Dobrý den, jsem OSVČ, plátce DPH a vedu daňovou evidenci, předmět podnikání je prodej zboží přes internet. Do svého podnikání jsme koupil v roce 2012 auto "1". Zařadil jsem ho do majetku, odepisoval a používal k podnikatelské činnosti.
Postupem času jsem své podnikání jako OSVČ utlumil, založil jsem s.r.o a auto 1 jsem pronajal dlouhodobě za cenu obvyklou do s. r. o. Příjem z pronájmu auta 1 jsme jako OSVČ danil dle par. 7 jako příjmy z podnikání a samozřejmě jsem z tohoto příjmu platil i sociální a zdravotní.
Protože jsem si pronájmem auta 1 vydělal peníze, koupil jsem jako OSVČ v roce 2018 další auto "2", to jsem již nezařadil do majetku a také ho pronajímám dlouhodobě do svého s.r.o. Tento příjem z auta 2 daním jako příjem z pronájmu v par. 9.
Postupuji správně, když auto 1 daním dle par. 7 a auto 2 dle par 9?
Mohu auto 1 vyřadit z majetku OSVČ a dále ho pronajímat a příjem danit dle par 9? Mělo by vyřazení auta 1 z majetku nějaký dopad na zaplacení DPH?
Děkuji.
Dobrý den, omlouvám se za zpoždění a postupně odpovím na jednotlivé části dotazu.
1/ Automobil č. 1 jste koupil jako OSVČ, plátce DPH v roce 2012 a zařadil do majetku. Pak jste uplatňoval všechny náklady na automobil jako OSVČ a jako podnikatel jste uplatňoval příjmy a výdaje podle § 7 ZDP.
2/ Auto jste měl v majetku OSVČ a pronajal jste ho do své SRO. Předpokládám, že jste si obvyklou cenu ověřil porovnáním např. s běžnými cenami u pronajímatelů. Opět jste uplatňoval náklady na automobil jako OSVČ včetně odpisů, a protože bylo auto v obchodním majetku, tedy vedené na identifikační číslo fyzické osoby, musel jste zdaňovat příjmy z podnikání podle § 7 ZDP včetně odvodů sociálního a zdravotní pojištění.
Smlouvu máte pravděpodobně uzavřenou podle § 2201 a násl. Občanského zákoníku.
Předpokládám, že jste si uplatnil DPH na vstupu, pak jste musel uplatňovat DPH i na výstupu.
3/ Automobil č. 2 jste koupil v roce 2018 jako soukromá osoba, protože jste ho nezařadil do majetku
OSVČ. Pak jste si nemohl uplatnit DPH na vstupu. Jestliže je pronajímaná věc majetkem fyzické osoby (není vedená v obchodním majetku), pak se jedná o příjmy z nájmu, které se zdaňují podle § 9 ZDP a neplatíte sociální ani zdravotní pojištění. Ano, můžete mít tedy 2 automobily a u každého příjmu z nájemného uplatňovat zdanění podle jiného paragrafu ZDP. Jako FO nejste ani plátce DPH, pak nemusíte žádnou DPH odvádět.
SRO uplatňuje do nákladů nájem za automobil a pak podle § 24 odst. 2 písm. k) bod 3 ZDP může daňově uplatňovat jen výdaje na spotřebované PHM, nemůže uplatňovat základní náhradu za každý ujetý km.
4/ Automobil č. 1 můžete vyřadit z majetku OSVČ pouze tím, že mu zrušíte inventární kartu. DPH nemusíte vracet ani poměrnou částí, protože lhůta pro úpravu odpočtu daně u movitých věcí činí 5 let a počíná běžet kalendářním rokem, v němž byl DM pořízen, a tato doba již uplynula. Automobil můžete dále pronajímat jako soukromá osoba podle § 9. V SRO si budou uplatňovat jako náklad nájem a opět jen výdaje na spotřebované PHM. Základní sazbu náhrady za každý ujetý kilometr nemůže SRO uplatnit, protože se jednak jedná o vypůjčený automobil a také z toho důvodu, že vozidlo
Hezký den Blanka JIndrová