Dobrý den, dovolím se zeptat.
Stav:
Rodičovská dovolená končící v 09/2022, jejímž koncem končí pracovní poměr u zaměstnavatele. (Zaměstnavatel – státní samospráva, volby 2018…) Mám snahu si nalézt novou práci.
Pobiratelka invalidního důchodu I. Stupně
Písemně nahlášena jako osoba v – „Oznámení o poskytovateli pomoci“ část „Pomoc poskytovaná osobou blízkou nebo asistentem sociální péče“ v Žádosti o příspěvek na péči. Žadatel osoba v starobním důchodě, pomoc poskytována třetí (rodinnou) osobou - mnou. Stav nezajištěn smluvně.
Dotaz:
Přijatá částka za „poskytování pomoci“ třetí osobě bude nějak hlášena v daňovém přiznání příjemce v případě pracovního vztahu se zaměstnavatelem či při práci samostatně výdělečné činné? Tedy, při vyplňování daňového přiznání? Tedy, „podléhá zdanění“?
V případě, že ano, je tato částka stanovena finančním limitem – vůbec nahlášení a vůbec závěrečný součet všech příjmů?
Přijatá částka z invalidního důchodu, platí totéž viz výše?
Děkuji za zodpovězení.
Dobrý den,
Co se týká příjmu za "poskytnutí pomoci", předpokládám, že se jedná o příspěvek pro pečující osoby, které jsou uvedeny jako poskytovatel pomoci u příspěvku na péči, který upravuje zákon č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění.
V tomto případě zákon č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen ZDP) takový příjem osvobozuje od daně na základě ustanovení § 4 odst. 1 písm. i).
Z uvedeného ustanovení vyplývá, že pokud budete pečovat o osobu blízkou, pak se osvobozuje pouze částka do výše poskytovaného příspěvku, který je vyplácen podle zákona o sociálních službách. Pokud by Vám osoba blízká dávala za péči více peněz než činí příspěvek, pak by částka nad poskytovaný příspěvek u vás podléhala zdanění.
Jestliže by se jednalo o osobu, která není blízká, pak by byla osvobozena celá částka, kterou byste dostávala za péči (i pokud by byla vyšší než poskytovaný příspěvek), ašak maximálně do výše příspěvku pro osobu se IV. stupněm závislosti podle zákona o sociálních službách.
V současné době by měla být výše tohoto příspěvku 19.200,- Kč.
Takže v tomto případě by byla osvobozena částka do výše 19.200,-Kč.
Pokud se jedná o příjem osvobozený od daně, tak se nikam do daňového přiznání neuvádí.
U invalidního důchodu se jedná také o příjem od daně osvobozený, ale na základě § 4 odst. 1 písm. h) ZDP.
U pravidelně vypláceného důchodu nebo penze, je od daně osvobozen z úhrnu takových příjmů nejvýše částka ve výši 36násobku minimální mzdy, která je platná k 1. lednu kalendářního roku, za zdaňovací období. Za rok 2021 činil tento limit 547 200 Kč ročně, v roce 2022 ročně 583 200 Kč.
Takže důchody do těchto částek limitů se nezdaňují a do daňového přiznání se neuvádějí.
Děkuji za dotazy a přeji klidné dny.
Ing. Radek Bílý
daňový poradce č. 0098