Dobrý den, srdečně zdravím,
dovoluji si obrátit se na Vás s dotazem: Aktuálně jsem na rodičovské dovolené s takřka tříletou dcerou (*18. 7. 2018), k 1. 9. očekávám dalšího potomka, s nímž opět hodlám být na mateřské, později rodičovské dovolené. Ovšem nyní jsem dopsala dvě knížky, za jednu jsem dostala již zálohu, obdržím též procenta z prodeje a začínám psát pro jistý časopis. Prosím, jaké jsou náležitosti, kam musím zajít, jaké dokumenty vyplnit a odevzdat, jaké poplatky hradit? Děkuji moc, nerada bych to měla v nepořádku. Příjmy nebudou nijak oslnivé, ale budou pravidelné... Děkuji, MK
Dobrý den,
Ve Vašem případě se jedná o příjmy (honoráře) z autorských práv. Co jsou autorské honoráře? Jedná se o odměnu pro autora (zhotovitele) díla, které je předmětem autorského práva – autorský zákon č. 121/2000 Sb. (dále jen autorský zákon). Nejedná se tedy o podnikání podle živnostenského zákona. Nepotřebujete tedy živnostenský list. Příjmy ale bude muset zdaňovat. Buď můžete mít s nakladatelem, nebo časopisem pracovní smlouvu, pak se o zdanění postarají oni, neboť by Vám vypláceli mzdu, tj. příjmy by se zdaňovaly jako závislá činnost. Pokud tomu tak není, pak se příjmy budou zdaňovat jako příjmy ze samostatné činnosti podle § 7 odst. 2, písm. a) zákona o daních z příjmů.
Režim zdanění se pak odvíjí od výše příjmů a druhu příjmu, neboť dle § 7 odst. 6 ZDP cituji: „Příjem autora za příspěvek do novin, časopisu, rozhlasu nebo televize plynoucí ze zdrojů na území České republiky je samostatným základem daně pro daň vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně za předpokladu, že úhrn těchto příjmů od téhož plátce daně nepřesáhne v kalendářním měsíci 10 000 Kč…“
Pokud tedy autor obdrží příjem za příspěvek do novin, časopisu, rozhlasu nebo televize a příjem od téhož plátce nepřesáhne za měsíc 10 000 Kč, je příjem zdaněn srážkovou daní. To znamená, že autor dostane již čistý zdaněný příjem a daň odvede plátce (časopis), který odměnu vyplácí. Tento postup se ale použije výhradně u příjmů za příspěvek do novin, časopisu, rozhlasu nebo televize. Ostatní autorské honoráře musí příjemce uvést ve svém daňovém přiznání. To znamená, že příjmy obdrží v celkové výši a daň odvádí sám prostřednictvím daňového přiznání. U Vás se bude jednat o příjmy za vydané knížky.
Nevýhodou srážkové daně je skutečnost, že autor oproti příjmu nemůže uplatnit žádné výdaje a také to, že daň je konečná a nelze z ní uplatnit slevy na dani (základní sleva na poplatníka apod.). Výhodou ale může být, že příjem zdaněný srážkovou daní se již neuvádí do daňového přiznání a autor je tak ušetřen administrativní zátěži a odpovědnosti, která je v plném rozsahu na bedrech plátce, který je odpovědný za sražení a včasné odvedení daně.
Jestliže autor obdrží příjmy, které nepodléhají srážkové dani, pak je v daňovém přiznání uvede v případě, kdy nemá v průběhu roku jiné příjmy, a odměny z honorářů přesahují částku 15 000 Kč. Pokud má autor příjmy ze závislé činnosti a k tomu odměny z honorářů, pak je do přiznání uvádí v případě, že honoráře (a případně další zdaňované příjmy) přesahují částku 6 000 Kč. Uvedené skutečnosti vyplývají z § 38g ZDP, který stanoví povinnost podat daňové přiznání. Zároveň příjmy, které nepodléhají srážkové dani, je povinen autor uvést do přehledů pro zdravotní pojišťovnu a ČSSZ, neboť se jedná o příjmy ze samostatné činnosti, které jsou předmětem sociálního a zdravotního pojištění.
U příjmů uváděných v daňovém přiznání může autor uplatnit také výdaje a to buď výdaje ve skutečné výši, nebo výdaje paušálem. Výše paušálních výdajů u autorských honorářů činí 40 % zdanitelných příjmů – viz § 7 odst. 7 písm. d) ZDP. Maximální výše paušálních výdajů může činit 800 000 Kč. V paušálních výdajích jsou obsaženy veškeré výdaje poplatníka související s příjmy ze samostatné činnosti.
Jelikož příjmy z autorských honorářů jsou zdaňovány podle § 7 ZDP, je možné tyto příjmy rozdělit na spolupracující osoby obdobně jako u příjmů z podnikání. Pravidla pro rozdělení příjmů a výdajů na spolupracující osoby jsou uvedena v § 13 odst. 10 ZDP.
Ještě bych upozornil na jednu skutečnost a tou je Vámi zmiňovaná očekávaná mateřská dovolená. Při mateřské dovolené ( PPM) mít žádné příjmy, pokud budete čerpat peněžitou pomoc v mateřství ( trvá 28 týdnů a začíná 6-8 týdnů před porodem). Pokud byste příjmy měla, nemůžete čerpat peněžitou pomoc v mateřství. Při rodičovské dovolené, která je placena z úřadu práce, výše výdělku není omezena.
Děkuji za dotaz a přeji hezké dny.