Odpis

Dobrý den.
Jsem důchodce, osvč, vlastním rodinný dům ve kterém bydlím a zároveň poskytuji ubytovací služby cca na 50% plochy. jak mohu uplatnit odpisy za energie, plyn, vodu, elekřinu, zařízení nábytek, případně opravy domu , pojištění nemovitosti, , telefon, počítač a další možnosti ?
Jak je to s automobilem který používám částečně ?
Je výhodné použít družku- manželku která se mnou žije ve společné domácnosti a má zde trvalý pobyt jako spolupracující osobu ? Děkuji moc Erben.

Hugo
8. 11. 2018 12:53

Odpověď

Vážený pane Erbene,

pro uplatňování daňových výdajů platí obecné pravidlo, že je možné je uplatnit pouze v té části, která souvisí se zdaňovanými příjmy. V případě výdajů týkajících se provozování nemovité věci (tj. ve Vašem případě u ubytovacích služeb) se pak jako vhodné kritérium jeví poměr podlahové plochy. Znamená to tedy, že ve Vašem případě byste mohl uplatnit cca 1/2 dotčených výdajů (tj. odpisů nemovité věci, výdajů za spotřebované energie, opravy domu, pojistné na pojištění nemovitosti atp.).

Poměr podlahové plochy však nemusí vždy přesně odpovídat skutečnému využití výdajů pro podnikatelské účely, resp. pro účely nájmu. Je-li to tedy možné, ideální je disponovat například dvěma měřidly energií (jedno pro část domu využívanou pro vlastní bydlení a druhé pro část využívanou pro ubytovací služby), které budou dokládat přesnou spotřebu pro tu kterou část. Pokud budete pořizovat zařízení v podobě nábytku a jiného vybavení, přistupujte k těmto výdajům individuálně a daňově si uplatněte ty, které souvisejí s ubytovací činností (například nábytek pořizovaný do pokojů/místností využívaných pro ubytování).

Obdobné pravidlo se týká výdajů na pořízení Vašeho telefonu, počítače, tiskárny, resp. výdajů na související služby (například telefonní poplatky, poplatky za připojení k internetu atp.), které jsou často používány jak pro podnikání (nájem), tak pro soukromé účely. Zde doporučuji zvolit vhodný poměr, kterým budete část celkových výdajů zahrnovat do daňově uznatelných výdajů a snižovat si tak základ daně. Poměr by měl v ideálním případě přesně odpovídat skutečnému využití těchto prostředků a služeb.

Co se týče automobilu používaného jak pro soukromé, tak podnikatelské účely, zde se jako poměrně výhodná jeví možnost uplatňování tzv. výdajového paušálu na provoz motorových vozidel. Ten činí standardně 5 000,- Kč za měsíc, přičemž pokud používáte automobil i pro soukromé potřeby, má se za to, že jej pro účely podnikání používáte z 80 % (i když skutečný poměr použití může být jiný). Znamená to tedy, že do daňových výdajů můžete měsíčně uplatňovat 80 % z 5 000,- Kč, tj. 4 000,- Kč. Pro uplatnění tohoto výdajového paušálu je nutné splnit podmínky dané ustanovením § 24 odst. 2 písm. zt) zákona o daních z příjmů (zákon č. 586/1992 Sb.).

Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně rozsáhlou a často složitou problematiku mající více konsekvencí (například je problematické samotné posouzení, zda se jedná o příjmy zdaňované v rámci dílčího základu daně příjmů z podnikání nebo příjmů z nájmu, další otázkou jsou souvislosti u daně z přidané hodnoty atp.), doporučuji Vám, abyste kontaktoval daňového poradce, který Vám s problémovými otázkami pomůže, resp. připraví daňové přiznání.

Přeji Vám hezký den.

S pozdravem

Ing. Jan Molín, Ph.D. (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).