Komisní prodej v Tuzemsku a EU

Dobrý den, paní Jindrová,
měla bych dotaz ke komistnímu prodeji v ČR a EU.

Co je třeba započítat do obratu komitenta (neplátce dph) v případě komisního prodeje?
V případě že jedna komisní smlouva funguje tak, že
1) já vystavím fakturu prodejně na celkovou částku MOC (např 100 Kč) a prodejna si odečte svou provizi 40% a na účet mi pošle částku poníženou o provize a poplatky za platby kartou a na tyto provize + poplatky mi následně vystaví fakturu.

2) Já vystavím fakturu na můj podíl z prodeje - VOC 60 Kč a na účet mi příjde částka, na kterou jsem fakturu prodejně vystavila. (60 Kč)

Započítávám si do obratu čásku, na kterou je vystavena faktura, nebo částku, která mi přijde na účet po odečtení provize?

Musí komitent (neplátce dph) do svého obratu započíst MOC komisionáře bez pdh, nebo VOC, kterou po uskutečnění prodeje třetí osobě obdrží na účet od komisionáře?

Zajímal by mě tento případ pro komisní prodej v tuzemsku ale i v EU.
(kdy český neplátce dph zašle zboží do komise na prodejnu do státu EU)

V případě dodání zboží pro komisní prodej do země EU, je tento vztah brán jako B2B nebo B2C?
Je v případě využití komisního prodeje v EU povinnost přihlásit se jako Identifikovaná osoba, nebo v tomto případě takováto povinnost nevzniká?

Je zde nějaký rozdíl, pokud jde o komisní prodej pouze na základě provize, nebo spojený i s pronájmem police?

Děkuji za odpověďi a přeji hezký den.

Alzbeta
7. 2. 2022 14:04

Odpověď

Dobrý den,
začnu obecnou úpravou, ze které vyplynou i odpovědi na vaše otázky.

Dle8 § 2455 a násl. ObčZ se komisionářskou smlouvou komisionář zavazuje obstarat pro komitenta na jeho účet vlastním jménem určitou záležitost a komitent se zavazuje zaplatit mu odměnu. Věc svěřená komisionáři k prodeji zůstává ve vlastnictví komitenta, dokud vlastnické právo nenabude třetí osoba.
Daň z příjmů

Z hlediska zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, je třeba posuzovat příjem získaný prodejem, který provedl komisionář na účet komitenta, jako zdanitelný příjem komitenta, ledaže by z komisionářské smlouvy vyplývalo, že příjem nebo jeho část náleží komisionáři. Zdanitelným příjmem komisionáře je pak obvykle provize za zprostředkování.

DPH

V ZDPH jsou tyto transakce vymezeny v případě dodání zboží v § 13 odst. 3 písm. b) a v případě poskytnutí služby v § 14 odst. 2 písm. b). Dodání zboží prostřednictvím komisionáře na základě komisionářské smlouvy nebo smlouvy obdobného typu se považuje pro účely ZDPH za dodání zboží, ačkoli dochází k dodání zboží komitenta. A stejně tak poskytnutí služby prostřednictvím komisionáře na základě komisionářské smlouvy nebo smlouvy obdobného typu se považuje pro účely ZDPH za poskytnutí služby, ačkoli dochází k poskytnutí služby komitentem. Dodání zboží /poskytnutí služby prostřednictvím komisionáře na základě komisionářské smlouvy nebo smlouvy obdobného typu se považuje za samostatné dodání zboží/poskytnutí služby komitentem nebo třetí osobou komisionáři a samostatné dodání zboží/poskytnutí služby komisionářem třetí osobě nebo komitentovi.

Uskutečnění zdanitelného plnění
Zdanitelné plnění se považuje za uskutečněné dnem dodání zboží/poskytnutí služby třetí osobě, a to jak u komitenta, tak u komisionáře, popřípadě dnem dodání zboží/poskytnutí služby třetí osobou [§ 21 odst. 4 písm. h) a i) ZDPH].

Základ daně
Základ daně se stanovuje u komitenta i komisionáře dle ustanovení § 36 odst. 1 ZDPH. U komitenta je tak základem daně úplata, kterou obdržel nebo má obdržet za plnění od komisionáře, snížená o daň. U komisionáře je základem daně úplata, kterou obdržel nebo má obdržet za plnění od třetí osoby, snížená o daň.

Odměna komisionáře
Komisionáři za prodej zboží komitenta náleží odměna. Tato odměna bývá v praxi stanovována dvěma možnými způsoby.
V prvním případě je základ daně za uskutečněné plnění mezi komitentem a komisionářem nižší než základ daně za shodné plnění mezi komisionářem a třetí osobou, a rozdíl je pak odměnou komisionáře. Odměna komisionáře je tak již zahrnuta do základu daně jím uskutečněného zdanitelného plnění a je z ní uplatněna daň na výstupu.
V druhém případě je základ daně za uskutečněné plnění mezi komitentem a komisionářem stejný jako základ daně za shodné plnění mezi komisionářem a třetí osobou. Na svou odměnu, která se tak považuje za samostatné uskutečněné zdanitelné plnění, komisionář vystavuje samostatný daňový doklad pro komitenta.

