Dobrý den,
chtěla bych se zeptat ohledně srážkové daně z autorských práv ve spojitosti se zákoem o dvojím zdanění. CZ společnost vydává knihy v češtině i polštině. Pro překlady využívá polské překladatele. Polský překladatel je student a překlady jsou jeho vedlejší činnost, nevystavuje faktury, ale odměnu dostává dle smlouvy. Za r. 2023 si u českého plátce vydělal cca 35.000 Kč postupně ve 4 samostatných překladech. Může mu český plátce vyplatit celý honorář, aby si zdanění příjmů řešil na polské straně, nebo musí srazit srážkovou daň 15%? V případě srážkové daně bude asi třeba vyžádat potvrzení od FU?
Děkuji
Irena Pánková
Dobrý den,
Licenční poplatky plynoucí poplatníkům uvedeným v § 2 odst. 3 a§ 17 odst. 4 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů (dále jen ZDP), tedy daňovým nerezidentům, podléhají podle § 36 odst. 1 písm. a) bod 1 srážkové dani ve výši 15 %.
Takže zdanění licenčních poplatků v ČR je ze zákona povinné.
Pro licenční poplatky je však sazba srážkové daně modifikována smlouvami o zamezení dvojího zdanění.
Pokud se podíváme do smlouvy o zamezení dvojího zdanění s polskou republikou, pak v článku 12, který řeší zdanění licenčních poplatků, je uvedeno:
"1. Licenční poplatky mající zdroj v jednom smluvním státě a vyplácené rezidentu druhého smluvního státu mohou být zdaněny v tomto druhém státě.
2. Tyto licenční poplatky však mohou být rovněž zdaněny ve smluvním státě, v němž mají zdroj, a to podle právních předpisů tohoto státu, avšak jestliže skutečný vlastník licenčních poplatků je rezidentem druhého smluvního státu, daň takto uložená nepřesáhne 10 procent hrubé částky licenčních poplatků....."
Z textu smlouvy je patrné, že je možné v ČR zdanit licenční poplatky polskému nerezidentovi, ale jen ve výši. 10 %.
Postup plátce, tedy CZ společnosti, která vyplácí autorský honorář upravuje § 36 a 38d ZDP:
- Srážkovou daň 10% (sazba dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění) vypočte z příjmu autorského honoráře (nesníženého o žádné výdaje ani odpočty).
• Základ daně pro zvláštní sazbu daně se zaokrouhluje na celé koruny dolů, stejně tak i srážková daň.
- Daň srazí z příjmů poplatníka (autora), tj. sníží závazek vůči autorovi a založí závazek vůči správci daně.
• A to při výplatě, poukázání nebo připsání úhrady ve prospěch poplatníka.
- Daň odvede (uhradí) svému správci daně (podle sídla/bydliště plátce daně a nikoli poplatníka).
• Do konce kalendářního měsíce následujícího po měsíci, ve kterém byl povinen provést srážku daně.
- Do třech měsíců po uplynutí kalendářního roku podá správci daně tiskopis vyúčtování srážkové daně.
Jak může postupovat poplatník - polský nerezident?
V ČR:
V souladu s § 36 odst. 7 ZDP může podat daňové přiznání v ČR a sraženou daň si v přiznání případně započítat:
"(7) Zahrne-li do daňového přiznání poplatník, který není daňovým rezidentem České republiky a který je daňovým rezidentem členského státu Evropské unie nebo státu tvořícího Evropský hospodářský prostor, veškeré příjmy uvedené v § 22 odst. 1 písm. b), c), d), f), g) bodech 1, 2, 4, 5, 6, 12 až 14, h) a i), započte se sražená daň na jeho celkovou daňovou povinnost vztahující se k příjmům ze zdrojů na území České republiky, za které v České republice podává daňové přiznání...."
V Polsku:
Bude postupovat podle tamních předpisů. Pravděpodobně bude mít povinnost podat daňové přiznání a v něm uvést veškeré celosvětové příjmy, tedy i autorské honoráře zdaněné v ČR. Pokud v ČR zůstane nějaká daň odvedena, pak bude postupovat podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění. V článku 21 je uvedeno, že daň z licenčních poplatků zaplacená v ČR může být v Polsku započtena proti polské dani.
Zaplacenou daň v ČR potvrdí český správce daně na formuláři.
Děkuji za dotaz
Ing. Radek Bílý
daňový poradce č. 00098