Dobrý den, zřídil jsem si čerstvě s.r.o. pro budoucí obchodní činnost. Firmu ale zatím nevyužívám. Rozjezd firmy plánuji spíše na léta, než na pár měsíců, protože nemám dost prostředků na rychlý rozjezd. I když tedy v budoucnu firma bude podnikat, teď to ještě není možné. Spoléhám se na to, snad ne mylně, že dokud nepodnikám (nesnažím se generovat zisk), nemám snad zatím další povinnosti vůči státu.
Můj dotaz má dvě části: a) mám nějaké zákonné povinnosti, zejména možná daňové, z titulu založené s.r.o., i když fakticky teď vůbec nepodnikám(?);
b) když mám možnost něco koupit od firmy, která registruje jedině zákazníky s IČO; mohu se u nich se svojí s.r.o. zaregistrovat a taky (jednou, nebo maximálně párkrát) nakoupit, ale potom to buď nevložit do účetnictví nebo vložit, ale bez generování zisku (tzn. nepodnikatelsky)?
Předem děkuji za odpověď.
Vladimír
Dobrý den, začnu od konce, na co jste se neptal.
Mít založenou společnost a nevyvíjet žádnou činnost není asi nejlepší nápad. Mohlo by dojít k tomu, že vás soud z důvodu nečinnosti zruší.
3/ Vrchní soud v Praze rozhodl… dále cituji „Rozhodnutí, resp. jeho důsledky pro argumentaci ve věci nečinnosti společností, se jistě bude hodit podnikatelům, kteří udržují z jakýchkoliv důvodů „spící“ (nečinné) společnosti či společnosti, které prozatímně nemohou plnit svůj účel. Příslušné rozhodnutí se sice týká situace, kdy ještě platil „starý“ obchodní zákoník (OZ) namísto dnešního zákona o obchodních korporacích (ZOK), ale i tak je použitelné pro situace po účinnosti nového občanského zákoníku a ZOK.
Podle ZOK soud zruší obchodní korporaci a nařídí její likvidaci, jestliže není schopna po dobu delší než jeden rok vykonávat svou činnost a plnit tak svůj účel. Podstatný rozdíl proti úpravě v OZ spočívá v tom, že podle OZ bylo předpokladem zrušení společnosti, jestliže po dobu delší než dva roky neprovozovala žádnou činnost. Podle nové právní úpravy ObčZ tak není rozhodné, zda korporace činnost vykonává, či nikoliv, ale jen její schopnost tuto činnost vykonávat a plnit tak svůj účel.
Podle soudu není důvodem zrušení společnosti s likvidací to, jestliže z objektivních důvodů nemůže naplňovat svůj předmět činnosti či podnikání, tedy například jestliže v důsledku ekonomické krize po určitou dobu ztratí jediného odběratele a její obchody tudíž „stojí“. V této souvislosti lze doporučit pouhou formální změnu zakladatelského dokumentu dotčené společnosti, v rámci níž se jako předmět činnosti uvede „správa vlastního majetku“, což se pod vlivem popsaného rozhodnutí a nové právní úpravy jeví jako možnost praktické anulace možného dopadu příslušných „rušících“ ustanovení zákona
1/ mám nějaké zákonné povinnosti, zejména možná daňové, z titulu založené s.r.o., i když fakticky teď vůbec nepodnikám(?)
Poplatník daně z příjmů právnických osob je povinen podat přiznání k dani z příjmů právnických osob. Daňové přiznání není povinen podat
• veřejně prospěšný poplatník
• společenství vlastníků jednotek,
• veřejná obchodní společnosti,
• zanikající nebo rozdělovaná obchodní korporace za období od rozhodného dne přeměny do dne zápisu přeměny do obchodního rejstříku, pokud není stanoveno jinak.
Musíte podávat daňové přiznání. Pokud budete pobírat mzdu, tak i odvádět daň z příjmů nebo platit zdravotní pojištění.
2/ Hlavním definičním znakem podnikání je, že se jedná o činnost vykonávanou za účelem dosažení zisku. Tedy zjednodušeně řečeno proto, aby dotyčný podnikatel – ať už jde o osobu fyzickou, nebo právnickou – měl více příjmů, než kolik vynaložil výdajů.
Daňové právo ke ztrátám z podnikání přistupuje obezřetně, mohou totiž sloužit k nekalým daňovým optimalizacím, zvláště u obchodních korporací zapojených do holdingové struktury. Nakupovat na firmu můžete, ale je třeba posoudit daňové důsledky. Buď uhradit na firmu a neuplatňovat daňové náklady nebo uhradit na firmu a uplatnit daňové náklady (což je možné ve vašem případě), pak i s tím, že budete muset ztrátu prokátat a ještě dalších 5 let může přijít kontrola.
S pozdravem Blanka Jindrová