíše vypadá, že firma 1 nedostane žádnou náhradu za předaný vůz (?)).
Dále je třeba zvážit, zda firma 1 a firma 2 nejsou spojenými osobami ve smyslu § 5a ZDPH a neplatí tedy pro ně povinnost odvést DPH z ceny obvyklé i v případě, že by šlo plnění bezúplatné (viz § 36a ZPDH).
Pokud dojdete k závěru, že:
a) nejedná se o vztah mezi spojenými osobami a zároveň
b) dle kontraktu nejde o plnění úplatné,
není dodání vozu novému vlastníkovi předmětem DPH.
Přechází-li vlastnické právo na nového dlužníka, je nepochybné, že firma 1 musí vyřadit vůz ze svého majetku a přestává daňově i účetně odpisovat.
Půjde-li o úplatný převod, lze aplikovat ustanovení § 24 odst. 2 písm. b) bod 2. zákona o daních z příjmů, podle kterého je zůstatková cena PRODANÉHO majetku daňovým nákladem (firmy 1). Opět je zde podstatné, jak je smlouva koncipována, zda lze na uzavřenou dohodu nahlížet jako na dohodu o prodeji zboží.
Varianta pokračování v odpisech započatých původním vlastníkem je zákonem o daních z příjmů přípustná v situacích uvedených v § 30 odst. 10 ZDPř. Zřejmě to nebude Váš případ, a to ani situace § 30 odst. 10 písm. g), jelikož nešlo o leasingovou smlouvu.
Shrneme-li danou situaci, lze říci následující: bude-li po prozkoumání smlouvy shledáno, že došlo k úplatnému převodu vlastnického práva, půjde o zdanitelné plnění ve smyslu ZDPH a musí být odvedena DPH, ale na druhou stranu bude moci být v nákladech firmy 1 uplatněna daňová zůstatková cena odpisovaného majetku. Firma 2 začne odpisovat z pořizovací ceny, tedy částky, kterou pro účely DPH definujeme jako onu „úplatu“ (zda s daní či bez nevíme, jelikož nevím, zda je firma 2 plátce DPH).
Došlo-li (mezi nespojenými osobami) k bezúplatnému dodání, nejde o zdanitelné plnění, ale nelze uplatnit daňovou ZC do nákladů firmy 1. Bezúplatné plnění, tedy darovaný vůz by byl u firmy 2 odpisován z reprodukční pořizovací ceny ve smyslu § 29 odst. 1 písm. d) ZDPř.
Při bezúplatném dodání vozu by rovněž muselo dojít k úpravě odpočtu u firmy 1 (= vrácení části původně nárokované DPH) ve smyslu § 78 ZDPH.
Vzhledem k mnoha daňovým (i účetním) aspektům, které zde musí být posouzeny, doporučujeme konzultaci s daňovým poradcem.
S pozdravem