Hlavní navigace

Zdanění US korporace v Česku

Dobrý den,
jsem český daňový rezident, OSVČ hlavní. Založil jsem si nedávno v USA korporaci C-Corp, která provozuje e-shopy pro koncové zákazníky na území USA. Zboží je dodáváno z Číny a nikdy fyzicky nevstupuje na území EU. V této společnosti jsem jediným akcionářem, ředitelem i sekretářkou, v USA reálně nepobývám, alespoň tedy ne dlouhodobě. Společnost nemá zaměstnance, vše řeším externisty z USA a Číny.

1. Podle zákona o dani z příjmu § 17 (3) by tato společnost měla být českým daňovým rezidentem, tedy poplatníkem české daně z příjmu, jelikož je "řízena" z Česka. Znamená to, že musím v Česku podat kromě svého osobního daňového přiznání ještě samostatné daňové přiznání pro tuto americkou společnost, ve kterém uplatním zápočet daně zaplacené v USA (dle příslušné smlouvy o zamezení dvojího zdanění)?

2. Znamená to, že český správce daně má při kontrole právo získat účetnictví této společnosti? Nebo považuje údaje v americkém daňovém přiznání za berné?

3. Podle zákona o DPH § 4 (1) písm. i) má tato společnost nejspíš sídlo v Česku, jelikož zde jsou "přijímána zásadní rozhodnutí". Společnost využívá mnoho služeb jiných amerických společností, místem jejich plnění je patrně také Česko - na základě § 9 (1). Společnost by se tedy měla stát identifikovanou osobou a odvádět z těchto služeb DPH?

4. V souvislosti s otázkou 3, existuje nějaká konkrétnější definice místa, kde jsou "přijímána zásadní rozhodnutí"? Pokud by se např. konala jednou ročně valná hromada na území USA (v sídle společnosti podle zakládací listiny), kde by se ustanovila a zapsala zásadní rozhodnutí, bylo by pak možné tuto americkou adresu považovat za sídlo společnosti (v souvislosti s DPH)? Jaká kritéria český správce daně posuzuje?

5. Můžu já jako OSVČ této své společnosti fakturovat práci?

Děkuji moc!

Martin
28. 7. 2020 0:28

Odpověď

Dobrý den, pane Martine,
Předpokládám, že C-Corp je právnická osoba, kterou Vy vlastníte jako jediný společník (akcionář).
Na Vaše dotazy odpovím postupně:
1) Zákon o daních z příjmů (dále jen ZDP) skutečně definuje, jak správně uvádíte, rezidenství s ohledem na "místo svého vedení". Ovšem vyšší právní sílu mají smlouvy o zamezení dvojího zdanění, pokud s danou zemí má Česká republika takovou smlouvu uzavřenu. V případě USA máme smlouvu uzavřenu - 32/1994 Sb SDĚLENÍ Ministerstva zahraničních věcí o Smlouvě mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmů a majetku.
Pokud by tomu tak nebylo, pak bychom postupovali podle zmiňovaného ustanovení § 17 odst. 3 ZDP.
Pojďme se tedy podívat, jak rezidenství řeší smlouva. Zde v čl. 4 je uvedeno - cituji:

"1. Výraz "rezident jednoho smluvního státu" označuje ve smyslu této smlouvy každou osobu, která je podle práva tohoto státu podrobena v tomto státě zdanění z důvodu svého bydliště, stálého pobytu místa vedení, místa založení nebo jakéhokoli jiného podobného kritéria."

"5. Jestliže společnost je podle ustanovení odstavce 1 rezidentem v obou smluvních státech, pak je-li založena podle právních předpisů smluvního státu nebo jeho nižšího správního útvaru, předpokládá se, že je rezidentem tohoto smluvního státu."

Podle bodu 1. je Vaše společnost rezidentem jak v USA podle kritéria sídla, tak v ČR, podle kriteria vedení. V bodu 5. je pak řečeno, že společnost je rezidentem USA z důvodu, že byla založena podle právních předpisů USA.

Pokud tedy shrnu bod 1) domnívám se, že Vaše společnost je rezidentem USA, nikoliv ČR a tím pádem daňové přiznání za společnost v ČR podávat nemusíte.

2) Odpovězeno bodem 1)

3) Zjednodušeně řečeno, pokud společnost v USA neprovádí ekonomickou činnost s místem plnění v tuzemsku (ČR), pak nikdy nemůže spadat pod náš zákon o DPH a tím pádem nemůže být řeč o identifikované osobě atd. Pokud probíhá poskytování služeb mezi americkými společnostmi, pak se nemůže jednat o plnění s místem plnění v ČR.

4) Odpověď bezpředmětná - viz odpověď 3)

5) Fakturovat byste mohl, ale pak byste musel řešit různá daňová úskalí jako DPH apod., ale hlavní problém vidím v tom, že by velice pravděpodobně americké společnosti na základě této fakturace vznikla v ČR stálá provozovna. Ta sice nemá právní subjektivitu, ale jinak se účetně a daňově chová jako jakákoliv jiná právnická osoba. Takže tento aspekt je při rozhodování určitě zvážit.

Děkuji za dotaz a přeji hezké dny.

Ing. Radek Bílý
daňový poradce č. 0098

Ing. Radek Bílý (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).