Autorské honoráře

Student bakalářského studia vydal v roce 2020 knihu, každý rok mu přijdou na účet peníze za prodej knih,
autorské honoráře. Částky jsou každý rok cca do 500,- Kč., v roce 2022 Kč 85,-. Jedná se o činnost, která se prý opakuje.
Zaregistroval se na FÚ, OSSZ jako vedlejší činnost a VZP, každý rok podáme DP a přehledy.
V daňovém přiznání uplatňujeme paušál 40 % jiné podnikání, autorské honoráře spadají pod autorský zákon.
Problém je v tom, že v roce 2023, aktuálně 26. června dovrší 26 let a bude pokračovat
na magisterském studiu, příjmy nemá žádné další, zaměstnán nikde není, pouze DPP do 10 tis.
Na OSSZ nám řekli, že musí v červnu nahlásit změnu a z vedlejší činnosti se stává hlavní činnost a musí platit
minimální zálohy, u VZP jsme věděli, že zálohy platit musí.
Do konce června musí zaplatit na OSSZ Kč 2 944,- a do 8.7. 2023 musí zaplatit zdravotní Kč 2 722,- celkem Kč 5 666,-
Můj dotaz zní, zda existuje nějaká možnost výjimky, že by nemusel platit min. zálohy na OSSZ
Kniha se prý moc neprodává, očekává se, že částky za prodej budou minimální nebo žádné, ale údajně podle
Autorského zákona nelze tuto „činnost“ přerušit, ukončit.
Vzhledem k tomu, že je student, zaměstnavatelé s ním nechtějí uzavřít pracovní smlouvu.
_____________­________________________­___

Marcela
25. 5. 2023 15:09

Odpověď

Autorské honoráře podléhají dani z příjmů ze závislé činnosti a také odvodům zdravotního i sociálního pojištění. Výjimkou jsou příjmy nepřesahující stanovený měsíční limit, které zdaní konečnou srážkovou daní rovnou plátce, např. redakce, nakladatelství apod. Autor pak nemá povinnost je zahrnovat do daňového přiznání a neplatí z nich pojištění.
Autorské honoráře plynoucí z tuzemských zdrojů jsou nyní podle zákona o daních z příjmů samostatným základem daně pro zdanění zvláštní sazbou daně za předpokladu, že úhrn těchto příjmů od téhož plátce nepřesáhne v kalendářním měsíci 10 000 korun. Podstatné je, že jde o příjmy vyplacené jedním plátcem (tedy jedním nakladatelstvím, redakcí apod.) stejnému autorovi v úhrnu za kalendářní měsíc. Honorářů do 10 000 korun měsíčně od různých plátců může mít autor více a všechny budou zdaněny konečnou srážkovou daní a pak nepodléhají odvodu pojistného.
Pokud je měsíční honorář od jednoho plátce vyšší než 10 000 korun (tedy 10 001 a více), stává se tento příjem samostatnou výdělečnou činností se všemi odvodovými povinnostmi. Autor sice nepotřebuje živnostenské oprávnění, jelikož jde o činnost podle autorského zákona, ale musí se zaregistrovat k dani z příjmů ze závislé činnosti na živnostenském úřadu a jako osoba samostatně výdělečně činná u své zdravotní pojišťovny i u správy sociálního zabezpečení.
Honorář přesahující 10 000 Kč za měsíc vyplatí jeho plátce autorovi v plné výši, bez srážky daně. Autor pak musí po skončení zdaňovacího období podat daňové přiznání, ve kterém tyto příjmy z autorské činnosti uvede. Rovněž musí podat přehled o výši daňového základu své zdravotní pojišťovně (a správě sociálního zabezpečení) a platit pojistné za stejných podmínek jako jiné OSVČ. U zdravotního pojištění je třeba si dát pozor na případnou povinnost platby záloh a jejich výši či dodržení minimálního vyměřovacího základu atd.
Nevím podrobně, jak vysoké příjmy to v předchozích letech byly, Vy jste psala „Částky jsou každý rok cca do 500,- Kč., v roce 2022 Kč 85,-. Jedná se o činnost, která se prý opakuje.“ Podle tohoto jste vůbec neměli podávat daňové přiznání. Měli jste si vyžádat potvrzení o zaplacení 15 % dani od vydavatelství. A přiznání jste sice podali, ale nemuseli jste. Doufám, že jste neplatili žádnou daň ?
Pokud budete chtít dále poradit, napište dotaz a já vám odpovím třeba za 10 Kč.
Hezký den Blanka Jindrová

Ing. Blanka Jindrová (daňový a účetní poradce a auditor)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).