OSVČ nemoc a fakturace

Dobrý den
klient je v prac.neschopnosti od 12/2019, tzn.celý r.2020 pobíral nemocenské dávky. Nyní mi přinesl podklady k daň.přiznání, a zjistila jsem, že během celého roku 2020 fakturoval. Jedná se o tesaře. Má uzavřeny výhodné smlouvy s dodavateli materiálu, a tak zákazníkům fakturoval odebraný materiál na své ˇIČO a tesařské práce fakturovat kolega. Případně jsem objevila fakturu, kde fakturoval celou zakázku - službu vč.materiálu - a k této zakázce má doloženou práci fakturací od jiného tesaře.
Je mi jasné, že tento postup je špatný. Jak ale teď vyřešit už vzniklou situaci. Bylo by řešením, když by prokázal, že v r.2020 měl zaměstnance např.na dohodu o prov.práce a tak by prokázal že činnost nekonal osobně? I když se jedná jen o předprodej - přefakturaci - materiálu. Aspoň tak to tvrdí, že nic jiného nedělal, než přefakturovával došlý materiál přímo zákazníkům.
Mám obavy, že pokud takto zpracujeme DP a přehledy pro OSSZ, bude jasně vidět že v rámci podnikání vykonával nějakou činnost i když čerpal nemoc.dávky.
Vůbec si nevím rady jak z tohoto vybruslit.
Dále také prosím o radu, jak se postavit v případě použití pauš.výdajů k %výši. Tesařské práce jsou řemeslnou činností, s možností uplatnit 80% výdaje. Jak ale pojat faktury za pouhé účtování tesař.materiálu bez služby - ten už asi nebude možno zahrnout do tesař.prací ? Děkuji za radu a návod jak postupovat.

Petra
23. 3. 2021 11:38

Odpověď

Dobrý den,
podmínky výplaty nemocenského upravuje zákon č. 187/2006 Sb., Zákon o nemocenském pojištění. V tomto zákoně je uvedeno v§ 16:
"Pojištěnec nemá nárok na výplatu nemocenského, peněžité pomoci v mateřství, otcovské a ošetřovného za dobu, po kterou
a) vykonává v pojištěné činnosti, ze které tyto dávky náleží, práci nebo osobně vykonává samostatnou výdělečnou činnost,..."
Z uvedeného vyplývá, že podnikatel nemá nárok na výplatu nemocenského, pokud OSOBNĚ vykonává výdělečnou činnost.
Pokud tedy podnikatel prokáže, že osobně činnost neprováděl, nemocenské by mu mělo náležet.

Co se týká prodeje materiálu, tak pokud je prodej pouze nahodilý, např. prodej zbylého materiálu apod., dal by se zahrnout pod tesařskou činnost. V opačném případě se jedná o činnost nákup a prodej zboží. Na tuto činnost by měl mít podnikatel živnostenské oprávnění. U této činnosti se může uplatnit paušál 60%. Při prodeji materiálu nebudou zřejmě paušální výdaje výhodné. Ovšem v rámci příjmů z podnikání dle § 7 zákona o daních z příjmů, nelze u jednotlivých činností kombinovat paušální a skutečné výdaje. To znamená, že u veškerých činností dle § 7 zákona o daních z příjmů je nutné uplatnit buď skutečné výdaje, nebo paušální výdaje.

Děkuji za dotaz a přeji klidné dny.

Ing. Radek Bílý
daňový poradce č. 0098

Ing. Radek Bílý (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).