fotovoltaická elektrárna - výroba vlastní el. energie

Dobrý den přeji.
jsme s.r.o., plátce DPH, vlastníme na střeše fotovoltaickou elektrárnu, která je zprovozněna od 5/2023
1) elektřinu vyrábíme pro vlastní spotřebu
2) přebytky dodáváme držiteli povolení podle zákona č. 165/2012 Sb.
3) v objektu máme dva nájemníky, kterým jsme dle jejich spotřeby do 4/2023 přefakturovávali spotřebu el. energie. Od 5/2023 se spotřeba el. energie odebrané ze sítě od E.ONu podstatně snížila (v květnu např. byla celková fakturace od E.ONu 1.011 kWh a spotřeba jednoho nájemníka byla 1.676 kWh a druhého nájemníka 243 kWh)
Dotazy:
ad 1) jakým způsobem se účtuje o výrobě vlastní energie a její spotřebě? Jakou cenou zahrnout spotřebovanou energii do kalkulace ceny výrobků?
ad 2) fakturace přebytku držiteli povolení probíhá v přenesení daňové povinnosti, jen nevím na jaký výnosový účet tuto fakturaci účtovat ...
ad 3) jak postupovat při přefakturaci spotřeby el. energie nájemníkům - asi se musí uzavřít dodatek nájemní smlouvy, kde bude řešen způsob rozúčtování elektřiny odebrané ze sítě a elektřiny vyrobené přímo v nemovitosti ... je třeba něco speciálního k této fakturaci námi vyrobené elektřiny? Na jaký výnosový účet účtovat prodej námi vyrobené elektřiny?
Děkuji mnohokrát.
účetní - D. P.

Dita
19. 6. 2023 10:28

Odpověď

Dobrý den,
vyřešit zaúčtování asi nebude takový problém, ale vy budete muset k podnikání asi doplnit další formality.

1/ Licence

Dle názoru Generálního finančního ředitelství, který vychází ze stanoviska zaslaného ERÚ, není pro posouzení toho, zda je licence k provozování výrobny elektřiny vyžadována, jediným kritériem instalovaný výkon, ale zcela zásadní je způsob provozování výroby elektřiny. V případě provozování výroby elektřiny jako podnikání dle energetického zákona, je pak licence vyžadována bez ohledu na instalovaný výkon.

Veškeré elektrárny připojené do elektroinstalace v domě potřebují povolení připojení od distributora, elektrárny, které nedokáží zamezit přetokům do sítě, potřebují pro svou činnost licenci na výrobu elektrické energie, ale všechny systémy bez výjimky musí vykazovat údaje o výrobě do systému POZE (CS OTE).

Pokud budete dodávat nájemcům, musíte mít licenci bez ohledu na výkon.

2/ Přímá dodávka pro vlastní spotřebu a nájemníkům

Přímá dodávka elektřiny bez nutnosti využít distribuční soustavu umožňuje, aby v ceně elektřiny nebyly zahrnuty poplatky za distribuci ani další regulované složky. Cena elektřiny pro nájemce tak může být nižší, než cena elektřiny odebrané z elektrizační soustavy. Rozhodující je v tomto směru především dohoda smluvních stran – výrobce (vás) a uživatele nemovitosti.

Aby vůbec bylo možné o takovém modelu uvažovat, musíte splnit několik základních podmínek . Dodávka se musí uskutečňovat prostřednictvím tzv. přímého vedení, tak jak je tento pojem definován v energetickém zákoně. Přímým vedením je i vedení, které není ve vlastnictví provozovatele distribuční soustavy a slouží k zásobování vlastních provozoven výrobce elektřiny nebo jeho zákazníků. Tato podmínka je v zásadě splněna, pokud je odběrné nebo předávací místo na hranici nemovitosti a vlastníci nebo nájemci nemovitosti nemají elektroměry instalované provozovatelem distribuční soustavy. Měření jejich dodávky může probíhat například prostřednictvím podružných elektroměrů nebo je pouze rozúčtované podle předem sjednaného klíče – např. podlahové plochy, apod.

3/ Dodávka elektřiny z distribuční soustavy

Vlastní výroba elektřiny obvykle nestačí k pokrytí celé spotřeby všech spotřebitelů. Vy jako vlastník odběrného či předávacího místa, jste vlastníkem a provozovatelem výrobny elektřiny v nemovitosti, musíte zajistit dodávku elektřiny pro všechny spotřebitele z distribuční soustavy a následně jim ji rozúčtovat. Na druhé straně v případě, kdy vlastní výroba převyšuje v danou chvíli spotřebu, musíte mít možnost dodat přebytky do distribuční soustavy.

