Hlavní navigace

Daň při převodu nemovitosti zařazené v obchodním majetku

Dobrý den,
máme ve vlastnictví rodinný dům od roku 2002 spolu s manželem. Nemovitost je zařazena do obchodního majetku. Nyní již podnikání utlumujeme a chtěli bychom nemovitost darovat dceři s jejím manželem na bydlení. Dcera ani zeť nepodniká. V nemovitosti nebydlíme. Měla bych několik dotazů, vše zaměřené na optimalizování daně z příjmu
1. jak postupovat při darování nemovitosti dceři s manželem
2. jaký by byl postup v případě prodeje nemovitosti
3. v případě ohlašovací povinnosti při nabytí jmění nad 5 mil., které je osvobozeno od daně, zda musí být vypracován znalecký posudek na nemovitost nebo jak se zjišťuje cena nemovitosti. A jestli vůbec dcera musí tuto povinnost plnit, když to bude uvedeno v systému katastrálního úřadu.
Děkuji za odpověď.

Marcela
10. 10. 2023 6:51

Odpověď

Dobrý den,

v případě darování nemovité věci bude třeba uzavřít darovací smlouvu, na základě které dojde k převodu vlastnického práva na dceru a na jejího manžela. Ohledně uzavření darovací smlouvy doporučuji kontaktovat právního zástupce, který Vám se sepsáním smlouvy a s vkladem na katastr nemovitostí pomůže.

Z pohledu daně z příjmů fyzických osob budete moci ještě v roce darování uplatnit jednu polovinu daňových odpisů (předpokládám, že nemovitá věc je stále využívána pro podnikání). Případnou daňovou zůstatkovou cenu (tj. rozdíl mezi původní pořizovací cenou nemovité věci a daňovými odpisy za jednotlivé roky) nebude možné při darování nemovité věci uplatnit do daňových výdajů.

Z pohledu dcery a jejího manžela bude bezúplatné nabytí nemovité věci (při darování) příjmem osvobozeným od daně z příjmů fyzických osob podle ustanovení § 10 odst. 3 písm. c) bod 1. zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále též jen "zákon o daních z příjmů"). Znamená to tedy, že takový bezúplatný příjem nebudou uvádět do daňového přiznání. Jak ale správně zmiňujete, v případě, že příjem je vyšší než 5 mil. Kč, je poplatník povinen (do konce lhůty pro podání daňového přiznání za období, ve kterém příjem obdržel) oznámit tuto skutečnost správci daně. Pro oznámení osvobozeného příjmu je možné využít tiskopis "Oznámení o osvobozených příjmech" - viz zde: https://www.financnisprava.cz/assets/tiskopisy/5252_2.pdf?201512301402

V případě darování nemovité věci je nutné osvobozený bezúplatný příjem oznámit, a to přesto, že se ve Vašem případě jedná o nemovitou věc zapisovanou do katastru nemovitostí. Domnívám se, že ohledně výše příjmu (vycházejícího z hodnoty nemovité věci) není třeba zpracovat znalecký posudek, ale postačí ocenění nemovité věci podle zákona o oceňování majetku. Takové ocenění může provést jak znalec, tak například i odhadce (podnikající podle živnostenského zákona).

V případě, že byste dceři nemovitou věc prodávali, je nutné upozornit zejména na ustanovení § 23 odst. 7 zákona o daních z příjmů, podle kterého musí být kupní cena nemovité věci v úrovni ceny obvyklé (tedy ceny, která by byla sjednána v běžných obchodních vztazích). V případě prodeje nemovité věci ještě zařazené v obchodním majetku by příjem nabytý za prodej nemovité věci byl "klasickým" zdanitelným příjmem uváděným v daňovém přiznání. Oproti tomuto příjmu byste mohli uplatnit související výdaje, tedy zejména (případnou) daňovou zůstatkovou cenu nemovité věci a případné výdaje související s prodejem. Rozdíl mezi příjmem a souvisejícími výdaji by tak vstupoval do základu daně a zároveň i do vyměřovacích základů pro obě pojistné (tj. pojistné na sociální zabezpečení i pojistné na veřejné zdravotní pojištění).

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem

Ing. Jan Molín, Ph.D. (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).