Dobrý den,
Jsem student a v září 2020 jsem si byl na živnostenském úřadě vyřídit živnostenské oprávnění s úmyslem začít provozovat činnost na vánočních trzích. Jenže týden po vyřízení mi můj plán přerušily covidová opatření a nakonec jsem vůbec nezačal.
Pustil jsem to z hlavy a věnoval se škole. Jenže jsem zapomněl, že jsem se neohlásil OSSZ, ZP ani FÚ. Na živnostenském úřadě se mě ptali jestli chci využít jednotný registrační formulář, ale řekl jsem jim, že si tam dojdu sám (nakonec jsem tam nebyl).
Neměl jsem tedy žádné příjmy, nikde nejsem ohlášen, nic jsem neplatil a daňové přiznání jsem nedával.
Porušil jsem tedy ohlašovací povinnost na příslušných úřadech, když jsem nic nevydělal?
Mám se jít ohlásit na příslušné úřady a řešit to s nimi osobně?
Můžu mít živnostenské oprávnění i nadále, nebo si ho mám přerušit?
Hrozí mi nějaká pokuta?
Jsem povinen platit soc. zdrav., když jsem neměl žádné příjmy?
Dobrý den,
Níže zasílám odpověď na Vaše dotazy:
1) Porušil jsem tedy ohlašovací povinnost na příslušných úřadech, když jsem nic nevydělal?
Získáním živnostenského listu Vám také vznikla povinnost registrace a to na finančním úřadě minimálně k dani z příjmů fyzických osob. Dále pak na správě sociální zabezpečení a Vaší zdravotní pojišťovně.
2) Mám se jít ohlásit na příslušné úřady a řešit to s nimi osobně?
Doporučuji registrační povinnost rozhodně splnit a to alespoň dodatečně. Registraci je možné vyřídit osobně, ale i formou elektronických podání.
Zároveň doporučuji zaslat buď "nulové" daňové přiznání za rok 2020 a přehledy o příjmech a výdajích na správu sociálního zabezpečení (dále jen SP) a zdravotní pojišťovnu (dále jen ZP), nebo stačí prohlášení, že jste neměl žádné příjmy a z tohoto důvodu Vám nevznikla povinnost podat daňové přiznání. Toto podání učiňte na finanční úřad do 1.6.2021 ELEKTRONIKY, jinak Vám hrozí sankce za pozdní podání. U podání přehledu (prohlášení, že jste neměl příjmy) na SP a ZP je lhůta do 30.6.2021.
3) Můžu mít živnostenské oprávnění i nadále, nebo si ho mám přerušit?
Oprávnění můžete mít i nadále. Pokud však nehodláte s podnikáním začínat, doporučuji živnostenské oprávnění přerušit. Po přerušení oprávnění jste tuto skutečnost povinen na finanční úřad nahlásit (viz § 127 zákona č. 280/2004 Sb. - daňový řád), ale pak nebudete muset každý rok oznamovat, že jste neměl příjmy a tím pádem povinnost podávat daňové přiznání.
Hrozí mi nějaká pokuta?
Kromě výše uvedené sankce za pozdní podání daňového přiznání, která by činila 500,- Kč hrozí také sankce za nesplnění povinnosti nepeněžité povahy podle § 247a daňového řádu. Správce daně může uložit pokutu až do výše 500.000,- Kč.
U správy sociálního pojištění je povinnost oznámení zahájení podnikání nejpozději do osmého dne kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž byla tato činnost zahájena. Při nedodržení uvedené lhůty, může OSSZ uložit OSVČ pokutu až do výše 10 000 Kč.
Obdobné je to u zdravotních pojišťoven.
Jsem povinen platit soc. zdrav., když jsem neměl žádné příjmy?
Zjednodušeně řečeno: Jelikož jste studentem, sociální a zdravotní pojištění platíte pouze v případě, že budete mít příjmy z podnikání. Jelikož jste žádné příjmy neměl, žádné sociální a zdravotní pojištění platit nemusíte.
Děkuji za dotazy a přeji hezké dny.