obrat dph, nájem §9, §7 příjmy

Dobrý den,
co se počítá do obratu dph pro rok 2020/2021. Mám příjmy z podnikání dle §7, příjmy z pronájmu §9 (nemovitosti nejsou v obchodním majetku). Pokud by se tyto příjmy sčítaly, obrat pro registraci dph byl překročen v 12/2020. Jaké povinnosti mám vůči FÚ? Dotkne se případné plátcovství dph i nájmu (pronajímají se byty). Děkuji Kavková

Jana
12. 3. 2021 10:46

Odpověď

Dobrý den,
bohužel jste nenapsala kolik činí příjmy z podnikání § 7 a kolik příjmy z pronájmu § 9. Také nevím, o jakou činnost se jedná při podnikání. Pak píšete o příjmech, ale musíte vycházet z výnosů. Odpovím vám tedy jen obecně podle zákona o DPH.

Co se počítá do obratu

Obrat je součet částek za uskutečněná plnění – dodání zboží nebo poskytnutí služby – s místem plnění v tuzemsku. Do obratu se počítají zdanitelná plnění, plnění osvobozená od daně s nárokem na odpočet daně, nebo plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně podle § 54 až 56a zákona o DPH, jestliže nejsou doplňkovou činností uskutečňovanou příležitostně.

Do obratu se nepočítají plnění s místem plnění v jiném státě např. poskytování služeb podnikatelům, se sídlem v jiném státě.

Do obratu se počítají uskutečněná plnění, nikoliv příjem. To znamená, že není podstatné kdy a zda vůbec byly faktury uhrazeny. Podstatné je, kdy byla poskytnuta služba nebo dodáno zboží. Nepočítají se předem zaplacené zálohy. Do obratu se také nepočítá prodej dlouhodobého majetku např. prodej auta v obchodním majetku.

Do plnění se počítají plnění osvobozená od daně s nárokem na odpočet tj. plnění, ze kterých plátce neodvádí DPH např. dodání zboží do jiného státu EU plátci, vývoz zboží do třetí země (mimo EU), mezinárodní přeprava osob atd. U těchto plnění se stanete plátcem překročením obratu, i když budete poskytovat pouze tato plnění.

Komplikovanější je případ, pokud máte plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně. Sem patří např. penzijní činnosti včetně zprostředkování, pojišťovací činnosti včetně zprostředkování, nájem nemovitých věcí (a to včetně nájmu soukromého majetku, který není považován u fyzické osoby za příjem z podnikání, ale příjem z nájmu dle § 9 ZDP), apod. Pokud půjde pouze o doplňkovou činnost uskutečňovanou příležitostně, tak se do výpočtu obratu nezahrnují. Pokud uskutečňujete pouze tato plnění a žádná jiná např. pouze zprostředkovává pojištění, tak se plátcem nestanete bez ohledu na obrat. Pokud ale zároveň poskytujete i zdanitelná plnění, tak se pro účely obratu sčítají.

Příklad: podnikáte jako OSVČ podle § 7 a máte obrat za 12 měsíců ve výši 400 tisíc Kč. Dále pravidelně pronajímáte byt, který máte v soukromém majetku a příjem zdaňujete jako příjem z nájmu podle § 9 (nejde o podnikání). Obrat z nájmu máte např. 800 tisíc Kč. Pak se musíte registrovat jako plátce z důvodu překročení obratu. Pokud byste pouze podnikala, tak se plátcem nestanete z důvodu nízkého obratu. Pokud byste pouze pronajímala, tak se plátcem nestanete ani kdyby obrat překročil 1 mil. Kč, protože jde o osvobozené plnění bez nároku na odpočet.

Kdy se zaregistrovat

Plátcem se stává osoba povinná k dani se sídlem v tuzemsku, jejíž obrat za nejvýše dvanáct bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců přesáhne 1 000 000 Kč s výjimkou osoby, která uskutečňuje pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně.

Osoba povinná k dani se pak stává plátcem DPH od prvního dne druhého měsíce následujícího po měsíci, ve kterém překročila stanovený obrat. Přihlášku k registraci podáváte do 15 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém překročíte stanovený obrat.

Podstatný je okamžik, kdy je dané plnění uskutečněné – a ne okamžik, kdy je plnění zaplacené. To je třeba sledovat především při vedení daňové evidence, kdy se soustředíme (pro účely daně z příjmů) většinou právě na okamžik platby.

Hezký den a hodně úspěchů v podnikání Blanka Jindrová

Ing. Blanka Jindrová (daňový a účetní poradce a auditor)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).