Dobrý den,
prosím o radu ohledně paušálního režimu.
V roce 2021 jsem byl v lednu a únoru zaměstnán, od 1.3. jsem začal pracovat jako OSVČ (obor IT) a podával jsem na FÚ také přihlášku do paušálního režimu, který mi byl potvrzen. Podle toho jsem postupoval, pravidelně vše platil a stále platím. V březnu 2022 jsem elektronicky podal daňové přiznání za rok 21, ve kterém jsem uvedl pouze příjmy ze zaměstnání za měsíc leden a únor. Následně jsem byl kontaktován pracovnicí FÚ, že mi chybí příjmy z podnikání a že ještě musí zpětně zjistit, jestli jsem měl nárok vůbec vstoupit do paušálního režimu. O cca dva týdny později mi bylo sděleno, že můj vstup do paušálního režimu neplatí a že musím podat opravné daňové přiznání za rok 2021, kde si uplatním výdaje paušálem 60%. Zároveň mi sdělili, že nejsem v paušálním režimu vůbec veden, protože jsem si nepodal přihlášku k 10. lednu 2022. Mohu se nějak bránit tomuto rozhodnutí, když mi bylo ze strany FÚ několikrát potvrzeno, že se paušálního režimu účastním? Musím podat i přehledy na OSSZ a ZP, když mi to bylo zpětně zrušeno a FÚ peníze koretkně přeposlal? Momentálně čekám na podrobné vysvětlení situace ze strany FÚ.
Předem děkuji za jakoukoli informaci.
S pozdravem,
Michal Ševčík
Dobrý den, pane Ševčíku,
Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb. (dále jen ZDP) stanovuje podmínky pro paušální daň v § 7a. Výklad finanční správy k tomuto ustanovení je pak shrnutý v pokynu GFŘ D-33 - viz odkaz:
https://www.mfcr.cz/assets/cs/media/Financni-zpravodaj_2018-c-01.pdf
Další informace je možné nalézt na stránkách Finanční správy ČR - odkaz:
https://www.financnisprava.cz/cs/dane/dane/dan-z-prijmu/pausalni-dan/obecne-informace
Z informací na těchto stránkách cituji:
"Kdy a jakým způsobem se lze „přihlásit“ do paušálního režimu?
Podání oznámení o vstupu do paušálního režimu je nutnou podmínkou pro to, aby poplatník byl považován za poplatníka v paušálním režimu.
Poplatník se stává při splnění zákonem stanovených podmínek poplatníkem v paušálním režimu k 1. dni rozhodného zdaňovacího období, tj. k 1. lednu daného roku. Poplatník, který zahajuje činnost, ze které mu plynou příjmy ze samostatné činnosti, se stává poplatníkem v paušálním režimu k počátku kalendářního měsíce, ve kterém činnost zahajuje.
Lhůta pro podání oznámení je do desátého dne rozhodného zdaňovacího období, tj. období, ve kterém poplatník vstupuje do paušálního režimu (tj. obecně do 10. ledna).
Pro poplatníka, který chce do paušálního režimu vstoupit nově od 1. ledna 2022, je tak posledním dnem lhůty pro podání „Oznámení o vstupu do paušálního režimu“ pondělí 10. ledna 2022.
Poplatník daně z příjmů fyzických osob, který teprve zahajuje podnikatelskou činnost, ze které plynou příjmy ze samostatné činnosti, po desátém lednu, může oznámení o vstupu do paušálního režimu podat správci daně do dne zahájení této činnosti.
Poplatník je současně nejpozději v poslední den lhůty pro podání oznámení o vstupu do paušálního režimu povinen podat přihlášku k registraci k dani z příjmů fyzických osob. Tato lhůta je zachována, je-li nejpozději v poslední den lhůty učiněno živnostenskému úřadu podání obsahující údaje požadované v přihlášce k registraci k dani z příjmů fyzických osob společně s ohlášením živnosti nebo žádostí o koncesi."
Pokud jste tedy začal podnikat až po 10.1.2021 (dle dotazu předpokládám, že jste zahájil podnikání v březnu) a stihl jste podat oznámení o vstupu do paušálního režimu DO DNE ZAHÁJENÍ ČINNOSTI, pak jste řádně registrován.
Pokud je vše v pořádku, bránit se můžete prostředky stanovené v zákoně č. 280/2009 Sb., daňový řád.
Zde pak záleží na stavu řízení a konkrétních dokumentech. Doporučil bych se obrátit na odborníka na správu daní (daňový poradce, advokát).
Jestliže jste nebyl řádně a včas registrován (oznámení podáno pozdě), pak budete muset podat dodatečné přiznání ve kterém uvedete výdaje ve výši 60 % z příjmů. Zároveň podáte Přehledy na sociální a zdravotní pojištění. Zaplacené částky daně a pojištění se budou považovat za zálohy.
Děkuji za dotaz a přeji hezké dny.
Ing. Radek Bílý
daňový poradce č. 0098