Prodej zboží do ČR ze skladu na Slovensku

Dobrý den přeji a předem moc děkuji za konzultaci k následující situaci:

Aktuální stav:
Český plátce prodává zboží nakoupené v EU plátcům DPH v Čechách. V ČR má sklad.
Stejné zboží prodává plátcům DPH na Slovensku, tam má také sklad a zboží do tohoto skladu nakupuje na své SK dič, zboží prodává ze svého SK dič. Na Slovensku nemá provozovnu.

Dotaz: Tento český plátce nyní plánuje zrušit český sklad a z SK skladu realizovat prodej i českým zákazníkům. Může postupovat s ohledem na správný odvod DPH takto?:
• Veškeré zboží na sklad nakoupí na své SK dič.
• Zboží pro české zákazníky pak sám sobě „prodá“ z SK dič na CZ dič přes vnitropodnikovou fakturu v režimu reverse charge. Vnitropodniková faktura bude 1x měsíčně a množství zboží bude přesně odpovídat zboží dodanému českým zákazníkům. Přílohou bude seznam vydaných faktur v tom konkrétním měsíci.
• V ČR vystaví prodejní faktury českým zákazníkům z českého dič + 21% DPH, kterou v ČR odvede. Podkladem jsou dodací listy od přepravní firmy.

Děkuji moc za Váš názor
Lichtenbergová Helena

Helena
11. 11. 2021 8:58

Odpověď

Dobrý den,
K aktuálnímu stavu:
Pokud na Slovensku máte skutečně JEN sklad, který slouží POUZE pro skladování zboží, pak stálá provozovna skutečně nevzniká. Tato skutečnost vyplývá ze smlouvy o zamezení dvojího zdanění, kde je uvedeno:
"4. Bez ohledu na předchozí ustanovení tohoto článku, výraz "stálá provozovna" nezahrnuje:
a) zařízení, které se využívá pouze za účelem uskladnění, vystavení nebo dodání zboží patřícího podniku;..."

Pokud tedy zboží dodávané do v SK ze skladu v SK, kam bylo zboží nakoupeno na SK DIČ, pak je to v pořádku, jestliže vše probíhá přes daňové přiznání k DPH na Slovensku.

K dotazu.
V prvé řadě je potřeba říci, že jeden subjekt nemůže "nakupovat" zboží sám sobě na různá DIČ. V tomto případě totiž nedochází ke změně vlastnictví.
Zákon o DPH pro takové případy, kdy nedochází ke změně vlastnictví, má institut PŘEMÍSTĚNÍ ZBOŽÍ. Definici nalezneme v § 4 odst. 5 zákona o DPH:
"(5) Přemístěním zboží se pro účely tohoto zákona rozumí odeslání nebo přeprava zboží, které je součástí obchodního majetku osoby povinné k dani, mezi členskými státy do členského státu, do něhož je zboží odesláno nebo přepraveno pro účely uskutečňování ekonomické činnosti této osoby, pokud je toto zboží odesláno nebo přepraveno touto osobou nebo jí zmocněnou třetí osobou."

Bohužel hned v následujícím odstavci je definováno, co přemístěním zboží nemůže být. Mimo jiné přemístěním zboží není:
"(6) Za přemístění zboží se pro účely tohoto zákona nepovažuje odeslání nebo přeprava zboží pro účely
a) prodeje zboží na dálku do členského státu ukončení odeslání nebo přepravy zboží,
e) uskutečnění plnění osvobozeného od daně podle § 64, 66 nebo 68, nebo obdobně osvobozeného od daně podle právního předpisu členského státu zahájení odeslání nebo přepravy zboží.."

Jinými slovy, pokud dojde ze skladu v SK dodání do ČR koncovým zákazníkům (osoby nepovinné k dani), pak to není přemístění zboží, ale klasický prodej na dálku. Případně pokud se zboží dodá do ČR osobě povinné k dani, pak se jedná o dodání zboží do jiného členského státu.

Z uvedeného vyplývá, že jsou pouze dvě možné varianty:
1) Sklad bude pouze na Slovensku, pak ale dodání zboží do ČR se bude řešit v SK daňovém přiznání k DPH. Přičemž dodání osobám povinným k dani (podnikatelé) se vykáže jako dodání zboží do jiného členského státu. Při dodání osobám nepovinným k dani (koncoví zákazníci) do limitu 10.000 EUR je místo plnění v SK a uvede se SK DPH na dokladu pro zákazníka a DPH se odvede v SK. Při překročení prodejů zboží nad hranici 10.000 EUR je místem plnění ČR, kde se daň také odvede a to buď podáním přiznání k DPH v ČR, nebo prostřednictvím režimu OSS (režim jednoho správního místa). Na doklad pro zákazníka se uvede česká sazba DPH.

2) Sklad bude také v ČR a bude se postupovat podle "aktuálního stavu".

Děkuji za dotaz a přeji klidné dny.

Ing. Radek Bílý
daňový poradce č. 0098

Ing. Radek Bílý (daňový a účetní poradce)
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).