Dobrý den,
V ČR podnikám jako OSVČ v oblasti IT. Trvalý pobyt a občanství ČR. Výkon nejčastěji probíhá na dálku (homeoffice).
Nově uvažuji o stěhování do Rumunska (Bukurešť).
Všechny současné zakázky mám s klienty z ČR.
Jakým způsobem budu danit příjmy, pokud mi po 183 dnech v Rumunsku naskočí povinnost registrovat se jako daňový rezident?
Budu moci stále provozovat české OSVČ vůči českým klientům?
Dobrý den,
Pokud samostatnou výdělečnou činnost budete vykonávat fyzicky v Bukurešti, budete muset podnikat podle rumunských předpisů, tedy podle tamního živnostenského zákona, ale i například zákona o DPH. Tím pádem poskytování služeb klientům z ČR bude z hlediska DPH považováno za dodání služby do jiného členského státu osobou povinnou k dani v Rumunsku.
Kde budete danit jaké příjmy, záleží na určení daňového domicilu. Tam kde má poplatník daňový domicil, daní veškeré celosvětové příjmy (samozřejmě s využitím metod pro zamezení dvojího zdanění).
Pokud mají státy mezi sebou uzavřenu smlouvu o zamezení dvojího zdanění, pak daňový domicil definuje tato smlouva. Pokud smlouva není, určuje domicil národní legislativa. V případě ČR je úprava v zákoně o daních z příjmů.
Jelikož má ČR uzavřenu smlouvu o zamezení dvojího zdanění s Rumunskem, podíváme se na definici domicilu v této smlouvě. Najdeme ji v článku 4 - cituji:
Článek 4
Rezident
1. Pro účely této smlouvy výraz „rezident jednoho smluvního státu" označuje každou osobu, která je podle práva tohoto státu podrobena v tomto státě zdanění z důvodu svého bydliště, stálého pobytu, místa vedení nebo jakéhokoli jiného podobného kritéria. Tento výraz však nezahrnuje osobu, která je podrobena zdanění v tomto smluvním státě pouze z důvodů příjmu ze zdrojů v tomto státě nebo majetku v tomto státě umístěného.
2. Jestliže fyzická osoba je podle ustanovení odstavce 1 rezidentem v obou smluvních státech, bude její postavení určeno následujícím způsobem:
a) předpokládá se, že tato osoba je rezidentem v tom státě, ve kterém má stálý byt; jestliže má stálý byt v obou státech, předpokládá se, že je rezidentem v tom státě, ke kterému má užší osobní a hospodářské vztahy (středisko životních zájmů);
b) jestliže nemůže být určeno, ve kterém státě má tato osoba středisko svých životních zájmů nebo jestliže nemá stálý byt v žádném státě, předpokládá se, že je rezidentem v tom státě, ve kterém se obvykle zdržuje;
c) jestliže se tato osoba obvykle zdržuje v obou státech nebo v žádném z nich, předpokládá se, že je rezidentem v tom státě, jehož je státním příslušníkem;
d) jestliže je tato osoba státním příslušníkem obou států nebo žádného z nich, upraví příslušné úřady smluvních států tuto otázku vzájemnou dohodou.
3. Jestliže osoba jiná než osoba fyzická je podle ustanovení odstavce 1 rezidentem v obou smluvních státech, předpokládá se, že je rezidentem v tom státě, v němž se nachází místo jejího skutečného vedení.
Z uvedeného vidíme, že Vámi uváděných 183 dní (myšleno kde se osoba obvykle zdržuje) je až vlastně čtvrté kritérium. Musí se postupovat podle odstavce 1. Po té případně podle odstavce 2 postupně dle jednotlivých bodů označených písmeny.
Pokud podle uvedených kritérií nebudete mít jistotu v určení domicilu, je možné se obrátit na finanční úřad, který na žádost a dle uvedených informací vystaví potvrzení o domicilu.
Děkuji za dotaz.