Testování on-line pro firmu se sídlem v EU

Dobrý den,

zajímalo by mě, jak se řeší zdanění, kdybych si přivydělával například testováním webových stránek a aplikací, vzdáleně (on-line) z ČR, pro firmu se sídlem v Německu? Jelikož s tím nemám zatím zkušenost, tak bych potřeboval hlavně vědět, jestli bych si před tím, než bych začal, nemusel něco vyřídit (například, zda není potřeba mít v tomto případě aktivní živnostenský list, který mám momentálně pozastavený) a případně jak je to s placením zdravotního / sociálního pojištění z tohoto příjmu (momentálně jsem bez práce na HPP, skončil jsem koncem minulého roku). Další věc, ve které nemám moc jasno, jestli bych v tomto případě (práce vzdáleně z ČR, pro firmu se sídlem v EU (Německu) ) musel řešit zdanění i tam, či nikoliv.

S pozdravem
Jakub

Jakub
20. 1. 2023 6:02

Odpověď

Dobrý den, máte hodně otázek a podrobné vysvětlení by vyžadovalo spíše osobní setkání. Zkusím tedy odpovědět na vše, ale stručně

1/ Živnostenský úřad
V současné době si při získání živnostenského oprávnění provedete přímo na živnostenském úřadě také svoji registraci jako osoby samostatně výdělečně činné (dále také „OSVČ“) u tří dalších institucí: finančního úřadu, zdravotní pojišťovny a příslušné správy sociálního zabezpečení. Znamená to tedy, že již nemusí těmto úřadům nic sdělovat, registrace je provedena přímo přes živnostenský úřad.

2/ Registrace OSVČ k dani z příjmů fyzických osob
Při zahájení samostatné výdělečné činnosti se musíte zaregistrovat k dani z příjmů fyzických osob. Jak bylo uvedeno výše, tuto registraci lze provést přímo přes živnostenský úřad.
V prvním roce podnikání nemáte povinnosti platit zálohy. Po skončení zdaňovacího období – kalendářního roku musíte podáte daňové přiznání a to do 3 měsíců po skončení zdaňovacího období

3/ Zdravotní pojišťovna
V roce zahájení samostatné činnosti se platí záloha vypočtená z minimálního vyměřovacího základu – pro rok 2023 činí minimální měsíční záloha 2 722 Kč. Pokud budete současně také zaměstnancem (v zaměstnání je pojistné odváděno alespoň z minimálního vyměřovacího základu) a samostatná výdělečná činnost není hlavním zdrojem příjmů, tak vám nevzniká povinnost platit zálohy

4/ Sociální zabezpečení
Pokud budete jenom podnikat , pak je vaše činnost považována za hlavní a musíte platit zálohy vždy, při vedlejší činnosti (byl byste současně zaměstnán) platíte pouze pokud se dobrovolně přihlásíte či pokud v roce předešlém přesáhnete rozhodnou částku (v roce 2023 činí 96 777 Kč, pokud podnikání trvalo celých 12 měsíců).
Minimální výše zálohy činí pro rok 2023 pro hlavní SVČ 2 944 Kč a pro vedlejší SVČ 1 178 Kč měsíčně.

5/ Placení daně z příjmů
Daň z příjmů budete platit jenom v ČR. Podle § 2 odst. 2 ZDP jste daňovým rezidentem České republiky, protože máte na území České republiky bydliště nebo se zde obvykle zdržujete. Daňoví rezidenti České republiky mají daňovou povinnost, která se vztahuje jak na příjmy plynoucí ze zdrojů na území České republiky, tak i na příjmy plynoucí ze zdrojů v zahraničí.

6/ Daň z přidané hodnoty
Dále se můžete zaregistrovat k dani z přidané hodnoty dobrovolně nebo vám možná tato povinnost vznikne v průběhu podnikání. Podle toho jak jste stručně napsal, čím se budete zabývat, bude se jednat o elektronicky poskytované služby v rámci EU. Pak záleží na tom, zda je budete poskytovat plátcům nebo neplátcům. Firma se sídlem v Německu bude asi plátcem DPH, takže tuto oblast řešit nebudete.

Hodně úspěchů v podnikání Blanka Jindrová

Ing. Blanka Jindrová (daňový a účetní poradce a auditor)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).