Poradna zodpovídá primárně daně z příjmů, dotazy z oblasti účetnictví a daňové evidence. Zeptejte se i na oblast na DPH, a to včetně přeshraničního poskytování služeb.
Vyberte si svého konkrétního poradce.
Odpověď již od 299 Kč.
Ing. Jan Molín, Ph.D. je daňovým poradcem a zkušebním komisařem Komory daňových poradců České republiky. Působí na Vysoké škole ekonomické v Praze, kde je zástupcem vedoucího katedry finančního účetnictví a auditingu. Je členem Prezidia Komory daňových poradců České republiky, předsedou Etické komise Komory certifikovaných účetních a místopředsedou Metodické rady Svazu účetních. Zastupuje Svaz účetních v Národní účetní radě a je členem odborné poroty soutěže Účetní roku. V roce 2022 bodoval v soutěži Daňař a daňová firma roku v kategorii nejlepší lektor a v roce 2023 získal i cenu daňová osobnost roku 2022 v komerční daňové sféře.
Ve své praxi, kterou vykonává ve společnosti Ademia Consulting, s.r.o., se zabývá účetnictvím a daněmi podnikatelských subjektů. Na serveru Podnikatel.cz vede daňovou poradnu. Je autorem řady článků a odborných publikací a dlouhodobě se věnuje přednáškové činnosti pro účetní, daňové poradce, auditory a další odbornou veřejnost. Nově publikuje také na Twitteru.
Dobrý den,
můj syn maturoval v roce 2020. Nastoupil do zaměstnání a pracoval až do konce srpna 2021. Od září nastoupil zpět do školy - k presenčnímu studiu na VŠ. Nahlásil jsem tuto skutečnost v práci a jelikož mu není ještě 26 let a žije stále s námi, začal jsem na něj od září opět dostávat slevu na vyživované dítě. Chtěl jsem se zeptat, jak to bude mít s daněmi za rok 2021? Je mi jasné, že bude muset podat daňové přiznání - má 3 potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti (zaměstnavatel, DPP, náhrada mzdy za pracovní úraz). Ale krátí se nějak základní sleva na poplatníka? Jak už jsem řekl od září na něho mám opět slevu já.
Dobrý den,
jsem nově OSVČ na vedlejší činnost v oblasti fotografování a služeb. Nejsem si úplně jistá, co vše si mohu dát do nákladů.
Platím si aplikace na úpravy fotek, obstarávání webu, programy pro zasílání fotografií, fakturační systém, rezervační systém..Tisk fotografií, vizitky, dekorace na balíčky..Mohu si dát do nákladů i nový objektiv, fotobatoh, případně šaty a oblečení, které půjčuji zájemcům o focení? Chci mít klid na duši a proto se na Vás raději obracím.
Moc děkuji za odpověď.
Hezký den.
Dobrý den,
v minulém roce jsem pracovala od ledna do srpna na DPP u jednoho zaměstnavatele ,do 10000, s podepsaným "růžovým papírem" a tedy uplatněnými slevami. ( Na jedno dítě a poplatníka, žádné slevy na manžela atd.)Zdravotní ( i sociální) pojištění jsem si platila - jako OBZP. Od září do srpna jsem byla normálně zaměstnaná na poloviční úvazek asi za 14000, opět podepsáno a uplatněny slevy. Žádné jiné zdanitelné příjmy jsem jiné neměla.
Nyní nevím : Je třeba podat přiznání....pouze za období od září do prosince a nebo je nutné nějak zahrnout i to DPP? Které dokumenty je tedy nutné zahrnout a doložit k přiznání? Potrvrzeni o dani z příjmů za která období a také ELDP za kterou dobu? Ještě něco dalšího? Děkuji.
Dobrý den,
mám asi v zásadě jednoduchou otázku, ale neznám na ni odpověď.
Jak z daňového přiznání spočítám, kolik činí zisk s.r.o., který je možné rozdělit mezi společníky.
Na první pohled logicky bych řekl, že je to řádek 10 (výsledek hospodaření) mínus daň z příjmu právnických osob, kterou musím za daný rok zaplatit. Ale tuším, že to bude složitější.
Případně kde jinde najdu bezpečně tento údaj?
A s tím souvisí další otázka: kde najdu nakumulované nerozdělené zisky za celou dobu?
Dotaz:
Manželka společníka poskytla jeho společnosti pěněžitou zápůjčku v roce 2019 a to na základě smlouvy o zápůjčce ( zapůjčitel : FO manželka, vydlužitel spol. s.r.o. ve které je manžel jediný společník) . Ve smlouvě je mimo stanovený úrok ve výši 2,5% uvedeno, že zápůjčka bude splatná do konce roku 2020. Ještě co se týče úroku, tak úrok je splatný až po splacení celé poskytnuté zápůjčky. Do konce roku 2020 byla splacená však pouze část zápůjčky a byl podepsán dodatek ke smlouvě , že splatnost dlužné částky se prodlužuje do 31.12.2021.
V listopadu 2021 došlo k zaplacení zbývající dlužné částky a dle smlouvy zapůjčitel (manželka) vyčíslí úroky za období 2019-2021. Tyto úroky společnost zaplatí taktéž do 31.12.2021.
Poprosila bych o zodpovězení 2 otázek:
1. Musí manželka v roce 2021 zdanit přijaté úroky z poskytnuté zápůjčky v rámci § 8) zákona o dani z příjmu? Manželka má pouze příjmy ze závislé činnosti. Osvobozená je částka do 6.000,- Kč. Výše úroků však bude daleko vyšší. To znamená že manželka by musela podat DPFO za rok 2021 ?