Obrat komitenta a komisionáře
Úplatou, která komisionáři za poskytnutí služby náleží, je jeho odměna. Je přitom nepodstatné, zda je smluvně stanovena prvním nebo druhým výše uvedeným způsobem. Tato úplata (bez daně) se pak zahrnuje do obratu komisionáře dle ustanovení § 4a ZDPH.
Do obratu komitenta se pak v souladu s ustanovením § 4a ZDPH zahrnuje úplata (bez daně), která mu náleží za zboží dodané prostřednictvím komisionáře.

Komitent–plátce uvádí uskutečněné zdanitelné plnění v řádku 1 či 2 přiznání. V kontrolním hlášení jej vykazuje v oddílu A.4., pokud hodnota plnění převýší 10 000 Kč. Pokud je hodnota plnění menší nebo rovna 10 000 Kč, vykazuje jej v oddílu A.5.
Pokud přijímá komitent od komisionáře samostatný daňový doklad s vyúčtováním jeho odměny, uplatňuje nárok na odpočet daně v řádku 40 přiznání. V kontrolním hlášení odpočet vykazuje v oddílu B.2., pokud hodnota plnění převýší 10 000 Kč, jinak v oddílu B.3.
Komisionář–plátce uvádí „fiktivní“ uskutečněné zdanitelné plnění v řádku 1 či 2 přiznání. V kontrolním hlášení jej vykazuje v oddílu A.4., pokud hodnota plnění převýší 10 000 Kč. Pokud je hodnota plnění menší nebo rovna 10 000 Kč, anebo není plnění uskutečněno pro osobu povinnou k dani, vykazuje jej v oddílu A.5.
Pokud vystavuje pro komitenta samostatný daňový doklad s vyúčtováním své odměny, uvádí jej v přiznání v řádku 1. V kontrolním hlášení jej vykazuje v oddílu A.4., pokud hodnota plnění převýší 10 000 Kč. Pokud je hodnota plnění menší nebo rovna 10 000 Kč, vykazuje jej v oddílu A.5.
Z „fiktivního“ zdanitelného plnění přijatého od komitenta–plátce uplatňuje nárok na odpočet daně v řádku 40 nebo 41 přiznání. V kontrolním hlášení odpočet vykazuje v oddílu B.2., pokud hodnota plnění převýší 10 000 Kč, jinak v oddílu B.3.

Odpovědi :
1/ Co se počítá do obratu komisionáře a komitenta jsem vám již vysvětlila.
2/ Provize komisionáře může být odečtena z celkového plnění nebo fakturovaná samostatně, to je také popsáno výše.
3/ Dodání zboží pro komisní prodej v EU.
Dodáním zboží do jiného členského státu se rozumí dodání zboží, které je skutečně odesláno nebo přepraveno do jiného členského státu (§ 13 odst. 2 ZDPH).
Místem plnění při dodání zboží, pokud je zboží odesláno nebo přepraveno osobou, která uskutečňuje dodání zboží, nebo osobou, pro kterou se uskutečňuje dodání zboží, nebo zmocněnou třetí osobou, je místo, kde se zboží nachází v době, kdy odeslání nebo přeprava zboží začíná (§ 7 odst. 2 ZDPH) – tedy v ČR.
Ale dle § 64 odst. 1 ZDPH dodání zboží do jiného členského státu plátcem osobě registrované k dani v jiném členském státě, pro kterou je pořízení tohoto zboží v jiném členském státě předmětem daně, je osvobozeno od daně s nárokem na odpočet daně, pokud:
- tato osoba sdělila plátci své daňové identifikační číslo pro účely daně z přidané hodnoty,
- je zboží odesláno nebo přepraveno z tuzemska do jiného členského státu plátcem, pořizovatelem nebo třetí osobou zmocněnou plátcem nebo pořizovatelem a
- plátce uvede dodání zboží v souhrnném hlášení

Plátce plnění uvede na řádek 20 přiznání, a současně plnění uvede do souhrnného hlášení. Do kontrolního hlášení se tato plnění neuvádějí.

Neplátce DPH samozřejmě vše fakturuje bez DPH i do EU a nemusí se přihlásit jako identifikovaná osoba. Identifikovanou osobou je osoba, která není plátcem, ale přesto jí vznikla povinnost se registrovat anebo se takto zaregistrovala dobrovolně. Veškeré důvody, které vedou k její registraci, jsou přeshraničního charakteru
– buďto pořizuje zboží z jiného členského státu,
- nebo přijímá anebo poskytuje přeshraniční služby,
což není tento případ.

Podrobněji Informace k uplatňování zákona o DPH při poskytnutí služby komisionáře v tuzemsku na základě komisionářské smlouvy GFŘ a
Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 17. 5. 2012, čj. 5 Afs 23/2011-109

Hezký den Blanka Jindrová

Ing. Blanka Jindrová (daňový a účetní poradce a auditor)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).