Dobrý den,
mám dotaz, jak zaúčtovat a daňově vypořádat ukončení podnikání fyzické osoby a vklad celého "závodu" jako příplatek do vlastního kapitálu sro.
1) Fyzická osoba, plátce DPH, ukončila k 29.2.2020 činnost a veškerý majetek = hmotný neodepsaný, nehmotný, závazky a pohledávky, zaměstnance vložila jako příplatek společníka do kapitálu sro. Celý závod byl oceněn znaleckým posudkem na 330.000,- Kč. Jak vypořádat ukončení podnikání a daňové přiznání fyzické osoby za rok 2020?
2) jak zaúčtovat v s.r.o. "vklad majetku" 1.3.2020 - hlavně rozdíl mezi oceněním a jeho reálnou hodnotou = převedenými závazky, pohledávkami, výplatou zaměstnanců za 2/2020, jak s majetkem, který u fyzické osoby nebyl odepsaný.
Děkuji a přeji hezký den
Dobrý den,
Budu předpokládat, že fyzická osoba - vkladatel, vede účetnictví.
K dotazu 1) - OSVČ vkladatel
A - účetní pohled vkladu závodu
Postup účtování vkladu podniku nenalezneme přímo v účetních předpisech (zákon o účetnictví a vyhláška pro účetnictví podnikatelů). Vycházíme z obecných zásad a pak také z Českých účetních standardů (dále jen ČUS) a to zejména z ČÚS č. 012 (změny vlastního kapitálu) a v ČÚS č. 014 (dlouhodobý finanční majetek). ČUS jsou k dispozici na stránkách Ministerstva financí ČR:
https://www.mfcr.cz/cs/verejny-sektor/ucetnictvi-a-ucetnictvi-statu/ucetnictvi-podnikatelu-a-neziskoveho-sek/ceske-ucetni-standardy-pro-podnikatele-a/2018/ceske-ucetni-standardy-pro-ucetni-jednot-30742
Obecně lze říci, že u vkladatele dochází ke snížení položek rozvahy, neboť jednotlivé rozvahové položky, které jsou předmětem vkladu do nabyvatele, budou nahrazeny jedinou položkou a to dlouhodobým finančním majetkem (podíl na nabyvateli vkladu). To znamená, že téměř veškeré položky rozvahy (předmětem vkladu nemohou být například pohledávky a závazky vůči státu, položky vlastního kapitálu apod.) budou nahrazeny jedinou položkou a to dlouhodobým finančním majetkem - účet 06x (podíl na s.r.o.). Hodnota podílu na s.r.o. bude účetně oceněna jako hodnota převedeného majetku mínus hodnota převedených závazků.
Krátký příklad:
Vkladatel má aktiva 1.000 tis. Kč a z toho
500 tis. Kč dlouhodobý majetek
500 tis. Kč zásoby
pasiva 1.000 tis. Kč a z toho
400 tis. vlastní kapitál
600 tis. závazky
účetní hodnota vkladu je 400 tis. Kč - tj. veškerá převedená aktiva 1.000 tis. Kč - 600 tis. převedené závazky.
B daňový pohled vkladu závodu
a. Daňová hodnota vloženého podniku se určí jako daňová zůstatková cena majetku snížená o související převedené závazky. Tato hodnota se promítne do nabývací ceny podílu na s.r.o. a to v souladu s § 24 odst. 7 zákona č. 586/1992 Sb. Zákon o daních z příjmů (dále jen ZDP). Tato daňová cena je velmi důležitá například při prodeji podílu v s.r.o., neboť tento vklad závodu zvyšuje nabývací cenu obchodního podílu v s.r.o.
b. Dle § 26 odst. 7 písm. a ZDP si vkladatel u hmotného odpisovaného majetku, který je předmětem vkladu, uplatní odpis pouze ve výši jedné poloviny ročního odpisu vypočteného podle § 31 a § 32 ZDP.
c. U vkladatele dle § 25 odst. 1 písm. b), m) ZDP nejsou plnění ve prospěch vlastního kapitálu s.r.o. daňově uznatelné.
d. Pokud OSVČ po převodu podnikání na s. r. o. ukončí své podnikání coby fyzická osoba, musí upravit základ daně z příjmů za daný rok podle § 23 odst. 8 písm. b) ZDP.
