Dobrý den p. Jindrová, mám dotaz k odprodeji os.vozu, v majetku s.r.o., již odepsaného po pěti letech, majiteli společnosti - za jakou hodnotu?
A ještě jeden dotaz - v polovině r. 2021 byl zakoupen mobil.telefon v hodnotě
16.000,- Kč. Nyní v únoru byl odcizen. Mám to nahlásit na Policii z důvodu
nějakého protokolu, jako podkladu do účetnictví, aby mohl být vyřazen? Nebo
stačí "Protokol o vyřazení z evidence", podepsaný jednatelem firmy?
Děkuji - E.Tycarová
Dobrý den,
1/ Automobil
Nevím, proč si chce majitel firmy auto prodat, proč ho jenom nepřeřadí z majetku firmy pro soukromé užívání. Pokud si chce automobil prodat, nemusí mít posudek na prodejní cenu, ale je dobré si v autobazaru zjistit cenu podobného automobilu. Pak bude mít firma výnos z prodeje a žádné náklady, protože je auto již odepsané.
Předpokládám, že byla uplatněna DPH, nyní bude muset firma DPH z prodeje odvést.
Základem daně je ... cena zboží ... nebo cena obdobného zboží ..., za kterou by bylo možné zboží ... pořídit ke dni uskutečnění zdanitelného plnění, a pokud takovou cenu nelze určit, výše celkových nákladů vynaložených na dodání zboží ... ke dni uskutečnění zdanitelného plnění.“
Tuto částku (základ daně) nemusí stanovit odhadce, ale může to být autobazar nebo je dobré si v autobazaru zjistit cenu podobného automobilu.
Jinak je možné automobil vyřadit z obchodního majetku pouze tak, že na kartu hmotného majetku uvede, že ke dni XY předmětné vozidlo vyřadil z obchodního majetku do svého tzv. soukromého (nepodnikatelského) majetku. Od toho vyřazení z obchodního majetku začíná běžet pětiletá lhůta pro osvobození příjmů z případného prodeje vozidla od daně z příjmů (§ 4 odst. 1 písm. c) zákona o daních z příjmů). Pokud by ale automobil do 5 let prodal, musel by příjem zdanit podle § 10.
Použití hmotného majetku pro účely nesouvisející s uskutečňováním ekonomických činností plátce, tj. trvalé použití obchodního majetku plátcem pro jeho osobní spotřebu nebo jeho zaměstnanců, trvalé použití pro jiné účely než související s uskutečňováním jeho ekonomických činností, a poskytnutí obchodního majetku bez úplaty, pokud byl u tohoto majetku nebo jeho části uplatněn odpočet daně, podléhá zdanění.
Postup stanovení základu pro DPH je stejný jako jsem uvedla výše.
Závěrem lze říci, že pro účely DPH je podstatné, zda dojde k trvalému vyřazení z obchodního majetku plátce (majetek není již vůbec využíván k ekonomické činnosti) – pokud ano, odvádíme DPH z ceny obvyklé. Nebo zda došlo ke změně účelu použití (částečně k ekonomické činnosti, částečně k soukromé) – v takovém případě provádíme časový test na úpravu odpočtu a případně úpravu odpočtu daně. Pokud již uplynula lhůta pro úpravu odpočtu, úpravu odpočtu neprovádíme.
2/ Mobilní telefon
Nevím, jak máte stanovenou směrnici pro DHM a DDHM. Buď jste při pořízení mobilu zaúčtovali částku do nákladů nebo ho vedete jako drobný dlouhodobý majetek. Pak ho asi vedete v operativní evidenci. Abyste nemuseli vracet DPH, musíte mít prokázáno, že byl telefon odcizen.
Pokud by přišla kontrola z FÚ chtěla by prokázat, kde se telefon nachází. Pokud byste nebyli schopni prokázat odcizení, mohl by nastat problém , protože výdaj by z hlediska daně z příjmů mohl být daňově neuznatelný a stejně tak by hrozilo i vrácení DPH.
Hezký den Blanka Jindrová