Dobrý den,
Doposud jsem vedl daňovou evidenci a účtoval jsem o příjmech a výdajích, výdajový paušál jsem nevyužíval, neboť jsem neměl zdaněny skladové zásoby, ty budu danit v daňovém přiznání za rok 2020. Pro rok 2021 jsem vstoupil do režimu paušální daně a nyní si nejsem jistý, zda jsem splnil všechny podmínky pro tento vstup. Jsem OSVČ s obratem do 1000000,-Kč, nejsem plátcem DPH, nejsem společníkem veřejné obchodní společnosti, nejsem dlužníkem. Hlavním zdrojem mých příjmů je řemeslná živnost - opravy a servis elektronických zařízení, mám však ještě příjem z pronájmu části budovy, která je součástí obchodního majetku mé firmy, tudíž jsem tento příjem uváděl v daňovém přiznání pod §7, stejně jako všechny mé příjmy. To bylo zásadní při rozhodování o vstupu do režimu paušální daně, neboť ve výkladu zákona jsem se dočetl, že paušální daň je určena pro osoby s příjmem podle §7. Nyní mám pochybnosti, neboť jednou z podmínek pro vstup do režimu paušální daně je, že subjekt nemá příjmy z kapitálového majetku, příjmy z nájmu a ostatní příjmy přesahující 15000,-Kč. Takže se ptám, zda mé příjmy z pronájmu jsou na překážku vstupu do režimu paušální daně a pokud jsou, jaké by bylo řešení.
Předem děkuji a jsem z pozdravem
Michal Valouch
Dobrý den, pane Michale,
kam zařadit příjmy z pronájmu ? Zda budou zařazeny do § 7 ZDP, protože příjmy z pronájmu plynou z nemovitosti zařazené do obchodního majetku, nebo budou v § 9 ZDP, protože se nejedná při pronájmu o podnikání a nemovitost nebyla zařazena do obchodního majetku, není tak jednoznačné. Pronajímatelé FO využívají zdanění podle §9, aby nemuseli odvádět sociální a zdravotní pojištění z příjmů z pronájmu. Také je jednodušší následně nemovitost prodat.
Pokud byla nemovitost v obchodním majetku nebo nebyla, je velice důležité pro stanovení doby osvobození při případném prodeji pronajímané nemovitosti. Pokud je nemovitost prodána z majetku, pak je samozřejmě výnos zdaněn. Ale nemovitost je možné z majetku vyřadit a prodat ji jako občan. Pak je ovšem příjem osvobozen až po 10 letech od vyřazení.
Vy jste napsal : „Mám však ještě příjem z pronájmu části budovy, která je součástí obchodního majetku mé firmy, tudíž jsem tento příjem uváděl v daňovém přiznání pod §7, stejně jako všechny mé příjmy.“ Tomu moc nerozumím. Vy jako fyzická osoba máte firmu, ale zdaňujete jako FO. A vaše firma FO vede účetnictví a o nemovitosti jste účtoval v majetku firmy, uplatňoval jste odpisy a další náklady související s nemovitostí. Pak jste všechny příjmy danil podle § 7, což byl i základ pro výpočet sociálního a zdravotního pojištění.
Paušální daň je možné uplatnit až od letošního roku, a proto je málo praktických dotazů, ke kterým by GFŘ vydalo nějaké stanovisko.
Procházela jsem různé podklady k vašemu dotazu. Opakovaně se uvádí , že příjmy z kapitálového majetku, příjmy z nájmu a ostatní příjmy (dle § 8 – 10 zákona o daních z příjmů) nevstupují do limitu ročních příjmů z podnikání ve výši 1 milion Kč pro účely vstupu do paušálního režimu. Nejsou-li ale tyto příjmy daněny srážkou, nesmí v daném roce přesáhnout, kdy je poplatník v paušálním režimu, tj. např. v roce 2021, limit 15 000 Kč. Pokud příjmy budou vyšší než 15 000 Kč, daň poplatníka, který platně vstoupil do paušálního režimu, nebude rovna paušální dani. Překročení tohoto limitu v daném roce není důvodem pro ukončení paušálního režimu, ale budete muset tyto příjmy uvést v daňovém přiznání za r. 2021 společně s příjmy z podnikání a vyčíslit celkovou daňovou povinnost. Jinými slovy příjmy z nájmu nejsou překážkou pro samotný vstup do paušálního režimu, ale pokud následně u poplatníka, který platně vstoupil do paušálního režimu, přesáhnou uvedený limit 15 000 Kč, nebude daň poplatníka v paušálním režimu rovna paušální dani a poplatník bude muset podat daňové přiznání a přehledy příjmů a výdajů ČSSZ a zdravotní pojišťovně. Zaplacené paušální zálohy budou započítány na daň a veřejná pojistná.
Podle mého názoru vy máte nemovitost v majetku firmy a pronajímáte podle § 7 , a to paušální daň umožňuje.
Držím palce v podnikání. Hezký den Blanka Jindrová