To znamená, že pokud OSVČ vede účetnictví, pak v daňovém přiznání upraví základ daně zejména o položky (pokud se budou ještě v účetnictví vyskytovat):
zůstatky vytvořených rezerv a opravných položek, záloh, které by byly zúčtovány prostřednictvím účtů nákladů a výnosů, pokud o částkách z daného titulu nebylo zároveň účtováno prostřednictvím dohadných účtů, výnosů příštích období, výdajů příštích období, příjmů příštích období a nákladů příštích období; avšak nájemné a úplata u finančního leasingu se do základu daně zahrne pouze v poměrné výši připadající ze sjednané doby na příslušné zdaňovací období do ukončení činnosti.
Pokud OSVČ vedla daňovou evidenci, pak zejména o položky:
pohledávek, které by při úhradě byly zdanitelným příjmem [s výjimkou pohledávek uvedených v § 24 odst. 2 písm. y) ZDP a hodnotu dluhů, které by při úhradě byly výdajem na dosažení, zajištění a udržení příjmů, s výjimkou přijatých a zaplacených záloh, o cenu nespotřebovaných zásob, a o zůstatky vytvořených rezerv; 22a) přitom úplata z finančního leasingu se do základu daně zahrne pouze v poměrné výši připadající ze sjednané doby na příslušné zdaňovací období do ukončení činnosti.
K dotazu 2) - s.r.o. nabyvatel
A - účetní pohled vkladu závodu
U nabyvatele se ocení nabytý obchodní závod, jakožto nepeněžitý vklad do společnosti, podle posudku znalce.
Při zaúčtování nabytého majetku je možno postupovat ve dvou variantách ocenění tohoto majetku:
- majetek se do účetnictví zavede podle cen evidovaných v účetnictví vkladatele (OSVČ),
- nebo se majetek zaúčtuje v cenách , které stanovil znalec.
Rozdíl mezi hodnotou vkladu zaúčtovaným jednotlivým majetkem je cenovým rozdílem.
V případě využití ocenění jednotlivých majetkových složek podle účetnictví vkladatele je rozdíl mezi hodnotou vkladu a tímto oceněním oceňovací rozdíl. V případě využití ocenění jednotlivých majetkových položek podle znaleckého ocenění je rozdíl mezi hodnotou vkladu a tímto oceněním goodwill.
Oceňovací rozdíl se podle vyhlášky č. 500/2002 Sb. považuje za dlouhodobý hmotný majetek, který se účetně odepisuje rovnoměrně 180 měsíců.
Goodwill je považován za dlouhodobý nehmotný majetek, který se účetně odpisuje rovnoměrně 60 měsíců.
B daňový pohled vkladu závodu
a. Při nabytí obchodního závodu vkladem nelze dle § 25 odst. 1 písm. zh), zi) ZDP uznat za výdaje (náklady) vynaložené k dosažení, zajištění a udržení příjmů pro daňové účely vzniklý oceňovací rozdíl a goodwill .
b. Nabyvatel pokračuje v daňovém odpisování odpisovaného hmotného majetku započatého u vkladatele. V roce, kdy došlo ke vkladu, uplatní nabyvatel (stejně jako vkladatel) odpis ve výši jedné poloviny ročního odpisu.
c. Podle § 25 odst. písm. zc) ZDP není daňově uznatelný odpis nebo tvorba opravné položky u nabytých pohledávek, s výjimkou pohledávek uvedených v § 24 odst. 9 ZDP.
Děkuji za dotaz a přeji klidné dny.