Jsem OSVČ v ubytovacích službách , od 1.1.2023 v režimu paušální daně , do 31.12. 2022 plátce DPH , od 1.1.2023 neplátce DPH.
1) Počítají se do rozhodného příjmu pro pásmo paušální daně vyfakturované rekreační poplatky klientům, které se následně převedou na obec?
2) Počítají se do rozhodného příjmu pro pásmo paušální daně uplatněné odpočitatelné položky na daň z příjmů z titulu životního pojištění , které je nutno dodanit v případě zrušení životního pojištění? Nebo jde o příjem dle par.10 zákona o dani z příjmů bez vazby na pásmo paušální daně?
3) Za jaké období je nutno dodanit odpočitatelné položky na daň z příjmů z titulu životního pojištění v případě jeho zrušení? Počátek pojištění je v r. 1994, konec 2029, je mi 57 let.
4) V r.2022 jsem fakturoval zálohy na ubytování v r.2023 včetně DPH . V r.2023 již nejsem plátce DPH. Mám nárok na vrácení DPH ze záloh fakturovaných v r.2022 na pobyty uskutečněné v r.2023? Na podkladě jakých dokumentů a účetních dokladů by to případně bylo možné?
Dobrý den,
K vašim otázkám:
ad 1) Podle zákona č. 565/1990 Sb., o místních poplatcích je poplatníkem poplatku z pobytu osoba, která není v obci přihlášená a je úplatně ubytována u poskytovatele ubytování. Takže poplatek platí host (poplatník) a Vy jako poskytovatel ubytování za něj poplatek odvádíte obci (jste plátcem poplatku). Z tohoto důvodu se u Vás nejedná o zdanitelný příjem ani výdaj, tudíž se také nemůže jednat o rozhodný příjem pro účely paušální daně.
ad 2)
Paušální daň se v podstatě vztahuje pouze příjmy podle § 7 odst. 1 písm. a) až c) zákona o daních z příjmů, tj. příjmy:
a) ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství,
b) ze živnostenského podnikání,
c) z jiného podnikání neuvedeného v písmenech a) a b), ke kterému je potřeba podnikatelské oprávnění.
z uvedených druhů příjmů se tak odvíjí rozhodný příjem.
Naproti tomu v § 15 odst. 6, zákona o daních z příjmů, který upravuje podmínky uplatňování výdajů za soukromé životní pojištění jako odšitatelné položky ze základu daně, je stanoveno, že pokud nárok na nezdanitelnou část základu daně zaniká z důvodů nesplnění podmínek, jsou příjmem podle § 10 ve zdaňovacím období, ve kterém k této skutečnosti došlo částky, o které byl poplatníkovi v uplynulých 10 letech z důvodu zaplaceného pojistného základ daně snížen.
Z uvedeného vyplývá, že dodanění pojistného nemůže ovlivňovat výši rozhodného příjmu pro účely paušální daně.
Zde ale je potřeba ohlídat, abyste neměl povinnost podat daňové přiznání. Podmínkou pro uplatnění paušální daně totiž je, že v roce 2023 nebudete mít příjmy z kapitálového majetku, příjmy z nájmu a ostatní příjmy, pokud celková výše těchto příjmů nepřesahuje 50 000 Kč.
ad 3)
Částečně jsem již odpověděl v předchozím bodě. Dle § 15 odst. 6, zákona o daních z příjmů, je povinností dodanit uplatněné životní pojištění ve zdaňovacím období, kdy došlo k porušení podmínek. To je ve zdaňovacím období, kdy dojde před skončením doby 60 kalendářních měsíců od uzavření smlouvy nebo před rokem, ve kterém pojištěný dosáhne 60 let k výplatě pojistného plnění ze soukromého životního pojištění, jiného příjmu, který není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy, nebo k předčasnému ukončení pojistné smlouvy.
ad 4)
Zde se domnívám, že nárok na vrácení DPH odvedené ze záloh v období plátcovství není. V době, kdy jste byl plátce, jste měl povinnost z přijaté úplaty odvést daň. V zákoně o DPH nevidím žádnou oporu pro vrácení této odvedené daně. Ve vyúčtování ubytovacích služeb uvedete zaplacenou zálohu ve výši bez DPH.
Děkuji za dotaz
Ing. Radek Bílý
daňový poradce č. 0098