Dobrý den,
předem chci poděkovat za tuto šanci si ověřit podstatné detaily k daním.
Můj dotaz zní:
S přítelkyní se chystáme prodat nemovitost (vlastník je přítelkyně), a řešíme jak se osvobodit od daně z příjmu z prodeje nemovitosti. V bytě žila 28 let ale byl jí věnován darovací smlouvou její babičkou před 3 lety.
Trvalé bydliště však měla na Praze 9, kde se narodila. V novinkách pro rok 022 jsem se na webu dočetl, že je možné se od placení této daně osvobodit v těchto případech: majitelem by musela být přítelkyně 5let; peníze získané prodejem bychom využili k uspokojení bytové potřeby; v nemovitosti trvale bydleli alespoň 2 roky ( nahlášení trvalého pobytu není nutné) - a konkrétně na poslední podmínku se chci zeptat. Jak bude přítelkyně dokazovat, že v jednotce skutečně žila skoro celý život ? A jak se v tomto případě vypořádat s finančním úřadem ? Je možné se vůbec této dani v tomto případě vyhnout - případně jak ?
Pokud by se našel způsob, byl bych vděčný
Moc Vám děkuji a přeji krásný zbytek dne.
Starý Michal.
Vážený pane Starý,
v souladu s ustanovením § 4 odst. 1 písm. a) zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále též jen "zákon o daních z příjmů"), platí, že od daně z příjmů fyzických osob je osvobozen příjem z prodeje rodinného domu nebo (bytové) jednotky, pokud v něm měl prodávající bydliště nejméně po dobu dvou let bezprostředně před prodejem. Pojmem "bydliště" se zde nutně nerozumí zapsaná adresa trvalého bydliště, nicméně podmínkou je, aby poplatník v dané nemovité věci ve skutečnosti trvale bydlel. Uvedené je možné prokázat jakýmikoliv důkazními prostředky, například listinnými důkazy (korespondencí zasílanou na tuto adresu), fotografiemi, výpovědí svědků atp. V tomto kontextu je důležité upozornit, že tzv. důkazní břemeno leží v daňovém řízení (až na výjimky) na daňovém subjektu, ten je tedy povinen vše správci daně dokázat.
S pozdravem