Nájemci tak nemají vlastní smlouvy s dodavatelem elektrické energie a obdrží pouze přeúčtování nákladů zpracované vlastníkem odběrného místa a výrobny elektřiny podle předem daných kritérií

4/ Způsob přeúčtování vyrobené a zakoupené elektřiny
Postup, kdy budete přeúčtovávat nejen elektřinu odebranou ze sítě, ale i elektřinu vyrobenou přímo v nemovitosti, jednotlivým nájemcům jako konečným spotřebitelům, je v souladu s energetickým zákonem a dalšími souvisejícími předpisy. Tento postup však musí respektovat základní pravidla obsažená v příslušných předpisech.

Vy jako výrobce musíte při přeúčtování postupovat následujícím způsobem:
• mít s jednotlivými nájemci uzavřené smlouvy o dodávce elektřiny, v nichž by byl upraven způsob rozúčtování elektřiny odebrané ze sítě a elektřiny vyrobené přímo v nemovitosti,
• součástí smlouvy může být i ujednání o tom, že nájemci ponesou část nákladů na údržbu odběrného místa,
• musíte být schopni prokázat, že na přeúčtování elektřiny z distribuční soustavy nevytváříte zisk,
• k elektřině vyrobené přímo v nemovitosti není nutné účtovat distribuční poplatky a její cena je stanovena dohodou výrobce z nájemcem. Lze tedy dosáhnout významné úspory pro koncové spotřebitele,
• vycházet z údajů na podružných elektroměrech, jsou-li instalovány, nebo dodržovat sjednané podíly spotřeby jednotlivých konečných uživatelů na celkové spotřebě elektřiny.

5/ Účetně
Doporučuji si zřídit středisko, kde bude účtováno jenom o nákupu, prodeji a distribuci elektřiny. Musíte použít výsledkový způsob. Nákup z distribuční soustavy bude i nadále náklad 503 a prodej do distribuční soustavy výnos 648. Pokud vám bude dodavatel fakturovat částku spotřeby mínus dodávku do sítě, musíte oddělit náklad a výnos. A následně přefakturovat nájemcům.

Vaši vyrobenou elektřinu budete používat pro sebe a nájemníky. Pravděpodobně u podružných elektroměrů nelze zjistit, kdy odebíraný proud pochází ze sítě a kdy z FVE. Proto je jedinou možností rozdělit dodávaný proud dle faktury dodavatele v tom poměru, v kterém jsou k sobě odběry dle jednotlivých podružných elektroměrů a ve stejném poměru rozdělit i proud dodaný FVE do budovy pro vás a pro nájemníky.

Je třeba též stanovit cenu energie vyrobené FVE a dodané do budovy nebo ji převzít z faktury dodavatele. Při tom cena fakturovaná nájemcům je smluvní, kdežto cena pro vlastní provoz vychází z vlastních nákladů.

FVE bude mít proto výnosy z dodávek do veřejné sítě a výnos z prodeje elektřiny vnitřním odběratelům. Při střediskovém hospodaření by měla vyúčtovat i vnitropodnikový výnos za elektřinu dodanou prostorům pro podnikání.

Do nákladů střediska FVE pak budou účtovány odpisy a provozní náklady. Pokud by nebylo zavedeno střediskové hospodaření, pak část odběru připadající na provozy majitele FVE nebude účtována, ale je třeba dokumentovat rozúčtování.

6/ Vlastní výrobky
Asi nebudete do ceny výrobků kalkulovat 2 ceny elektřiny – dodanou a vyrobenou. Zde záleží na vás. Asi bych zvolila průměr. Prodejní cena výrobků bude smluvní. Do kalkulace výrobků nezapomeňte zahrnout nejen spotřebu elektřiny, ale také provozní náklady, které s její výrobou souvisí.

Dále si přečtěte :
Č. j.: 2375/16/7100-20118-012884 Informace GFŘ k aplikaci režimu přenesení daňové povinnosti u dodání elektřiny, plynu a dodání certifikátů elektřiny
A prostudujte si způsob a podmínky odpisování FVE § 30b zákona o daních z příjmů

Ing. Blanka Jindrová (daňový a účetní poradce a auditor)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).