Dobrý den,chtěli bychom zkusit prodej v zahraničí, konkrétně na etsy.com a chtěla jsem se zeptat na osobu identifikovanou k DPH. Jak to funguje a jestli se musí řešit každá faktura nebo stačí nějak až při daňovém přiznání. A jestli je to obdobné i u Google Ads a Facebook faktury.
Prosím o odpověď, děkuji
Daň z příjmů
Zde není žádný problém. Pravděpodobně vedete účetnictví, takže musíte podat daňové přiznání, kde uvedete výnosy z podnikání a náklady. Jaké náklady můžete uplatnit, asi víte. Při prodeji zboží v ČR je to nákupní cena zboží (nebo vlastní náklady) dále určitě doprava nebo poštovní služby.
Daň z přidané hodnoty
Tady je situace trochu složitější. Záleží na tom, kam a komu budete prodávat. Platí, že každý, kdo uskutečňuje ekonomickou činnost je „osobou povinnou k dani“. Zda se stane nebo nestane plátcem, záleží na faktorech uvedených níže.
1/ Prodej jenom v ČR
Pokud by byl váš obrat vyšší než 2 mil. Kč za 12 bezprostředně předcházejících po sobě jdoucích kalendářních měsíců, stáváte se plátcem daně.. Pokud osoba povinná k dani se sídlem v tuzemsku tuto hranici překročí, je plátcem od prvního dne druhého měsíce, ve kterém tento obrat překročila.
Pozor počítá se za 12 měsíců po sobě jdoucích ne za kalendářní rok.
2/ Prodej mimo ČR v EU
Vycházím z toho, že nejste plátci DPH. Pak se vám samozřejmě i prodej mimo ČR načítá do obratu 2 mil. Kč. Pokud budete zboží odesílat jenom poštou, pak se může stát, že odběratel bude platit DPH sám ve svém státě. V ČR platí tento nový režim od roku 2021. Dovážené zboží, jehož vlastní hodnota je maximálně 150 EUR a nejedná se o alkoholické výrobky, tabák, tabákové výrobky, parfémy nebo toaletní vody, je i nadále osvobozeno od cla, ale není osvobozeno od DPH. Zákazníky mohou být fyzické i právnické osoby, podnikatelé i nepodnikatelé. Celní správa vypočte clo nebo jenom DPH a zaplatit je musí zákazník, odběratel. Zde záleží na každé zemi, jaká má nastavena pravidla.
Budete-li prodávat přes internetové platformy je situace složitější, tento prodej byl nazýván zasílání zboží nyní se mu říká „prodej zboží na dálku“.
Prodejem zboží na dálku se pro účely tohoto zákona rozumí dodání zboží, pokud
a) je zboží odesláno nebo přepraveno z členského státu odlišného od členského státu ukončení jeho odeslání nebo přepravy
1. osobou povinnou k dani, která zboží dodává, nebo
2. třetí osobou, zasahuje-li podle přímo použitelného předpisu Evropské unie, kterým se stanoví prováděcí opatření ke směrnici o společném systému daně z přidané hodnoty, osoba povinná k dani, která zboží dodává, do tohoto odeslání nebo přepravy,
b) je zboží dodáno osobě, pro kterou pořízení zboží není v členském státě ukončení jeho odeslání nebo přepravy předmětem daně = je to prodej soukromým osobám a neplátcům
c) nejde o dodání nového dopravního prostředku ani o dodání zboží s instalací nebo montáží.
Pojem "prodej zboží na dálku" zahrnuje případy, kdy odeslání nebo přeprava daného zboží se uskutečňuje mezi členskými státy, a to mezi osobou povinnou k dani a osobou, pro kterou takové pořízení zboží není předmětem daně například občanovi, který neuskutečňuje ekonomickou činnost (zaměstnanec), nebo studentovi atp.
1/ Místo plnění je ve státě usazení dodavatele – nepřekročení prahové hodnoty
Pravidlo podle § 8 odst. 2 ZDPH se vztahuje na osoby prodávající zboží na dálku, které jsou usazeny (mají sídlo nebo provozovnu) pouze v jednom členském státě, a hodnota jimi poskytovaných příslušných plnění nepřesáhne stanovenou roční prahovou hodnotu, a to v daném ani předcházejícím kalendářním roce. To se vás týká dokud nepřekročíte limit
Pro stanovení místa plnění platí jednotná roční prahová hodnota ve výši 10 000 EUR, nebo ekvivalent v národní měně pro prodeje zboží na dálku do všech ostatních členských států za rok.Tato prahová hodnota je stanovená v úrovni bez daně a při přepočtu na českou měnu podle směnného kurzu zveřejněného Evropskou centrální bankou v den přijetí dané směrnice je 256 530 Kč. Do roku 2021 se vycházelo z obratu v každé zemi EU a každá měla jiniu prahovou hranici, nyní se obrat sčítá.
Pak je místem plnění místo (členský stát) zahájení odeslání nebo přepravy daného zboží, tedy v podstatě v místě sídla dodavatele, jak stanoví § 8 odst. 2 ZDPH.
Pokud tedy český plátce dodrží prahovou hodnotu poskytnutých plnění do 10 000 EUR, místo plnění se stanoví v tuzemsku a plátce vystavuje daňové doklady s českou daní. Pokud tedy nepřekročíte 10 000 EUR , nestáváte se plátcem ani identifikovanou osobou, jste stále „povinnou osobou“.
Půjde tedy o součet hodnot všech uvedených plnění ve všech členských státech celkem.
Potom může osoba povinná k dani prodávající zboží na dálku uplatnit zdanění ve svém členském státě, odkud zboží prodává, namísto v jiném členském státě, do kterého zboží odesílá či přepravuje.
2/ Překročení prahové hodnoty, místo plnění ve státě příjemce plnění
V případě, kdy při prodeji zboží na dálku celková hodnota příslušných plnění bez daně překročí v kalendářním roce částku 10 000 EUR, nebo její ekvivalent, je místo plnění stanoveno podle § 8 odst. 1 ZDPH, tj. tam, kde se zboží nachází po ukončení jeho odeslání nebo přepravy. Tedy v tom členském státě, kde má sídlo příjemce objednaného zboží, pro kterého toto pořízení zboží není předmětem daně
V takovém případě nastávají pro identifikovanou osobu dvě možnosti:
1. Dodavatel se registruje ve státě ukončení dodání zboží nebo poskytnutí služeb podle § 10i ZDPH (vy byste se museli registrovat v každém členském státě EU, kam byste prodávali)
2. Dodavatel se registruje do zvláštního režimu jednoho správního místa (Používá 90 % podnikatelů)
V případě podle bodu 2 postupujete podle § 110a ZDPH – režim EU (registrace na FÚ pro Jihomoravský kraj). Daň odvedete přes elektronický portál daňové správy v režimu OSS, tj. v režimu unie. Tento režim nelze použít na domácí dodání.