Ještě jedna důležitá informace: Manželka si peníze půjčila z banky, aby společnosti půjčila finanční prostředky. Může si uplatnit nějaké výdaje ve smyslu, že musela taky platit úroky bance?
2. Jak to bude nákladově se zaplacenými úroky u společnosti s.r.o.? Předpokládám, že úroky budou daňově uznatelným nákladem. Avšak nejsem si jistá, zda-li v průběhu let 2019 a 2020 neměla společnost účtovat do nákladů přes dohadnou položku poměrnou část úroků. Bohužel tomu tak nebylo. Tzn. že v roce 2021, kdy společnost zaplatí úroky za celé období by měla v rámci DPPO vyčlenit z daňově uznatelných nákladů poměrnou část úroků za období 2019-2020?
Děkuji za brzkou odpověď
Lenka Kudlová
Dobrý den,
v srpnu 2021 jsem zakoupil nový obytný vůz na IČO ,vložil ho do firmy kde ho používáme při pracovních výjezdech a zajímalo by mne , jak provádět odpisy ve zrychlené formě - skupina 2.
cena bez DPH je 1.968.227,- . Někde jsem se dočetl, že je možnost v případě koupě nového vozu a jako první majitel odepsat v roce 2021 60% hodnoty vozu a v roce příštím zbývajících 40%. Mohu to takto provést? Nebo případně jak postupovat?
Děkuji za odpověď.
J. Šafka.
Dobrý den.
Prodala jsem družstevní byt z dědictví ve 2. linii. Veškeré získané peníze + úspory chci využít na koupi nového bytu, který následně převedu a daruji.
Jsem povinna platit daň? Případně jaká je jiná možnost neodvádět daň z prodeje a lhůta pro převod nemovitosti a darování.
S přáním hezkého dne J.K.
.
Dobrý den, mám dva dotazy.
Jsem OSVČ a v 06/2019 jsem zakoupil auto na IČ. Udělal jsem to však ale pouze z důvodu slevy pro podnikatele od prodejce auta. Samotný vůz jsem nedal do obchodního majetku, neodepisuju ho (nepotřebuji to - uplatňuji si výdaje paušálem), neplatím silniční daň, pro podnikání ho nijak nevyužívám. V TP je však napsané na IČ ne na rodné číslo. Zároveň jsem se v 10/2019 kvůli obratu stal povinně plátcem DPH a od té doby podávám měsíčně přiznání k DPH. Zmíněné auto bych rád nyní prodal a moje otázka zní - budu muset za obdržené peníze za auto odvést DPH, když nejde o obchodní majetek a ani jsem si DPH na vstupu neuplatňoval a to ani zpětně? Budu muset příjem za auto nějak jinak danit? Děkuji za odpověď. Případně pokud bych DPH musel odvést, je možnost ještě nějak zpětně uplatnit odpočet DPH na vstupu?
Druhý dotaz se týká koupi nového automobilu, jako OSVČ. Chci si ho v tomto případě zakoupit pro podnikatelské účely - předpokládám využití 90% pro podnikání, 10% pro soukromé účely. Auto chci zakoupit na úvěr od prodejce, kdy dám 50% akontaci a poté splácí 36 měsíců dohodnutou splátku včetně pojištění. Moje otázka zní, jak si budu uplatňovat DPH? Dostanu na začátku celou částku DPH z hodnoty vozu v poměru 90:10? Nebo se mi bude DPH vracet postupně s tím, jak budu auto splácet? A jak je to s provozem auta, tam budu moct uplatňovat nějaké odpočty DPH (benzín, gumy, servis atp.)
Děkuji za odpovědi.
Dobrý den, tento měsíc jsem začal pracovat jako progamátor v České republice, dálkově pro startup ve Velké Británii na živnostenský list. (Předtím jsem pracoval pro firmu v ČR na živnostenský list). Můj obrat nepřesáhne 1mil. KČ. Vzniká mi tímto povinnost stát se plátcem DPH v ČR? Případně hrají roli ještě nějaké další faktory, které jsem nezmínil?
Díky, s pozdravem Oskar Nýč.
Dobry den,
Chtel bych se zeptat, za jakych podminek lze odecist financni dar soukrome osobe od zakladu dane poplatnika. Vim o §15 odst. 1 daňového zákona, ale potreboval bych to nejak prelozit.
Rad bych v kratkosti popsal situaci. Zemrel muj synovec, zanechal po sobe pritelkyni (nebyli svoji), ktera ma epilepsii a pobira invalidni duchod 2. stupne, a take pulrocni dceru. A take hypoteku, atd. Slecna ma jiz za ucelem nejake pomoci zalozen transparentni ucet, ale jako rodina premyslime, jak ji co nejefektivneji pomahat dlouhodobe.
Proto se chci zeptat, jestli takova moznost (odecist nasi pomoc z dani) vubec existuje a za jakych podminek. Nekde jsem nasel, ze "bezuplatne" plneni znamena, ze nelze poskytnout finance, ale konkretni vec, ale dle meho skromneho nazoru bezuplatne plneni neznamena nepenezni. Dale, dar by sel smerovat jak slecne v invalidnim duchodu, tak nezletile dceri. Ale musi to byt na nejakou konkretni vec, vzdelani, atd.? Moje -nejjednodussi - predstava by byla posilat jim mesice napr. 2000Kc proste proto, aby nebyly v hmotne nouzi, a pak to v rocnim uctovani odecist z dani. Jako skolkovne, nebo hypoteka...
Predem dekuji.
S pozdravem
Libor Sollar