Dobrý den, prosím o radu ohledně nájmu a dańového přiznání.Já jsem na rodičovské, manžel je zaměstnaný a k tomu pronajímáme.
Letos od srpna jsme začali pronajímat byt v panelovém domě, s nájemkyní máme dohodnutou částku 10.000Kč včetně všech energií (podrobný rozpis viz dole). Ve smlouvě máme uvedené, že přeplatek/nedoplatek bude zúčtován s nájemkyní. Zjistila jsem, že pokud se do podání dańového přiznání nestihne tento přeplatek/nedoplatek s nájemkyní vyúčtovat, tak jsou předmětem daně i tyto zálohy na služby. Družstvo nám ale není schopné vystavit vyúčtování dřív než v dubna, zúčtovat to tedy nestihneme. Chceme uplatnit paušální výdaje.Budeme tedy počítat jako základ daně 5x10.000 = 50.000 x 0,7 = 35.000Kč Z toho daň 15% = 5.250Kč?Lze při podání daňového přiznání další rok - tedy za rok 2022 - nějak zohlednit vyúčtování nedoplatku/přeplatku s nájemkyní za rok 2021 - aby se ten základ snížil?
A zároveň ještě prosím jeden dílčí dotaz, který s tím souvisí.Z družstva máme následující rozpis poplatků za byt:Tvorba zálohy na opravy 342Kč, pojištění domu 22Kč, Poplatek za správu domu 175Kč, Příspěvek za technické zhodnocení 596Kč, vytápění bytu 841Kč, teplá voda 900Kč, studená voda 450Kč, elektřina (chodby) 133Kč, provoz výtahu 65Kč, úklid 80Kč, odměny výbor 44Kč, ostatní 35Kč, dohromady 3.683Kč.
Když jsme sestavovali nájemní smlouvu a částky za služby, dostali jsme následující radu, abychom to udělali takto (byla dohodnuta částka 10.000Kč):- nájem 6.809 Kč- záloha na služby ve výši 3.191Kč (elektřina 1.000Kč zvlášť vyúčtování u ČEZ), studená voda 450 Kč, teplá voda 900 Kč, vytápění bytu 841 Kč) Zbylé částky z rozpisu poplatků jsou prý náš náklad, ne náklad nájemce, takže jsme je zahrnuli do částky nájemného. Když ale přijde vyúčtování z družstva - bývá tam uvedený už jen celkový nedoplatek/přeplatek - tedy zohledńující i ty ostatní položky. Jak při vyúčtování s nájemkyní prosím postupovat?Moc děkuji, s pozdravemMartina
Dobrý den, ne se vším, co jste napsala ve svém dotazu lze souhlasit.
Příjmy z pronájmu
Jedním ze základních kritérií, jak se zdaňují příjmy z nájmu je, zda je pronajímaná věc v majetku fyzické osoby, nebo zda je zapsaná v obchodním majetku. Pokud je zapsaná v obchodním majetku, jedná se o zdanění příjmů z podnikání a jiné samostatné výdělečné činnosti podle § 7 zákona o daních z příjmů (ZDP).
Jestliže se jedná o pronajímanou věc, která je majetkem fyzické osoby (není zapsaná v obchodním majetku), pak se jedná o příjmy z nájmu, které se zdaňují podle § 9 ZDP. Jedná se o:
a) příjmy z nájmu nemovitých věcí nebo bytů,
b) příjmy z nájmu movitých věcí, kromě příležitostného nájmu, který se zdaní podle §10 odst. 1 písm. a) ZDP.
Pokud máte příjmy z pronájmu jako fyzická osoba podle § 9 ZDP, tak z těchto příjmů neplatíte sociální ani zdravotní pojištění.
Pokud roční příjmy z nájmu, které jsou předmětem DZP fyzických osob, nepřesáhly 15 000 Kč, poplatník nemusí podívat daňové přiznání. Daňové přiznání se ale podává vždy, pokud příjmy sice nepřesáhly 15.000 Kč, ale byla vykázána daňová ztráta nebo má poplatník ještě jiné příjmy.
Podle toho, co jste popsala, tak bude přiznání k dani z příjmů podávat manžel za příjmy ze zaměstnání a za příjmy z pronájmu podle § 9 ZDP.
Uplatnění výdajů a zdanění
Pro vyčíslení základu daně z příjmů z pronájmu můžete podle ZDP postupovat dvěma způsoby:
• buď proti příjmům odečtete skutečné výdaje, nebo
• takzvané výdaje paušální, ve výši 30 % příjmů.
Skutečné výdaje jsou ty, které poplatník prokazuje, které skutečně vynaložil a které souvisejí s dosaženými zdanitelnými příjmy. V každém případě uplatnění skutečných výdajů je pro pronajímatele pracnější způsob výpočtu daně, skutečné výdaje musí být vždy schopný finančnímu úřadu prokázat, tedy doložit na co peníze vynaložil, že je skutečně vyplatil a že výdaj souvisel s příjmy z pronájmu.
Paušální výdaje se stanoví procentem z příjmů – u pronájmu je to 30 %. ZDP stanoví maximální hodnotu paušálního výdaje na 600 tisíc korun, což odpovídá příjmům ve výši 2 milionů. Víc pronajímatel proti příjmům uplatnit nemůže a každá koruna získaná nad tuto hranici se daní v celé výši. Tento způsob určení základu daně je jednodušší, stačí evidovat pouze příjmy, výdaje nikoliv.
Při uplatnění skutečných výdajů ve většině případů zaplatíme nižší daň než při použití tzv. výdajového paušálu.
Daňově se paušální výdaje pronajímateli vyplatí jen tehdy, když nelze uplatnit ve výdajích daňové odpisy nemovitosti, popřípadě jsou tyto odpisy velice nízké. To je třeba případ pronájmu družstevního bytu, u kterého nelze daňové odpisy uplatnit, nebo jiné nemovitosti vyloučené z odepisování (například získanou darem, který byl osvobozen).
Ve vašem případě nevím, zda se jedná o družstevní byt nebo byt v osobním vlastnictví. Pokud máte byt v osobním vlastnictví, mohli byste uplatnit i odpisy z pořizovací ceny bytu. Protože si myslím, že uplatnění skutečných výdajů je pro vás výhodnější, popíšu dále.
Odpisy nemovitostí
V případě koupené nemovitosti se uplatní kupní cena plus vedlejší pořizovací náklady (například provize realitním makléřům, výdaje za právníky, rozsáhlejší stavební úpravy, atd.)
U zděděné nemovitosti nebo nemovitosti, která byla pořízena víc než pět lety před zahájením pronájmu, to bude takzvaná reprodukční cena, neboli cena, za kterou by byla daná nemovitost pořízena v okamžiku začátku pronájmu. Na tuto cenu musí být ale zpracován znalecký posudek. Pokud byla zděděná nemovitost již pronajímána a odpisována, musí se pokračovat v odpisování tak jak bylo v době před dědictvím, tedy se v takovém případě nový znalecký posudek nezpracovává.
Co jsou skutečné příjmy a výdaje
To co jste popsala v dotazu není správně. Vaše příjmy jsou jen z nájemného, tedy z částky 6.809 x 5 = 34.045 Kč.
Do příjmů z pronájmu ke zdanění zahrnujeme jen čisté nájemné bez souvisejících služeb, spojených s jejich užíváním, jde především o zálohy na služby (za vytápění, za dodávku teplé vody, úklid společných prostor v domě, užívání výtahu, dodávku vody, odvádění odpadních vod kanalizacemi, osvětlení společných prostor v domě, kontrolu a čištění komínů, odvoz odpadů…). Stejně tak do příjmů nezahrnujeme zálohy a kauce od nájemníků. Žádné zálohy na služby, jejich přeplatky, nedoplatky se do příjmů nezahrnují.
Z částky 34.045 Kč můžete uplatnit 30% paušální výdaje a ke zdanění bude 23.800 Kč x 15 % = daň 3.570 Kč.
Nebo můžete uplatnit skutečné výdaje, kterými jsou např. :
• roční odpisy bytu - nejčastěji odpis na 30 let, rovnoměrně, první rok 1,4% z pořizovací ceny, další roky 3,4%.
• úroky hypotéky, kterou jste si na pořízení nemovitosti vzali, pouze za dobu pronájmu
• poplatky za vedení účtu k hypotečnímu úvěru, pouze za dobu pronájmu
• provize realitnímu makléři za nalezení nájemce,
• náklady na vnitřní vybavení nemovitosti, jako je nábytek, spotřebiče atp.
• náklady na opravy a údržbu včetně veškerého použitého materiálu není limit, musí se však jednat o uvedení do původního stavu (nikoliv zhodnocení),
• rozsáhlejší stavební úpravy s hodnotou převyšující 80 000,- Kč se musí odpisovat, do 80.000,- Kč mohou být dány do nákladů daného roku,
• příspěvky do fondu oprav u bytů
• správcovský poplatek
• odměny výboru SVJ / družstva
• pojištění nemovitosti,
• zaplacená daň z nemovitostí,
• náklady na automobil….
Oproti příjmům můžete ještě uplatnit paušální výdaje na dopravu motorovým vozidlem (pokud je vozidlo používáno i soukromě, pak 4.000 Kč měsíčně, jinak 5.000 Kč měsíčně). Paušální výdaj na dopravu lze uplatnit nejen u silničního motorového vozidla zahrnutého v obchodním majetku poplatníka, ale i u soukromého vozidla, které není zahrnuto do obchodního majetku poplatníka a je používáno zčásti k podnikatelským účelům (příjmy zdaňovány dle § 7 ZDP) anebo k cestám v rámci nájmu movitých a nemovitých věcí nebo bytů (příjmy zdaňovány dle § 9ZDP) – u tohoto vozidla lze uplatnit pouze krácený paušální výdaj na dopravu.
Doufám, že jsem vám odpověděla, popř. i napověděla, jak můžete daň ještě snížit. Hezký den Blaka Jindrová